Łukasz Szewczyk18.01.2019 (17:01)brak komentarzy

Premiera baletu "Niżyński" w TVP Kultura

Z okazji 100. rocznicy ostatniego publicznego występu Wacława Niżyńskiego TVP Kultura zaprasza na premierę spektaklu "Niżyński" autorstwa Johna Neumeiera, wybitnego znawcy życia i twórczości legendarnego tancerza.
Balet "Niżyński" w TVP Kultura
W 2019 roku mija również 130. rocznica urodzin Wacława Niżyńskiego, wielkiego tancerza i choreografa polskiego pochodzenia, artysty o doskonałej technice, niespotykanej ekspresyjności i wrażliwości, po dziś dzień inspirującego kolejne pokolenia twórców baletu.
Obchodzący w tym roku 80. urodziny John Neumeier, założyciel i dyrektor Baletu Hamburskiego, laureat wielu prestiżowych wyróżnień, m.in. Nagrody Niżyńskiego za całokształt twórczości, Nagrody Muzycznej Herberta von Karajana i Złotego Medalu Gloria Artis, stworzył w 2000 roku spektakl będący choreograficzną próbą zrekonstruowania ostatniego publicznego występu Wacława Niżyńskiego, który odbył się 19 stycznia 1919 roku w St-Moritz.

Dzień po setnej rocznicy tego wydarzenia TVP Kultura pokaże zarejestrowane w 2017 roku, wyjątkowe widowisko baletowe "Niżyński" z muzyką Chopina, Rimskiego-Korsakowa, Schumanna i Szostakowicza. Neumeier jest autorem nie tylko choreografii, ale również scenografii i kostiumów w przedstawieniu.

Premiera baletu "Niżyński" w niedzielę (20 stycznia 2019 roku) o godz. 14.50 na antenie TVP Kultura.