Łukasz Szewczyk28.01.2019 (17:13)2 komentarze

"Zagraj to jeszcze raz" w RMF Classic

Ruszył nowy program w RMF Classic - "Zagraj to jeszcze raz" to radiowa opowieść o fenomenie muzyki filmowej.
Magda Miśka-Jackowska / fot. Kinga Karpati & Daniel Zarewicz
Magda Miśka-Jackowska / fot. Kinga Karpati & Daniel Zarewicz
Cykl ma 12 godzinnych odcinków i prezentowany jest w każdą sobotę o godz. 16 na antenie RMF Classic. Jego autorką jest Magda Miśka-Jackowska, która przeprowadziła setki rozmów na temat historii i procesu tworzenia muzyki filmowej. W programie udział biorą najwięksi kompozytorzy gatunku, reżyserzy z całego świata, soliści, orkiestratorzy, szefowie studiów muzycznych, realizatorzy dźwięku, konsultanci muzyczni, autorzy piosenek, dyrygenci i fani - wśród nich wiele znanych gwiazd. Zabawne i wzruszające opowieści o tym, jak kompozytorzy dostawali w filmach role i pojawiali się jako aktorzy, przeczyta Dorota Segda. Specjalną częścią programu będzie kalendarium, pokazujące pełen filmowo-muzyczny rok z uwzględnieniem premier, sesji nagraniowych, dat urodzin i śmierci twórców.
Ewolucja muzyki filmowej to prawdziwy fenomen. Istniała niemal od samych narodzin kina, które miało miejsce 124 lata temu, najpierw jako muzyka towarzysząca, a nawet zagłuszająca odgłos projektora. Na przestrzeni lat jej rola znacząco urosła, gdy zauważono, że ma bezpośredni związek z tym, co czują widzowie, oglądający film. Jej wpływ na odczuwanie i przekazywanie emocji jest niezaprzeczalny. Muzyka filmowa jest dziś jednym z najpopularniejszych gatunków na rynku muzycznym, stała się też częścią popkultury, w której dialogu istnieją na co dzień słynne tematy z filmów "Szczęki", "Gwiezdne wojny" czy "Król lew". Do najbardziej znanych twórców należą m.in. John Williams, Ennio Morricone i Hans Zimmer. Muzyka kina wykonywana na żywo przyciąga także coraz większe rzesze fanów.

Magda Miśka-Jackowska pracuje w zespole RMF Classic od 2005 roku. Jest laureatką nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za najlepszy program radiowy o kinie ("Moje kino" 2010). Od 8 lat prowadzi jedyną w kraju Listę Przebojów Muzyki Filmowej.

Komentarze (1 - 2 z 2)

Świetna stacja, wspaniały program i wyjątkowa prowadząca, prawdziwa osobowość radiowa.
 3  
Znakomita stacja. Pomimo małego zasięgu i małej ilości nadajników, wyniki słuchalności ma lepsze, niż Program Drugi PiSkiego Radia ze znacznie większą ilością nadajników. Ech, gdyby RMF Classic miało ogólnopolski zasięg, chyba nikt nie słuchałby PiSuarowej Dwójki!

Coś w tym jest, że PiSuarowe media notują gorsze wyniki pomimo lepszego zasięgu. Przykład: TVN24. Płatna, kodowana stacja dostępna tylko w kablu i satelitarnie, a oglądalność lepsza od ogólnodostępnego TVPiS Dezinfo. Przypadek? Nie sądzę!
 0