Łukasz Szewczyk02.03.2019 (20:55)3

Internauci przyznali O!Lśnienia. Najlepszym serialem "Ślepnąc od świateł", filmem "Kler"

Wojciech Smarzowski, Krystyna Janda, Szczepan Twardoch, Katarzyna Nosowska, Jakub Józef Orliński, Dariusz Stola, Jakub Żulczyk i Krzysztof Skonieczny zostali zwycięzcami trzeciej edycji internetowego plebiscytu O!Lśnień - Nagród Kulturalnych Onetu oraz Miasta Krakowa. O wynikach zadecydowali internauci.

Przejdź do artykułu

Komentarze (1 - 3 z 3)

Treść komentarza ukryta z powodu zbyt niskiej oceny - kliknij by wyświetlić
najlepszy serial ever
 32  
Piotr Gliński: Żołnierze Wyklęci to patrioci, którzy nie godzili się na stalinowską, ponurą noc
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych podkreślił, że "Żołnierze Wyklęci to polscy patrioci, którzy nie godzili się na sowiecką, stalinowską, ponurą noc". Uroczystość odbyła się dzisiaj, przy tablicy upamiętniającej Żołnierzy Wyklętych, umieszczonej na dawnej siedzibie Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w Alejach Ujazdowskich.

Wicepremier Gliński przypomniał, że w tym gmachu "więzieni byli polscy patrioci, więzieni byli Żołnierze Wyklęci, więzieni byli ci, którzy nie godzili się na sowiecką, stalinowską, ponurą noc".

"To były czasy ciężkie, przerażające, mówi się, że to były czasy skomplikowane. Ale racje były jednoznaczne. My się nie godzimy na relatywizm, na doszukiwanie się jakichś usprawiedliwień, na relatywizację tamtej ciemnej stalinowskiej nocy. W tę noc ginęli Polacy, ginęli każdego dnia - w lasach, w ubeckich katowniach i także w tym gmachu"

- podkreślił szef MKiDN.

Przypomniał, że w budynku Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego zginął Jan Rodowicz ps. "Anoda".

"Jego wyciągnięto z domu rodzinnego 24 grudnia, w Wigilię. Jaki Polak mógłby dokonywać aresztowań swoich przeciwników politycznych w wigilię Bożego Narodzenia? To jest bardzo symboliczne. Chciano, żeby nie było Wigilii, żeby nie było Bożego Narodzenia, żeby nie było Polski i żeby nie było także tych bohaterów"

- powiedział wicepremier.

Przypomniał, że nadal nie odnaleziono szczątków wielu Żołnierzy Wyklętych.

"Dzięki prof. (Krzysztofowi) Szwagrzykowi, dzięki środowisku wokół niego, wokół IPN-u i wielu innym środowiskom nie ustajemy w działaniach, żeby odszukać każdego. I zawsze 1 marca powtarzamy, że nigdy nie ustaniemy w tym wysiłku, żeby każdego odszukać i każdego policzyć i żeby spłacać ten dług"

- powiedział minister.

Zwrócił uwagę, że powstaje coraz więcej instytucji zajmujących się pamięcią o tamtych wydarzeniach, m.in. Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce i Muzeum Historii Polski na Cytadeli Warszawskiej. Dziękował wszystkim zaangażowanym w dbanie o pamięć o Żołnierzach Wyklętych. [ploecam:https://niezalezna.pl/261117-nowy-blask-budynku-z-historia-zobacz-jak-wyglada-muzeum-zolnierzy-wykletych-wideo]

Do tragedii Żołnierzy Wyklętych nawiązuje data dnia ich pamięci, która upamiętnia rocznicę stracenia przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". 1 marca 1951 r. szefowie IV Zarządu Głównego ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec zostali zabici w stołecznym więzieniu przy ul. Rakowieckiej, gdzie teraz powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Inicjatorem dnia pamięci poświęconego Żołnierzom Wyklętym był prezydent Lech Kaczyński, który skierował do Sejmu projekt ustawy w tej sprawie.
jerzy z centrum POdający świńskie ryje na tacy 3.03.2019 (9:31:15)
 29  
serial wszechczasów a w światowym rankingu zajmuje bodajże 12 miejsce, także polecam wszystkim, serial kozak !
 0