Łukasz Szewczyk13.02.2019 (14:09)10 komentarzy

Polacy coraz chętniej oglądają wideo na żądanie. Doceniają serwisy VoD, liderami Netflix i CDA

Rośnie popularność serwisów takich jak Netflix, CDA.pl czy HBO Go. Usługi VoD, czyli wideo na żądanie, zyskują nie tylko ze względu na szeroki dostęp do internetu, ale i coraz bardziej rozbudowaną ofertę serwisów. Obecnie liderami na rynku są CDA.pl i Netflix. Widzowie doceniają je zwłaszcza za różnorodność dostępnych tytułów i jakość transmisji.
nowoczesna telewizja
- Rozwój serwisów VoD wynika z rozwoju urządzeń mobilnych i mobilnego internetu, co sprawia, że coraz większa liczba użytkowników ma do tego dostęp. To także rozwój całego segmentu, tzn. wejście takich graczy jak Netflix do Polski. Z drugiej strony przyczynia się do tego także rozwój usługi VoD jako komplementarnej do już istniejących usług stacji telewizyjnych albo portali internetowych, jak np. Onet.tv, WP.tv, czy Interia.tv - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Weronika Niżnik, Senior Project Manager w IRCenter.
Jak wynika z raportu IRCenter "Multiscreening 2018" liderem usług VoD jest CDA.pl (29 proc.) przed Netflixem (21 proc.), który z kolei zanotował w ciągu roku największy wzrost (z poziomu 5 proc. w 2017 roku). Ipla.tv oraz Player.pl mają po 20 proc. udziałów, a pierwszą piątkę zamyka HBO Go (13 proc.). Duże wzrosty notowała też platforma Showmax, ale mimo to wycofuje się ona z polskiego rynku.

- Rynek VoD w Polsce jest obecnie bardzo rozbudowany, polscy internauci mają bardzo wiele różnorodnych serwisów, z których mogą korzystać. Wyjście Showmaxa z polskiego rynku z jednej strony spowoduje, że prawdopodobnie jego oferta rozejdzie się pomiędzy Netflixa, HBO, czy jakieś inne serwisy VoD, tak że one na tym prawdopodobnie zyskają - ocenia Weronika Niżnik. - Z drugiej strony tworzy się luka na rynku, którą mogą próbować przejąć inne serwisy. To nie będzie łatwe, jako że mamy już dość mocno zakorzenionych liderów. Ale przykładowo Disney+, który niedługo ma zamiar wypuścić także swoje własne VoD, może być graczem, który postanowi zawalczyć o polską widownię - dodaje.

Pod względem ogólnej oceny użytkowników serwisów VoD dostępnych w Polsce najlepsze noty zbiera Netflix. Pod względem różnorodności dostępnych tytułów i jakości streamingu jest pozytywnie oceniany przez ok. 70 proc. internautów. Netflix udostępnia w Polsce już ponad 2 tys. filmów i blisko tysiąc seriali. Dodatkowo wysoko oceniana jest też rozdzielczość 4K, technika HDR i możliwość wyboru lektora lub napisów. Wysoko oceniono również jakość usług HBO Go, nc+ GO oraz VoD Cyfrowego Polsatu.

- Niezależnie od tego, o jakim serwisie VoD mówimy, różnorodność dostępnych tytułów i jakość streamingu oceniane są stosunkowo najwyżej. Aspekty, które oceniane są znacznie niżej, to szybkość dodawania nowych tytułów do oferty oraz obecność reklam w serwisach - wskazuje ekspertka IRCenter.

Z badania IRCenter wynika, że platformy VoD są coraz chętniej oglądane multikanałowo. Pod tym względem bezkonkurencyjny jest Netflix - platformę na komputerze ogląda 80 proc. internautów, ponad połowa na telewizorze, a blisko 40 proc. na urządzeniach mobilnych. Z kolei do telewizora "przywiązani" są przede wszystkim użytkownicy VoD Cyfrowego Polsatu (75 proc.), na komputerach najczęściej oglądają wideo użytkownicy serwisu Zalukaj.com (84 proc.). a nc+ GO króluje wśród użytkowników smartfonów (35 proc.).

- Oglądanie na laptopach i komputerach jest cały czas najpopularniejsze, ale w przypadku niektórych serwisów VoD już nawet 1/3 internautów ogląda je także na urządzeniach mobilnych - mówi Weronika Niżnik.
Newseria

Komentarze (1 - 10 z 10)

netflix the best
 1  
HBO też daje radę ale Netflix rzeczywiście lepszy.
 5  
Nie dziwie się... Po miesiącu używania wymienionych serwisów nie da się oglądać normalnie telewizji gdzie co 5-10min reklamy.
 14  
Najgorsze w Neflixie są ceny!
I nie piszecie mi, że można dzielić ze znajomymi (52 zł na 4). To zabawa dla gimbazy. Niech zrobią pakiet HD dla jednego użytkownika w przystępnej cenie.
 2  
Ciekawe dlaczego ktoś minusuje komentarz powyżej. Ciekawe czy też będziecie minusować gdy zablokują możliwość dzielenia konta. A prędzej czy później zablokują.
 1  
Zgadzam się powinno być jedno konto jeden użytkownik jedna opłata.
 1  
I macie taką opcję,w Netflix 34 zł za jeden ekran. Nie jest to zabawa dla gimnazjum tylko dla ludzi myślących.
Mi brakuje tylko porządnej paczki sportowej w jednej dobrej cenie np 39,99. Jest niby opcja c+wraz z Elevenami ale za 50 zł i to w promocji, która lada chwila się zwinie.
Ja bym nawet opłacił sport za cały rok z góry za powiedzmy 299 zł
 5  
I macie taką opcję,w Netflix 34 zł za jeden ekran. Nie jest to zabawa dla gimnazjum tylko dla ludzi myślących.
Taaa kur...a, ale gdze jakość 4K???
Tylko w najdroższej opcji... jakość dostępna powinna byc w każdej z opcji!!!!!!!!! oplata tylko za dzielnie na urządzenia jesli ktoś potrzebuje!!! :/
 9  
Moje zdrowie psychiczne uległo zdecydowanej poprawie odkąd korzystam z netfilxxa
 3  
Re taki sobie ja
Chłopie nie będę pisał kim jestes bo bawi mnie to co napisałeś ze Netflix dzielony na 4 znajomych to zabawa dla gimbazy
 4