Łukasz Szewczyk28.02.2019 (13:37)brak komentarzy

Nowy program literacki "Koło pióra" w TVP Kultura

Ałbena Grabowska, autorka "Stulecia Winnych" oraz nestor polskiej literatury Józef Hen, będą gośćmi premierowego odcinka nowego programu literackiego TVP Kultura.
Program "Koło pióra"
W marcu 2019 roku na antenie TVP Kultura zadebiutuje nowy cotygodniowy program poświęcony literaturze polskiej "Koło pióra". Dziennikarz, prozaik i satyryk Mariusz Cieślik zapraszać będzie do studia pisarzy i literaturoznawców, by porozmawiać o tym wszystkim, co na rynku wydawniczym ważne i ciekawe. O jakich autorach będzie mowa? - Współczesnych i dawnych. Żyjących i zmarłych. Wybitnych, ale też tych niekoniecznie genialnych. Jest tylko jeden warunek: muszą być ciekawi. Komu będziemy robić koło pióra? Wszystkim, jednak zawsze z kulturą - mówi prowadzący. Z jednej strony szeroko rozumiana klasyka, z drugiej - literatura współczesna. Autorzy nagradzani na festiwalach literackich i twórcy popularnych bestsellerów; proza awangardowa i eksperymentalna obok kryminałów, sag, biografii i innych gatunków. Ważne rocznice, wznowienia i przekłady będą doskonałą okazją, by na nowo odkryć dzieła, które zapisały się już w historii literatury. W każdym programie najciekawsze fragmenty omawianych książek zostaną zaprezentowane przez znanych polskich aktorów.
W pierwszym odcinku gościem Mariusza Cieślika będzie Ałbena Grabowska, autorka książki "Stulecie Winnych", na podstawie której powstał serial z Kingą Preis i Janem Wieczorkowskim w rolach głównych (premiera w TVP1 3 marca). Prowadzący porozmawia też z pisarzem Józefem Henem, znanym nie tylko z poczytnych książek, ale i z ich filmowych adaptacji, takich jak "Krzyż Walecznych" i "Nikt nie woła" Kazimierza Kutza, czy "Prawo i pięść" Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego. W drugim odcinku "Koło pióra" pojawi się Jacek Komuda, autor powieści fantasy "Jaksa. Bies idzie za mną", a aktorka Gabriela Muskała opowie o adaptacji opowiadania Kazimierza Brandysa "Jak być kochaną" wystawionej w warszawskim Teatrze Narodowym.


Premiera emisja programu "Koło pióra" w czwartki o godz. 22.05 (od 7 marca 2019 roku) na antenie TVP Kultura.