Łukasz Szewczyk20.03.2019 (14:40)brak komentarzy

Urodziny gwiazdy kina niemego na antenie Planete+

16 kwietnia obchodzimy 130. rocznicę jego urodzin. Z tej okazji widzowie Planete+ będą mogli obejrzeć dwa dokumenty biograficzne prezentujące sylwetkę tego brytyjskiego artysty.
"Chaplin i Keaton - pojedynek królów komedii" / Fot. Planete+
"Chaplin i Keaton - pojedynek królów komedii" / Fot. Planete+
Chaplin nadal jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych aktorów światowego kina. Jego talent aktorski został doceniony przez American Film Institute, który umieścił go w pierwszej 10. największych amerykańskich legend filmowych (The 50 Greatest American Screen Legends). Pomimo ogromnej sławy i rzeszy fanów, na pewnym etapie życia Charlie Chaplin przeżywał poważny kryzys twórczy. W 1932 roku wraz z żoną i bratem wybrał się w kilkumiesięczną podróż na Bali, dzięki której miał się zregenerować oraz poszukać świeżych inspiracji. Podczas tej wyprawy Chaplinowi udało się pozbyć wątpliwości i nabrać nowych sił do działania: po powrocie nakręcił swoje największe filmy z dźwiękiem m.in. "Dyktator" (1940) oraz "Pan Verdoux" (1947). Dokument "Chaplin na Bali" (emisja: 13 kwietnia o godz. 22.00) opowiada o tej przełomowej dla aktora podróży, która zadecydowała o jego dalszej karierze.
Niezwykły talent aktorski pozwalał Chaplinowi rozśmieszać ludzi do łez - podobnie jak Busterowi Keatonowi, który był jego największym rywalem. Obaj są uważani za ikony kina niemego, choć postacie, w które się wcielali, znacznie się od siebie różniły. Legendarny tramp stworzony przez Chaplina był niezdarnym dżentelmenem w przymałej marynarce, za dużych spodniach i butach, z melonikiem i wąsikiem. Keaton natomiast zasłynął ze swojego kamiennego wyrazu twarzy. Dokument "Chaplin i Keaton - pojedynek królów komedii", (emisja: 20 kwietnia o godz. 22.00) ukazuje nie tylko ich rywalizację, ale także ogromny szacunek i podziw, jakimi się wzajemnie darzyli.