Łukasz Szewczyk15.03.2019 (13:50)6 komentarzy

Nowy miniserial "Czarnobyl" od maja w HBO i HBO GO

Telewizja HBO zapowiada premierę miniserialu "Czarnobyl", który przedstawia fabularyzowaną historię awarii elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Była to jedna z najtragiczniejszych w skutkach katastrof spowodowanych przez człowieka, a jednocześnie zdarzenie, w którym wielu bohaterskich ratowników poświęciło własne zdrowie i życie, by ratować Europę przed skutkami niewyobrażalnego kataklizmu.
Nowy miniserial HBO "Czarnobyl" / Fot. HBO
Nowy miniserial HBO "Czarnobyl" / Fot. HBO
28 kwietnia 1986 roku w elektrowni jądrowej w Czarnobylu na Ukrainie, na terenie ówczesnego ZSRR, doszło do ogromnej eksplozji. Uwolniona podczas wybuchu chmura radioaktywna spowodowała skażenie promieniotwórcze na terenie Białorusi, Rosji, Ukrainy i rozprzestrzeniła się po całej Europie, w tym w Polsce, Skandynawii, Europie Środkowej i Zachodniej.
Jared Harris wciela się w Walerija Legasowa, wiodącego radzieckiego fizyka jądrowego, który był członkiem komisji badającej przyczyny awarii i jako pierwszy zrozumiał skalę katastrofy. Stellan Skarsgard gra zastępcę przewodniczącego Rady Ministrów ZSRR Borysa Szczerbinę, który z kremlowskiego nadania przewodniczył pracom rządowej komisji ds. Czarnobyla w pierwszych godzinach po awarii. Emily Watson zobaczymy w roli Ulany Khomyuk, radzieckiej fizyczki jądrowej, która chce poznać prawdziwe przyczyny wybuchu reaktora.

W głównych rolach występują Jared Harris, Stellan Skarsgard oraz Emily Watson. W pozostałych rolach występują: Paul Ritter jako zastępca głównego inżyniera Czarnobyla Anatolij Diatlow, Jessie Buckley jako Ludmiła Ignatenko, mieszkanka miasta Prypeć i żona strażaka, który wziął udział w akcji ratowniczej, Adrian Rawlins jako główny inżynier elektrowni w Czarnobylu Mikołaj Fomin oraz Con O'Neill jako dyrektor elektrowni Wiktor Bruchanow. W produkcji zobaczymy także: Sama Troughtona, Adama Nagaitisa, Barry'ego Keoghana, Ralpha Inesona, Marka Lewisa Jonesa, Faresa Faresa i Davida Densika.

Autorem scenariusza i producentem wykonawczym serialu "Czarnobyl" jest Craig Mazin, a reżyserem - Johan Renck. Miniserial jest koprodukcją HBO i SKY, która została zrealizowana przez spółki Sister Pictures i The Mighty Mint.

Zdjęcia do miniserialu zostały zrealizowane na Litwie.


Premiera pięciodocinkowego miniserialu HBO "Czarnobyl" odbędzie się we wtorek, 7 maja w HBO i HBO GO, dzień po amerykańskiej premierze. W HBO GO serial dostępny będzie od rana, a w HBO jego emisja została zaplanowana na godz. 21.10.

Komentarze (1 - 6 z 6)

Nie denaturat, tylko płyn lugola. Sam też piłem. Wiem, bo jestem rocznik 86 właśnie. Nazywają nas dziećmi Czarnobyla
Krzysztof Jędrzejewski 18.03.2019 (11:21:44)
 0  
Wiele produkcji HBO była niezła,może i ta będzie
 0  
komuchowy czarnobyl zapamietam na całe źycie testowano na mnie róźne składniki niekoniecznie sPOźywcze, przez 2tyg sranie i rzyganie, schudłem 10kilo
jerzy z centrum POdający świńskie ryje na tacy Koalicji Europejskiej 18.03.2019 (14:51:41)
 4  
Skoro jesteś rocznik 86 to nie mogłeś pić płynu Lugola, gdyż nie podawano go niemowlętom.
 0  
Do redakcji. Do awarii w/w elektrowni doszło 26.04.1986 a nie 28.04.1986 r proszę nie poprawiać historii i poprawić błąd.
 1  
Co za niedouczony dziennikarz podaje w swoim artykule nieprawdziwe informacje dotyczące katastrofy w Czarnobylu prawdziwa data to 26.04.1986 r. Tak ciężko to sprawdzić i poprawić ?.
 0