Łukasz Szewczyk20.03.2019 (12:43)13

30-lecie telewizji satelitarnej w Polsce

30 lat temu, po raz pierwszy na fasadach budynków w Polsce zaczęły pojawiać się anteny satelitarne. Były jednym ze zwiastunów historycznych zmian tamtych czasów. Wszystkie nakierowane były w jeden punkt na niebie - pozycję orbitalną 19.2oE, z której nadawany był sygnał z satelity ASTRA 1A. W tym roku świętujemy 30-lecie tego momentu, który wyznaczył start ery telewizji satelitarnej w Polsce.

Przejdź do artykułu

Komentarze (11 - 13 z 13)

Wezyr żebyś się nie zdziwił o socjalizmie też tak mówili.
Z wypowiedzi niektórych wnioskuje że autostrady i ekspresówki w Polsce też nie są potrsebne. Że nowe samochody, smartfony, RTV i AGD też nie potrzebne skoro stare funkcjonują prawidłowo.
Światłowody tylko w Warszawie. Większych bzdur dawno nie czytałem. Przykład operator Netia Głogów województwo dolnośląskie net może być do 900/300. Także nie opowiadajcie bzdur.
Jeśli ktoś k... Kupuje telewizor 4k nie ważne Samsung, LG, Sony itp. o przekątnej powyżej 55 cal i ogląda z odpowiedniej odległości to się nie dziwcie że telewizja nie daje mu satysfakcjonującej jakości .
Vod to jest przyszłość. Z czasem satelita odejdzie do lamusa, bo problem z transpondera mi i coraz większe zapotrzebowanie na bitrate. W przypadku neta nie ma takich problemów.mozna przesłać 32k łączami Netii i będzie kulać. 4k łączami Netii to śmiech.
A kto mówi że to co wymieniłeś jest nie potrzebne?
świat idzie do przodu i będzie szedł coraz bardziej,ale to nie dowód że wszystko co jest teraz musi upaść, to nie czasy epoki pary,jak wchodziła TV Sat, szybki internet to wszyscy wieszczyli szybki koniec KINA... i co? kino zarabia tyle ile nawet w tamtych czasach sobie nie wyobrażali nie mówiąc już o twórcach i aktorach.
Ja choć mieszkam na wsi (od dużego miasta prawie 30 km)zakupiłem TV 4K właśnie dla tego że mam internet na światłowodzie, póki co 100Mg, mogę mieć i 500, jak by tego było mało to po drugiej stronie ulicy jest drugi światłowód (nie pamiętam czyj) tak że jak na "wsioka" to i warszawiakowi mogę zaimponować(nawet takiemu z Żoliborza ;) ), ale powiem ci tak szczerze że i tak wolę "zwyczajną TV"
 2  
W satelitarnej telewizji 95 % kanałów nadaje miliony reklam w środku audycji. Dlatego ta forma odbierania telewizji umrze śmiercią naturalną. Montować miskę za oknem i płacić za odbiór reklam ? Bu ha ha. Tylko światłowód i kabel (100 Mb/s - 1,2 Gb/s). Przynajmniej tam są inne możliwości.
 1  
z astry pamietam eurosport, dsf, cnn i sky news, cartoon network, paczkę niemieckich rtl, pro7, sat1, zdf, ard nbc ze skrótami nhl.
to były czasy gdu na eurosporcie leciało: ms w hokeju, formuła 1
 1