Łukasz Szewczyk08.03.2019 (13:18)5 komentarzy

Głośna "Sztuka kochania" w TVN. Premiera w ogólnodostępnej TV

Telewizja TVN kontynuuje marcowy cykl premier polskich filmów w telewizji ogólnopolskiej. W tym tygodniu "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej"
"Sztuk akochania"
"Sztuka kochania" opowiada historię Michaliny Wisłockiej (1921-2005) - kobiety, lekarki, seksuolożki, która dokonała niemożliwego: otworzyła drzwi polskich sypialni, rozprawiła się z konserwatywnymi stereotypami, wszechobecną ignorancją i zwykłą hipokryzją. Wisłocka - za pomocą jednej książki - zrewolucjonizowała życie seksualne całego kraju.
Ale zanim "Sztuka kochania" podbiła rodzimy rynek księgarski i przeobraziła seksualność PRL-u, jej autorka poświęciła lata na przełamywanie konserwatywnej obyczajowości, tocząc boje z partyjnymi dygnitarzami i bezduszną cenzurą.

Filmową opowieść o uznanej lekarce śledzimy na trzech różnych etapach życia Wisłockiej, które doprowadziły ją do napisania i wydania "Sztuki kochania".

Lata 40. Michalina kończy właśnie studia medyczne i rozpoczyna przygodę z medycyną. Odnawia znajomość z najlepszą przyjaciółką Wandą, która zamieszkuje z panią doktor i jej mężem, Stachem. Ich relacja z dnia na dzień zaczyna się zacieśniać, doprowadzając do nieoczywistego związku trójki ludzi.

Lata 50. Stalinowska Polska. Michalina Wisłocka, lekarka ginekolog zdobywa coraz większe doświadczenie w pracy z pacjentami. W wakacje wyjeżdża do Lubniewic, gdzie w ośrodku wczasowym sprawuje pieczę nad kuracjuszami. Tam właśnie poznaje Jurka, z którym przeżywa miłosne uniesienia, które zmienią jej życie.

Lata 70., PRL. Michalina Wisłocka jest już uznaną lekarką, do jej gabinetu ustawiają się kolejki pacjentek. Poznaje Tereskę, młodą redaktorkę, która namawia Michalinę do wydania książki o miłości i sztuce kochania. Rozpoczyna się długa walka z Komitetem Centralnym

Film w sposób barwny, poruszający, i często bardzo zabawny pokazuje, jakie doświadczenia kształtowały charakter i charyzmę głównej bohaterki. A przede wszystkim pozwalały jej zdobyć wiedzę, którą się później dzieliła, również w książce "Sztuka kochania", bo jak mówiła: "ślepy o kolorach nie napisze".


Emisja filmu "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej" w piątek (8 marca 2019 roku) o godz. 20.00 na antenie TVN.. Jest to premiera w telewizji ogólnodostępnej.

Komentarze (1 - 5 z 5)

Oj oj tvn nadaje dzisiaj...
 2  
Bardzo ciekawe jak będzie się "oglądało" ten film w wydaniu TVN. Zapewne co pięć minut reklamy i połowę scen powycinane.
 4  
a to są Janusze którzy nie posiadają dekodera z nagrywarką aby przewinąć reklamy z nagranych pozycji?
 2  
czy tvn złamało prawo ? w dzień kobiet nadali ten film przed 22, demoralizując młodzież i nie tylko. Ktoś jeszcze panuje nad tym rynkiem tv w Polsce ?
 6  
Ale to zacznijcie od ebooka - virtualo.pl/ebook/sztuka-kochania-i197564/ Grosze, a jest naprawdę o wiele lepszy od filmu, który jest tylko streszczeniem samej książki. Czyta się przyjemnie. Podziwiam, że opowiedziała swoją historię, bo jednak w Polsce takie rzeczy nie zostanie pozytywnie ocenione... Czytaliśmy wywiad z córką Wisłockiej. łatwo to ona w życiu nie miała.
 0