Łukasz Szewczyk16.01.2019 (12:57)brak komentarzy

Nowy serial "Rozstania" w BBC First. Bogactwo tematów do głębokich przemyśleń

W lutym 2019 roku kanał BBC First rozpocznie emisję serialu "Rozstania", którego akcja rozgrywa się w Londynie, w świecie zabieganych specjalistów od prawa rozwodowego. W roli głównej zobaczymy w nim Nicolę Walker znaną polskim widzom z seriali "Niezapomniane", "River" i "Collateral".
Serial "Rozstania"
Główna bohaterka Hannah Defoe (Nicola Walker) jest doskonałą prawniczką. Razem ze swoją onieśmielająca matką Ruth oraz nieustępliwą siostrą Niną zajmują się rozwodami najbogatszych i najbardziej wpływowych mieszkańców Londynu. Po przykrej kłótni między wspólniczkami Hannah porzuca rodzinny biznes i rozpoczyna pracę w konkurencyjnej firmie, gdzie po latach spotyka jedynego poza mężem mężczyznę, z którym wyobrażałaby sobie wspólne życie i tym samym jedyne realne zagrożenie dla swojego udanego małżeństwa. W tym samym czasie niespodziewanie w jej życiu pojawia się człowiek, którego nie chciała i nie spodziewała się jeszcze kiedykolwiek spotkać - jej własny ojciec. Jego powrót po 30 latach wprowadza chaos w rodzinie i nieporozumienia między siostrami. Podczas gdy kobiecy klan Defoe ponownie mierzy się ze swoja przeszłością, Hanna zaczyna poddawać w wątpliwość wartość własnego małżeństwa. Dla swoich klientów jest w stanie wynegocjować każde warunki, czy równie zaciekle będzie umiała zawalczyć o siebie?


Przyglądając się trudnemu i skomplikowanemu światu biznesu rozwodowego serial "Rozstania" tak naprawdę opowiada o sile rodziny, o nierozerwalnej mocy jej więzów, o miłości, lojalności, ale też o utracie zaufania i trudach zamykania życiowych etapów. Obserwujemy w nim na przykładzie innych, jak ludzkie jest popełnianie błędów, jak potrafimy być omylni i słabi w zderzeniu z nagłymi porywami serca, jak niekończący się jest konflikt między tym co racjonalne, a tym co emocjonalne, tym co podpowiada serce i tym co nakazuje rozum, w szczególności gdy w grę wchodzi miłość, związki czy rodzicielstwo.
Serial został w całości nakręcony w Londynie, światowej stolicy rozwodów. Zaprasza nas za kulisy świata ludzkich tragedii i dylematów, które dla większości z nas zwykle dzieją się za zamkniętymi drzwiami kancelarii prawniczych i sądów rodzinnych, a docierają tylko w formie chwytliwych nagłówków bulwarowych mediów relacjonujących życie wyższych sfer. Nagrodzona nagrodą Emmy autorka Abi Morgan odziera temat z sensacyjności, pokazuje że w kontekście życiowych dramatów wszyscy jesteśmy tacy sami, tak samo łatwo nas zranić i tak samo przeżywamy stratę.

- Nie zdawałam sobie sprawy z tego jak zawiłe jest prawo rodzinne - rozwody to przecież tylko część. Same intercyzy to dobry temat na fascynującą opowieść - prawne ustalenia dotyczące rozstania w momencie, kiedy dopiero zaczynamy wspólne życie, jesteśmy zakochani i nie widzimy świata poza sobą. Do tego opieka nad dziećmi, prawa rodziców, problemy z płodnością, macierzyństwo zastępcze. Nagle okazuje się, że tematów do zbadania jest studnia bez dna - mówi Abi Morgan.

"Rozstania" to serial w którym każdy z nas znajdzie odrobinę siebie. Przedstawia historie, przez które przechodziliśmy sami lub których byliśmy świadkami oraz sytuacje które znamy z opowieści znajomych. Związki - nic w nich prostego, perspektywa sprawia, że możemy postrzegać je zupełnie inaczej, a wydawanie osądów przychodzi łatwo tylko tym, którzy nic nie przeżyli.

Premiera serialu "Rozstania" w piątek (od 1 lutego 2019 roku) o godzinie 22.30 na antenie BBC First. Pierwszy sezon liczy 6 odcinków.

Serial "Rozstania" został wyprodkowany przez Sister Pictures dla BBC One w koprodukcji
z SundanceTV. Dystrybucja: BBC Studios.