Łukasz Szewczyk24.01.2019 (13:02)1 komentarz

BCAST z czterema nowymi emisjami Muzo.FM

Warszawa, Łódź, Bydgoszcz i Olsztyn - w tych miastach od stycznia 2019 roku emisje MUZO.FM obsługiwane są przez nowego operatora, firmę BCAST.
Muzo.FM
MUZO.FM (dawniej Radio PiN) to nadająca od 2014 roku rozgłośnia o charakterze informacyjno-rozrywkowym, należąca do grupy Cyfrowy Polsat. Obecnie można ją usłyszeć w dziewięciu polskich miastach.
Od stycznia 2019 roki w czterech z nich za transmisje sygnału odpowiedzialny jest największy polski operator radiodyfuzyjny BCAST, który obowiązki te przejmie od rynkowego dominatora, firmy Emitel. W Warszawie sygnał nadawany jest ze szczytu biurowca Rondo 1 (częstotliwość 102,0 MHz, docelowa moc ERP 800W), w Bydgoszczy jest to komin PGE (102,3 MHz z mocą ERP 300W), w Olsztynie - wieża Orange (92,4 MHz z mocą ERP 400W) a w Łodzi - budynek przy ul. Piotrkowskiej (102,3 MHz, 300W ERP). Przy realizacji emisji BCAST korzysta z najnowszych rozwiązań technologicznych (m.in. nadajniki radiowe z algorytmami sztucznej inteligencji zapewniające wydajniejszą pracę urządzeń, czy profesjonalne kodeki audio-over-IP z opcją rezerwowego dosyłu strumienia źródłowego po otwartym Internecie), aby zapewnić nadawcy i słuchaczom najwyższą jakość świadczonych usług. Dla przykładu, w Warszawie operator przygotował instalację z pełną redundancją zarówno dosyłu sygnału po IP (po dwóch niezależnych od siebie łączach), nadajnika, systemu antenowego oraz peryferiów. Dzięki temu BCAST gwarantuje ciągłość nadawania, zapewniając płynne przełączanie się na urządzenia rezerwowe w razie jakiejkolwiek usterki.

MUZO.FM i BCAST współpracowały już wcześniej. Rozgłośnia znajduje się bowiem w gronie nadawców, których audycje od sierpnia 2018 r. można usłyszeć w technologii DAB+ poprzez obsługiwane przez BCAST multipleksy cyfrowe w Warszawie i Wrocławiu, a niedługo - także w Gdańsku. - Podczas wspólnej pracy przy emisji DAB+ pokazaliśmy, że dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii możemy zapewniać konkurencyjne jakościowo usługi zdecydowanie niższym kosztem, co przekłada się na korzystne dla nadawców oferty. Przejęcie 4 emisji FM stanowi wartościowe rozszerzenie naszej dotychczasowej współpracy i jest ważnym krokiem ku zacieśnieniu kooperacji w przyszłości - mówi Maciej Lipiński, członek zarządu BCAST.

Od momentu powstania BCAST sukcesywnie zwiększa swoje udziały na krajowym rynku radiowym, przejmując od konkurencji kolejne emisje radiowe, głównie w obszarze nisko- i średnio-mocowym. W 2018 r. przejął m.in. 4 emisje Polskiego Radia w Stargardzie, Grudziądzu i Słupsku.

Komentarze (1 - 1 z 1)

W Bydgoszczy od kilku dni cisza w eterze tylko rds na 90,5 FM.
 0