Łukasz Szewczyk18.01.2019 (17:22)12 komentarzy

Nie żyje Janusz Kozioł (wideo)

W wieku 68 lat zmarł lektor filmowy i spiker radiowy Janusz Kozioł. Przegrał walkę z ciężką chorobą.
Janusz Kozioł
W piątek 18 stycznia 2019 roku zmarł Janusz Kozioł. Jego kultowy głos znali wszyscy. Z zawody był oficerem Wojska Polskiego, ale od 1973 roku pracował jako lektor. Początkowo był spikerem Polskiego Radia. Później był lektorem kultowych filmów i seriali m.in. "Predator", "Rambo II" czy "Szklana pułapka". Można było go usłyszeć również w reklamach, czytał książki mówione.

Popularny lektor od kilku lat walczył z SLA (stwardnienie zanikowe boczne opuszkowe). Kilka dni temu na portalu Pomagam.pl ruszyła zbiórka na leki i specjalistyczną opiekę całodobową.

"Nazywam się Janusz Kozioł, z dokumentów Włodzimierz, ale od zawsze Janusz. Od 40 lat wykonuję zawód lektora, spikera radiowego i prezentera.Podstępna choroba zaatakowała 3 lata temu. Lekarze przez długi czas nie byli w stanie postawić diagnozy. Gdy usłyszałem: Stwardnienie zanikowe boczne opuszkowe (SLA), nie chciałem wierzyć. Nieubłagana przewrotność losu i wyrok. Nie wiadomo, dlaczego choroba się pojawia i nie ma na nią lekarstwa. Pozostaje tylko cud. Postać SLA, na którą cierpię atakuje narząd mowy i funkcje oddechowe. Kłopoty z mową zaczęły się dwa lata temu. Musiałem, przestać robić to, co kocham i umiem. Przestałem dla Was czytać... Potem pojawiły się kłopoty z jedzeniem, przełykaniem, a w końcu z oddychaniem. W ostatnich tygodniach choroba się nasiliła. Proszę, pomóż. Trwa walka o każdy oddech" - tłumaczył Kozioł na stronie pomagam.pl.

Odzew sympatyków był spory. Zebrano prawie 300 tys. złotych. Środki ze zbiórki zasilą konta "Hospicjum Domowe im. Cicely Saunders powołane przez Stowarzyszenie Hospicjum Domowe", "Dignitas Dolentium", "Daj Mi Skrzydła" oraz Fundację Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa.

Komentarze (1 - 10 z 12)

Szkoda pana Janusza, miał super głos.
 29  
wielka szkoda, cześć Jego pamięci
 26  
To był jeden z lepszych głosów. Spoczywaj w pokoju |'|
 32  
kto z forumowiczow pamieta jeszcze kasety vhs to ten pan tlumaczyl wszystko ,,,fajny glos
 14  
Treść komentarza ukryta z powodu zbyt niskiej oceny - kliknij by wyświetlić
@xyza kolejna hiena na posterunku. WSTYD PISOWSKIE ŚWINIE
 53  
i również ty powinieneś się wstydzić, za ten komentarz
 39  
Szkoda Pana Janusza. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.
 30  
Wielki człowiek. Legenda. Idealny głos do filmów. Będzie nam go brakowało.

Niech spoczywa w pokoju!
 27  
Naprawdę to było potrzebne?
 16  
Legenda czasów kaset vhs . Pozostał nam tylko Knapik z tych największych...
 3  

Polecamy