Łukasz Szewczyk18.02.2019 (20:44)brak komentarzy

"Służba więzienna" od marca w TVN Turbo

Kamery TVN Turbo zabiorą widzów w miejsce, do którego nikt nie chciałby trafić i pokażą kulisy pracy funkcjonariuszy Służby Więziennej. Kim są ludzie, którzy zdecydowali się na taki zawód i jak wygląda ich codzienność "za kratami"?
"Służba więzienna" w TVN Turbo
W Polsce istnieje 120 jednostek penitencjarnych, w których zatrudnionych jest 27 tysięcy pracowników Służby Więziennej. To oznacza, że na trzech skazanych przypada jeden funkcjonariusz. Kulisy pracy w tym właśnie zawodzie pokaże nowy program TVN Turbo. Śledząc losy bohaterów z aresztów śledczych w Radomiu i Piotrkowie Trybunalskim oraz z zakładów karnych w Sztumie i Strzelcach Opolskich poznamy najciekawsze, nieoczywiste i często niebezpieczne aspekty ich profesji. Zobaczymy, jak wygląda więzienna rzeczywistość z perspektywy funkcjonariuszy - z czym muszą się mierzyć strażnicy, oddziałowi, wychowawcy, członkowie konwoju, jednostek interwencyjnych, służb medycznych czy więziennej administracji.
Piotrków Trybunalski. To tutaj znajduje się najnowocześniejsza polska placówka, w której karę odbywają najgroźniejsi przestępcy w kraju. Osadzonych jest tu 700 osób. O tym, jak trudna i odpowiedzialna jest praca w tym miejscu przekonamy się już w pierwszym odcinku, gdy funkcjonariusze będą musieli zmierzyć się z próbą samobójczą osadzonego. Zobaczymy też mężczyznę, który na skutek abstynencji alkoholowej nie pamięta, że znajduje się w areszcie śledczym i żąda natychmiastowego wypuszczenia do domu. - Takie sytuacje zdarzają się od 4. do 6. razy w miesiącu. Osoba, która od dłuższego czasu nagminnie spożywała alkohol po kilku dniach od odstawienia "widzi dźwięki i słyszy kolory", zupełnie nie zdając sobie sprawy z sytuacji, w której się znajduje. Kontakt z nią jest utrudniony. Zdarza się, że osadzeni myślą, że są w pracy, barykadują cele, bo wydaje im się, że są na polu walki bądź rozlewają wodę, bo ich zdaniem gaszą pożar - mówi Sierżant Sztabowy Norbert Ryba, od 13 lat pracujący w Służbie Więziennej.

Kamery TVN Turbo zajrzą także za mury Aresztu Śledczego w Radomiu, czyli jednej z największych jednostek penitencjarnych w Polsce, mogącej pomieścić 1100 osadzonych. Nowa seria odkryje przed widzami więzienne zwyczaje, procedury i sposoby postępowania w trudnych, a nawet kryzysowych sytuacjach, takich jak ta, gdy więźniowie na znak protestu barykadują celę. Czy próby mediacji przyniosą oczekiwane skutki czy konieczne będzie użycie środków przymusu? Będziemy również świadkami m.in. próby przemytu niedozwolonego przedmiotu podczas widzenia czy ataku skazanego na strażnika. Dowiemy się, jak wygląda praca na oddziale dla więźniów niebezpiecznych, w konwoju czy wartowni oraz podejrzymy proces przyjęcia skazanego do jednostki penitencjarnej i zwolnienia po odbyciu kary.

Premierowe odcinki serii "Służba więzienna" w niedziele o godz. 17.15 (od 3 marca 2019 roku) na antenie TVN Turbo. Seria liczy 8 odcinków.

Program był realizowany przez okres kilku miesięcy na terenie czterech jednostek penitencjarnych. Przedstawia wybrane skrajne sytuacje, które zdarzają się w zakładach karnych sporadycznie.