Łukasz Szewczyk04.03.2019 (16:49)brak komentarzy

Rekord oglądalności polskiej premiery oscarowego dokumentu na kanale National Geographic

Niespełna tydzień po otrzymaniu Oscara za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny, widzowie kanału National Geographic mieli możliwość obejrzenia polskiej premiery dokumentu "Free Solo: ekstremalna wspinaczka".
Dokument "Free Solo"
Jak wynika z danych telemetrycznych, produkcja przyciągnęła przed telewizory 330 tysięcy widzów w grupie 4+ oraz prawie 200 tysięcy w grupie 16-49, co przełożyło się na 1,75 proc. udziału stacji w rynku telewizyjnym w grupie komercyjnej - jest to wynik ponad 5-krotnie wyższy niż średnia dla tego pasma z ostatnich 6 tygodni.
Film "Free Solo: ekstremalna wspinaczka" to efekt ponad dwóch lat pracy ekipy filmowej - Jimmy'ego China i Elizabeth Chai Vasarhelyi - którzy udokumentowali treningi wspinacza free-solowego Alexa Honnolda. 3 czerwca 2017 roku bez zabezpieczeń, polegając jedynie na sile swoich mięśni, zdobył on szczyt pionowej ściany El Capitan w Parku Narodowym Yosemite. Wspinaczka, która nawet z zabezpieczeniem zajmuje zazwyczaj kilkadziesiąt godzin, w wykonaniu Alexa Honnolda trwała zaledwie 3 godziny i 56 minut.

- To wyjątkowy, nagrodzony Oscarem dokument na antenie kanału National Geographic. Z 700 godzin zarejestrowanego materiału powstał niespełna 1,5-godzinny film, będący zapisem osiągnięcia z jednej strony absolutnie niezwykłego, z drugiej - niepowtarzalnego. Ten film mógł zostać stworzony tylko w tym czasie i miejscu - nie było możliwości zarejestrowania czegokolwiek ponownie. Filmowcy musieli wykazać się nie tylko umiejętnościami, ale ogromną odwagą i odpowiedzialnością - każdy ich błąd czy niefrasobliwy ruch mógł doprowadzić do najgorszego. W efekcie otrzymaliśmy film o czymś więcej niż tylko wspinanie, z oszałamiającymi zdjęciami, potęgującymi ogromne już i tak emocje. Bardzo cieszymy się, że nie tylko amerykańska czy brytyjska Akademia Filmowa doceniły tę produkcję, ale że znalazła ona też uznanie w oczach naszych widzów - mówi Magdalena Strobel, dyrektor marketingu na Europę Środkową FOX Networks Group, właściciela kanału National Geographic w Polsce

Dokument "Free Solo: ekstremalna wspinaczka" miał swoją premierę w niedzielę 3 marca, ale w związku z ogromnym zainteresowaniem widzów przygotowano jego kolejne emisje. Pierwsze kanał National Geographic przygotował jeszcze dziś - można go będzie obejrzeć o godz. 19:00 oraz 21:00. W kolejnych dniach: 5 marca o godz. 11.00, 6 marca o godz. 16.00, 7 marca o godz. 23.00, 8 marca o godz. 14.00, 9 marca o godz. 15.00, 17 marca o godz. 12.00, 26 marca o godz. 15.00, 28 marca o godz. 19.00, 30 marca o godz. 17.00, 31 marca o godz. 23.00