Łukasz Szewczyk14.02.2019 (10:02)brak komentarzy

Wręczono Złote Mikrofony 2018 Polskiego Radia

Za nami Gala wręczenia Złotych Mikrofonów 2018. Statuetki przyznawane są osobom, których zaangażowanie i wybitne osiągnięcia twórcze przyczyniają się do utrzymania wysokiego poziomu, rozwoju oraz popularyzacji radia publicznego.
Wręczono Złote Mikrofony 2018 / Fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio
Złoty Mikrofon to wyróżnienie dla wielkich mistrzów słowa i sztuki radiowej, malujących przed słuchaczami sugestywne, barwne obrazy, bo radio to przede wszystkim fascynujący i inspirujący teatr wyobraźni. Nagroda przyznawana jest corocznie przez Zarząd Polskiego Radia na wniosek Kapituły Złotego Mikrofonu. Członkowie Kapituły powoływani są spośród laureatów poprzednich odsłon konkursu, reprezentujących wszystkie rodzaje działalności radiowej. Od 1969 roku elitarne grono laureatów tej nagrody liczy 246 osób. Najbardziej wartościowe i charakterystyczne w tym wyróżnieniu jest to, że ludzie radia przyznają tę nagrodę ludziom radia, czyli mistrzowie - mistrzom.
Kapituła wyróżniła pięciu laureatów spośród 23 kandydatur. Janusz Deblessem otrzymał statuetkę za trwałe wkroczenie "Gitarą i piórem" w Karinę Łagodności, za audycje dokumentalne i promowanie reportażu na antenach Polskiego Radia. Maciej Gudowski został wyróżniony za niezwykły głos przykuwający uwagę, talent interpretacyjny, dzięki któremu audycje, reportaże i dokumenty prezentowane w Polskim Radiu zyskują na jakości. Ewelinę Karpacz-Oboładze doceniono za reportaże i dokumenty, które zawsze są naznaczone Jej osobowością, za wyjątkową łatwość zjednywania ludzi, którzy chętnie powierzają Jej swoje losy. Z kolei Jarosława Kaweckiego nagrodzono za mistrzowskie posługiwanie się krótką formą radiową oraz swadę i lekkość przy podejmowaniu trudnych tematów. Natomiast Michał Olszański został uhonorowany za niepowtarzalną osobowość antenową, pozytywną energię i żywiołowość, a także tworzenie atmosfery, która pozwala na intymne opowieści.

Złoty Mikrofon Polskiego Radia to ustanowiona w 1969 roku, wysoko ceniona nagroda, o imponujących tradycjach i prestiżu. Ten radiowy Oskar przyznawany jest osobom, których talent, zaangażowanie i wybitne osiągnięcia twórcze przyczyniają się do utrzymania najwyższego poziomu, rozwoju i popularyzacji radiofonii publicznej. Laureaci Złotych Mikrofonów reprezentują różne obszary działalności radiowej takie jak: teatr, muzyka, literatura, reportaż, publicystyka czy realizacja dźwięku. Złoty Mikrofon ma formę blisko dwukilogramowej statuetki z patynowanego mosiądzu. Jest ona dziełem artysty-rzeźbiarza Pawła Łęskiego, zdobywcy ekskluzywnej nagrody J. Stanford Saltus Amerykańskiego Stowarzyszenia Numizmatycznego w Nowym Jorku.

Polecamy