Łukasz Szewczyk14.02.2019 (12:57)2 komentarze

Twój e-PIT. Zeznanie podatkowe wypełni za nas urząd. Jak sprawdzić i złożyć?

E-administracja skarbowa wkracza w kolejny etap. Od piątku (15 lutego 2019 roku) można usiąść wygodnie i sprawdzić swoje zeznanie podatkowe, które wypełnił za nas urząd. Wszystko bezpłatnie, bezpiecznie i bez konieczności składania jakichkolwiek dokumentów.
Twój e-PIT
Usługa Twój e-PIT w 2019 r. będzie dostępna dla podatników rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Od przyszłego roku usługa obejmie też PIT-36, PIT-36L i PIT-28.
Aby uzyskać dostęp do swojego zeznania podatkowego za 2018 r., przygotowanego w ramach usługi Twój e-PIT, nie trzeba składać żadnego wniosku ani przynosić dokumentów do urzędu skarbowego - zeznanie będzie wystawione automatycznie i bezpłatnie dla wszystkich podatników, którzy rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Będzie je można sprawdzić od 15 lutego do 30 kwietnia 2019 roku wyłącznie elektronicznie na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów (www.podatki.gov.pl).

W usłudze Twój e-PIT to system automatycznie przygotuje i udostępni dla podatnika zeznanie roczne. Usługa wykorzystuje przy tym wyłącznie te dane, które posiada administracja skarbowa. Są to informacje od pracodawców, dane z ubiegłorocznych zeznań dotyczące ulgi na dzieci czy informacje o organizacji pożytku publicznego, którą podatnik wskazał rok wcześniej.

Jeżeli podatnik chce skorzystać np. z odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa czy kultu religijnego, wydatków na cele rehabilitacyjne lub użytkowania internetu czy wpłat na IKZE - uzupełnia swoje zeznanie samodzielnie, po zalogowaniu do usługi.

Zeznanie w usłudze Twój e-PIT jest wypełnione dla podatnika indywidualnie. Sposób rozliczenia można zmienić na wspólny z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Aby to zrobić, również wystarczy się zalogować do usługi i wybrać odpowiednią opcję.

Co z 1 proc. podatku?. Usługa Twój e-PIT automatycznie wskazuje tę organizację pożytku publicznego (OPP), która w ubiegłym roku otrzymała od podatnika 1% podatku. Wskazuje też cel szczegółowy i automatycznie zaznacza zgodę na przekazanie wybranej OPP informacji o 1%, według informacji z ubiegłego roku. Te dane można edytować.


Twój e-PIT - jak go złożyć? (krok po kroku)
Twój e-PIT - jak go złożyć? / grafika: ministerstwo finansów
Twój e-PIT - jak go złożyć? / grafika: ministerstwo finansów
Ministerstwo Finansów

Komentarze (1 - 2 z 2)

Czekałem na ten program, bo nie bardzo lubię wpisywać dane w te wszystkie rubryczki w picie. Ale jak to u nas - nie dało się. System poprosił o padanie dochodów za 2017 rok i 2018 rok. Po trzech próbach system powiedział mi papa i koniec. Pobrałem pit i wysłałem z pominięciem tego "ulepszenia". Tak to u nas wygląda.
 3  
Czy kiedykolwiek tego typu programy zostaną opracowane przez prawdziwych informatyków, a nie amatorów??? To, że ktoś przechodzi pewne etapy w grach komputerowych nie oznacza, że może tworzyć takie programy. A tłumaczenia , że za duża liczba osób się loguje bądź w określonym czasie z niego korzysta to nie powód do jego nie działania. To nie gra gdzie jest kilka żyć. Zawiesza się, nie zapisuje zmian. a jeżeli już to po ponownych logowaniach itp błędy. I na koniec jak mówi Helena Paździoch: gie mnie to obchodzi, że to nie działa.
 3