Łukasz Szewczyk20.03.2019 (12:43)13 komentarzy

30-lecie telewizji satelitarnej w Polsce

30 lat temu, po raz pierwszy na fasadach budynków w Polsce zaczęły pojawiać się anteny satelitarne. Były jednym ze zwiastunów historycznych zmian tamtych czasów. Wszystkie nakierowane były w jeden punkt na niebie - pozycję orbitalną 19.2oE, z której nadawany był sygnał z satelity ASTRA 1A. W tym roku świętujemy 30-lecie tego momentu, który wyznaczył start ery telewizji satelitarnej w Polsce.
30-lecie telewizji satelitarnej w Polsce
Rok 1989 był w Polsce przełomowy pod wieloma względami. Zmiany zachodziły także na polu technologicznym. Dla branży telewizyjnej to przede wszystkim początki odbioru telewizji satelitarnej w Polsce.
ASTRA 1A
W lutym 1989 roku misję rozpoczął satelita ASTRA 1A, obsługiwany przez wiodącego operatora satelitarnego na świecie, spółkę SES. Pierwszy satelita SES, ASTRA 1A został wyniesiony na orbitę przez rakietę Ariane 4 z Gujany Francuskiej, a następnie umieszczony na pozycji orbitalnej 19.2°E. Stamtąd nadawał sygnał telewizyjny do krajów Europy Zachodniej i Środkowej, w tym Polski. Oznaczało to, że Polacy po raz pierwszy na taką skalę, mogli odbierać sygnał satelitarny, a tym samym telewizja stała się łatwiej dostępna dla każdego. Początkowo z ASTRA 1A transmitowane były kanały FilmNet, Sky TV, skandynawski TV3, MTV Europe. Do końca roku, na satelicie swoje pojemności zajmowało wiele niemieckich kanałów, jak RTL plus, Sat.1 i Pro7. W czerwcu 1990 roku wszystkie transpondery zostały zapełnione. O skali popularności telewizji satelitarnej w tamtym czasie świadczy osiągnięcie zasięgu 17 milionów gospodarstw domowych w Europie już w 1990 roku.

Dla widzów w Polsce, telewizja z satelity ASTRA po raz pierwszy uchyliła okno na świat. Pozwoliła zapoznać się z treściami zagranicznych kanałów, podczas gdy w kraju monopol telewizji państwowej został przełamany dopiero rok później. Pierwsza ogólnopolska telewizja prywatna powstała trzy lata później - w 1992 roku. Do dziś wiele osób wspomina symboliczną zmianę, którą było zainstalowanie pierwszej anteny satelitarnej na fasadzie budynku.

30 lat w Polsce
Początek nadawania satelity ASTRA 1A wiąże się z firmą Astra CEE, dzisiaj dostawcy nie tylko kanałów telewizyjnych, ale także stacji radiowych, Internetu oraz usług multimedialnych za pośrednictwem systemu satelitarnego. Obecnie widzowie w naszym kraju mogą odbierać z satelitów ASTRA spółki SES ponad 400 kanałów FTA, w tym 80 w jakości HD.

- W tym roku świętujemy jubileusz telewizji satelitarnej w Polsce i 30-lecie działalności Astry - mówi Marcin Ornass-Kubacki, Prezes Astry CEE. - Na przestrzeni lat technologie przekazu zdywersyfikowały się, pojawiła się np. telewizja OTT. Jednak transmisja przy użyciu satelity ma swoje niezaprzeczalne atuty, takie jak niezależność od warunków geograficznych, politycznych, a także działanie w przypadku klęski żywiołowej czy ataku terrorystycznego, oraz niezawodność ze względu na brak konieczności połączenia z infrastrukturą naziemną. Przede wszystkim jednak, to właśnie satelita daje dzisiaj nieograniczone możliwości transmisji sygnału czy też kontentu bez względu na jego wagę. Właśnie dlatego satelita doskonale sprawdza się w przypadku nadawania treści w oryginalnej rozdzielczości 4K. Co więcej, z ASTRA 3B prowadzone były już także transmisje w 8K, co pokazało już dzisiaj gotowość do nadawania programów jeszcze wyższej jakości. Współczesne satelity pozwalają na przesyłanie tysięcy gigabajtów danych na sekundę i mogą być zaadaptowane do różnych scenariuszy użytkowania -dodaje.

Początek ery telewizji satelitarnej w Polsce 30 lat temu dzięki pierwszym satelitom ASTRA stał się rewolucją technologiczną w polskiej branży telewizyjnej. Obecnie, 30 lat później, satelity nadal pozostają jednym z wiodących sposobów transmisji treści wideo, szczególnie wobec rosnącego zapotrzebowania na dostarczanie wysokiej jakości kontentu oraz usług.
Astra

Komentarze (1 - 10 z 13)

Może dodajcie wykaz kanałów z tej pierwszej astry :)
 13  
Nigdy nie rozumiałem, co jest takiego ekscytującego w oglądaniu ZAGRANICZNYCH stacji telewizyjnych (szczególnie niemieckich). No, ale ja jestem patriotą i konserwatystą. W 1989 roku oferta TVP była wystarczająco bogata i atrakcyjna. Dwa kanały TVP w pełni zaspokajały moje wysokie wymagania i nie miałem parcia, aby kupować bardzo drogi w owych czasach sprzęt do odbioru zagranicznej telewizji satelitarnej.
kelner podający świńskie mordy w galarecie 20.03.2019 (15:56:26)
 23  
Nie rozumiem jak można w dobie internetu gdzie każdy ma przepustowość na poziomie 100 Mbit/s można wykorzystywać do przesyłu zacofana transmisję satelitarna. Transmisje wrażliwa na warunki atmosferyczne zamiast korzystać z wygodnego internetu. Pomijając fakt że budynki nie szpecą antenami satelitarnymi. Nie jestem w stanie tego zrozumieć.
 19  
Kres telewizji satelitarnej jest bliski. Wykończy ją coraz bardziej się upowszechniający kontent w rozdzielczości 4K, a lada chwila nawet 8K. Przez satelitę nie opłaca się tego nadawać w dużej ilości, bo przepustowość transponderów satelitarnych pozwala zaledwie na trzy kanały 4K na jednym transponderze, a kanał 8K zajmie cały transponder (czyli w pewnym sensie cofamy się do epoki analogu).

Już teraz w internecie jest mnóstwo atrakcyjnego i legalnego kontentu w 4K, a telewizja satelitarna zostaje daleko w tyle. Wymagający widz przechodzi na serwisy internetowe i kontent 4K, który pozwala w pełni wykorzystać potencjał i mozliwości współczesnych telewizorów.

Oglądanie nędznego 1080i z satelity na ekranach powyżej 60 cali już szału nie robi. A kontentu 4K na satelitach jest tyle, co kot napłakał.

Niech TV SAT umiera, już mi nie jest jej żal. Wszystko ma swój kres, technologie stale się zmieniają i udoskonalają, dlatego to jest normalne, że TV SAT też musi kiedyś zniknąć.
Grzegorz Wandałowicz 20.03.2019 (16:35:26)
 19  
Kres telewizji satelitarnej jest bliski. Wykończy ją coraz bardziej się upowszechniający kontent w rozdzielczości 4K, a lada chwila nawet 8K.
Telewizja satelitarna powoli odchodzi do lamusa głównie dzięki temu, że coraz więcej milionów Polaków ma dostęp do światłowodowych sztywnych łącz internetowych. A tam są oferowane paczki usług (TV ze 150 - a nawet 200 kanałami + Internet + Telefon stacjonarny + czasem Telefon komórkowy).
 3  
Ludzie wyjdźcie ze swoją wyobraźnia trochę poza przysłowiową Warszawę (lub inne miasto wedle upodobania). Nie wszyscy mają dostęp do światłowodu czy kablówki. Tv Sat jest w odwrocie ale bardzo powolnym. Pewnie 99% lidzi nie korzysta z 4/8K i żyje im się z tym dobrze. Przechodzenie na kolejne wyższe rozdzielczości nie jest już takie atrakcyjne bo wystarczy HD dla którego warto było wymienić TV. 4K musi czekać aż ludzie będą mieli inny powód żeby wymienić TV i wtedy przy okazji kupią taki z 4/8K
 11  
tak, to były lata świetności telewizji satelitarnej w poddającej obaleniu komunizmu Polsce. było to 16 kanałów z satelity Astra 1A, a teraz jest 400 kanałów FTA, tym razem z Europy Zachodniej i Skandynawii.

tym razem, żadna inna platforma nie ma czegoś takiego jak Direct-To-Home.
 4  
Ja pamiętam, że były:

Screensport
RTL
Sat1
3sat
Pro7
MTV
Livestyle/the Children Chanel
SkyOne
SkyNews
SkyMovies
Kodowane stacje skandynawskie
EuroSport
 3  
Nigdy nie rozumiałem, co jest takiego ekscytującego w oglądaniu ZAGRANICZNYCH stacji telewizyjnych (szczególnie niemieckich). No, ale ja jestem patriotą i konserwatystą. W 1989 roku oferta TVP była wystarczająco bogata i atrakcyjna. Dwa kanały TVP w pełni zaspokajały moje wysokie wymagania i nie miałem parcia, aby kupować bardzo drogi w owych czasach sprzęt do odbioru zagranicznej telewizji satelitarnej.
Rozumiem że dokupiłeś również zestaw TV Trwam Sat. i jesteś najszczęśliwszym i najlepiej doinformowanych obiektem we wszechświecie

A ty dalej te swoje farmazony wciskasz :/
prędzej ty się dorobisz hiper super 150-cio calowego TV 32K(czego ci życzę) niż TV Sat. padnie
 1  
Wezyr żebyś się nie zdziwił o socjalizmie też tak mówili.
Z wypowiedzi niektórych wnioskuje że autostrady i ekspresówki w Polsce też nie są potrsebne. Że nowe samochody, smartfony, RTV i AGD też nie potrzebne skoro stare funkcjonują prawidłowo.
Światłowody tylko w Warszawie. Większych bzdur dawno nie czytałem. Przykład operator Netia Głogów województwo dolnośląskie net może być do 900/300. Także nie opowiadajcie bzdur.
Jeśli ktoś k... Kupuje telewizor 4k nie ważne Samsung, LG, Sony itp. o przekątnej powyżej 55 cal i ogląda z odpowiedniej odległości to się nie dziwcie że telewizja nie daje mu satysfakcjonującej jakości .
Vod to jest przyszłość. Z czasem satelita odejdzie do lamusa, bo problem z transpondera mi i coraz większe zapotrzebowanie na bitrate. W przypadku neta nie ma takich problemów.mozna przesłać 32k łączami Netii i będzie kulać. 4k łączami Netii to śmiech.
 2