Łukasz Szewczyk15.03.2019 (13:36)brak komentarzy

Jakubiak i nowy sezon "Sztuki mięsa" w Food Network

Miłośnicy mięsnych potraw mają na co czekać! Tomasz Jakubiak powraca z nowymi odcinkami programu "Sztuka mięsa". W drugim sezonie prowadzący wyruszy w Polskę i odwiedzi restauracje, przydrożne karczmy i gospodarstwa agroturystyczne. Ich właściciele zdradzą mu sekrety swoich najlepszych potraw i zarażą widzów pasją do gotowania.
"Sztuka mięsa" z Tomaszem Jakubiakiem w Food Network
Tomasz Jakubiak udowadnia, że specjalnością polskiej kuchni są potrawy mięsne. Gdy zaczyna gotować, nie ma sobie równych, a o jedzeniu może mówić godzinami. Pieczona rolada z boczku z miętowym pesto i smażonymi ziemniaczkami, faszerowane konfitowane udko z kaczki z sałatką z fasolki szparagowej i buraczków, a może pita z marynowaną wołowiną, domowym humusem i czerwoną cebulą? Prowadzący pokaże widzom jak w prosto przygotować doskonałe dania podane w nieoczywisty sposób, które zachwycą najbliższych.
W pierwszym odcinku Tomek Jakubiak skosztuje tradycyjnych serbskich potraw w oddalonej o 30 kilometrów od Warszawy - Karczmie Guca. Prowadzona przez Gorana Milosevica restauracja jest miejscem, gdzie można poczuć się jak na Bałkanach. Porozmawiamy o serbskich kulinariach i przygotujemy jagnięcinę na szpadzie. Z kolei w swojej kuchni Tomek pokaże widzom, jak zrobić doskonałą pieczoną kiełbasę w przyprawach ze słodką cebulką i domową musztardą oraz pieczony boczek z ziemniakami.

Premierowe odcinki drugiego sezonu programu "Sztuka mięsa" w niedziele o godz. 13.15 (od 17 marca 2019 roku) na antenie Food Network.