Łukasz Szewczyk17.01.2019 (13:16)brak komentarzy

Regionalne Centrum Szkoleniowe Europejskiej Unii Nadawców w Polskim Radiu

Już wkrótce dziennikarze Polskiego Radia będą mogli brać udział w zajęciach prowadzonych przez ekspertów z Europejskiej Unii Nadawców (EBU).
- Celem naszej współpracy jest zorganizowanie w Warszawie szkoleniowego huba, który swoim zasięgiem obejmie cały region Europy Środkowo-Wschodniej. Ułatwi to zdobywanie wiedzy i umiejętności dziennikarzom, a mediom publicznym pozwoli na dalszy rozwój - powiedział Noel Curran, dyrektor generalny EBU. - Jest to zgodne z nową strategią EBU, która zakłada dostarczanie sprofilowanych usług dla naszych członków, z wykorzystaniem wiedzy i doświadczenia będących udziałem naszej organizacji. Ze względu na swoje położenie, Warszawa jest doskonałym miejscem na utworzenie takiego centrum. Jesteśmy zachwyceni możliwością zawarcia partnerstwa z aktywnym członkiem EBU, jakim jest Polskie Radio - dodał Curran.
Poza dziennikarzami Polskiego Radia w szkoleniach będą mogli brać udział przedstawiciele mediów publicznych z państw Grupy Wyszehradzkiej, z krajów bałtyckich oraz z części państw Partnerstwa Wschodniego. - Cieszymy się, że dzięki temu przedsięwzięciu nasi dziennikarze będą mogli zdobywać nowe umiejętności. Z przyjemnością też będziemy gościć kolegów z innych państw europejskich - skomentował Andrzej Rogoyski, Prezes Zarządu Polskiego Radia. - Wierzymy, że dzięki współpracy z EBU możemy się wiele nauczyć, ale też przekazywać naszym partnerom własne doświadczenia i wiedzę - dodał.

Podpisane porozumienie zakłada realizację w Polskim Radiu dwóch sesji szkoleniowych rocznie. - Na pierwszy ogień pójdą szkolenia z dziennikarstwa mobilnego i wykorzystania mediów społecznościowych w pracy reporterskiej - mówi Mariusz Staniszewski, Członek Zarządu Polskiego Radia. - Nowoczesne organizacje medialne muszą mierzyć się z koniecznością kreowania różnych form kontentu i wykorzystywania różnych sposobów jego dystrybucji, zaś kontent online staje się w dzisiejszych czasach absolutnym priorytetem.

Jednym z wykładowców w powstającym centrum szkoleniowym będzie Mark Egan, dziennikarz, producent i trener z dwunastoletnim doświadczeniem w BBC. Jako szkoleniowiec pracuje dla EBU, BBC, Guardiana czy agend ONZ takich jak UNHCR. - Polskie Radio jest dziś nie tylko nadawcą radiowym w klasycznym rozumieniu, ale nowoczesną platformą multimedialną. Nadajemy trzy kanały radiowe wyłącznie online, mamy dynamicznie rozwijający się portal newsowy polskieradio24.pl. Dziś dla dalszego rozwoju potrzebujemy wzorców od najlepszych partnerów - dodaje Mariusz Staniszewski.

Europejska Unia Nadawców (EBU) jest wiodącym na świecie sojuszem mediów publicznych. EBU działa na ich rzecz, dążąc do utrzymania ich nieodzowności i wyjątkowego statusu na lokalnych i międzynarodowych rynkach. W jej skład wchodzi 117 organizacji medialnych z 56 krajów Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, a dodatkowo 33 organizacje zrzeszone z Afryki, Azji, Oceanii i obu Ameryk. Członkowie EBU obsługują ponad 2000 kanałów telewizyjnych, radiowych i internetowych oraz oferują treści na innych platformach. Razem docierają do ponad miliarda ludzi na całym świecie, nadając w ponad 160 językach.