Łukasz Szewczyk01.02.2019 (12:51)20 komentarzy

Widzowie o ofercie naziemnej TV: Najbardziej pożądane HBO i Discovery, najmniej TV Trwam

Ponad 2/3 polskich telewidzów pozytywnie ocenia kierunek zmian w ofercie naziemnej telewizji cyfrowej. Na multipleksie marzeń chcieliby mieć Discovery, National Geographic i HBO, a gdyby musieli zrezygnować z jakichś kanałów naziemnych na rzecz nowych, najczęściej usunęliby z oferty Trwam, Polo TV i TVP1 - pokazuje Projekt Cyfrowizja IV agencji Wavemaker.
Widzowie o ofercie naziemnej TV: Najbardziej pożądane HBO i Discovery, najmniej TV Trwam
Telewidzowie doceniają kierunek zmian w ofercie naziemnej TV cyfrowej, pokazuje Projekt Cyfrowizja IV, cykliczne badanie agencji Wavemaker. 68 proc. wszystkich widzów, a 71 proc. widzów odbierających jedynie TV naziemną, uważa, że jest ona raczej lub zdecydowanie lepsza niż kiedyś. Oznacza to nieznaczną poprawę w stosunku do poprzedniej fali badania.
Coraz większą popularność zyskują 4 kanały z ósmego multipleksu, które po trudnym debiucie sprzed ponad roku są już kojarzone przez przynajmniej 41 proc. (wynik telewizji WP) badanych. Największą rozpoznawalność wśród tych stacji zbudowała Nowa.

Znajomość marek telewizyjnego z mux-8
Znajomość marek telewizyjnego z mux-8
Jeśli jednak spojrzeć na ocenę atrakcyjności kanałów z MUX-8, to wśród widzów, którzy znają daną stację, najlepszy wynik oraz największą poprawę w stosunku do poprzedniej fali badania, odnotowała WP. Według 58 proc. badanych kojarzących WP jej oferta jest zdecydowanie lub raczej ciekawa.

Choć widzowie wysoko oceniają naziemną telewizję cyfrowa, wciąż jako deficytowe obszary w jej ofercie programowej wskazują zagraniczne filmy, dokumenty i zagraniczne seriale. Co trzeci badany przez Wavemaker mężczyzna uważa też, że NTC oferuje za mało sportu.

Spójny z tymi wskazaniami pozostaje ranking najbardziej pożądanych kanałów w naziemnej telewizji. Na swoim "multipleksie marzeń" widzowie najchętniej umieszczali filmowe kanały premium (HBO, Canal+), mocne marki kanałów popularno-naukowych (Discovery, National Geographic) i stacje sportowe.

Najbardziej pożądane stacje w ofercie naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T)
Najbardziej pożądane stacje w ofercie naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T)
Gdyby uzupełnienie oferty NTC miało się wiązać z zamianą obecnych tam teraz kanałów na inne, polscy widzowie najchętniej zrezygnowaliby z TV Trwam, Polo TV oraz TVP1, która po raz pierwszy tak wysoko uplasowała się w rankingu negatywnych wskazań.

Kanały naziemne, z których widzowie zrezygnowaliby na rzecz innych
Kanały naziemne, z których widzowie zrezygnowaliby na rzecz innych
Jednak jak pokazuje badanie Wavemaker, stosunek do głównych anten publicznego nadawcy jest wśród polskich widzów mocno spolaryzowany. Dla niemal co piątego telewidza stacje TVP1 i TVP2 są na tyle ważnym elementem oferty, że wymieniają je w gronie kanałów, których brakowałoby im najbardziej, gdyby zniknęły z oferty. To wynik wyraźnie niższy niż dla ogólnopolskich anten komercyjnych wskazywanych przez 34 proc. widzów jako najtrudniej zastępowalny element oferty NTC.

Kanały naziemne, których widzoim najbardziej by brakowało
Kanały naziemne, których widzoim najbardziej by brakowało
Agencja Wavemaker zrealizowała badanie Projekt Cyfrowizja IV pod koniec października 2018 r. na próbie 1,5 tys. polskich telewidzów z dostępem do internetu.
Wavemaker

Komentarze (1 - 10 z 20)

Te telewizje WP, nova, metro itd. to marnowanie miejsca na MUX
 3  
Legenda Discovery wiecznie żywa....
 26  
Discovery daje swoje produkcje w dużej ilości do naziemnego Metro.
 19  
Napisałem, że program najmniej pożądany nie znaczy najgorszy (czyt. Tv trwam). Jak w demokracji większość nie znaczy że ma rację. A wniosek, że dwóch głupich w demokracji wiecej znaczy od naukowca
 6  
Polska przoduje pod względem głupoty. Nic dodać nic ująć
 2  
Mux 8 w kotlinie jeleniogórskiej dwa dni działa ,a trzy dni nie działa i tak w kółko.
 5  
HBO? To chyba tylko ci co nie mają dostępu. Nic ciekawego. Ciągle powtórki.
 10  
Napisałem, że program najmniej pożądany nie znaczy najgorszy (czyt. Tv trwam)
Trudno wyczuć czy najgorszy bo to ścierwo toruńskie jest poniżej skali i nie wiadomo jak poniżej
 4  
tvn24 tylko 4% oj oj hahah
 1  
Moim zdaniem telewizja naziemna powinna mieć zdecydowanie mniej kanałów i powinny być nadawane w Hd, bo np,Tvp1 hd,2 hd i info hd to jakośc jest super tylko brak tvn hd,polsat hd w naziemnej.
 13