Łukasz Szewczyk22.03.2019 (13:30)1 komentarz

Premiera filmu "Powstanie w warszawskim getcie - przemilczane fakty" w Planete+

19 kwietnia 1943 roku niemieckie siły zbrojne wkroczyły do warszawskiego getta w celu jego ostatecznej likwidacji. Wojska SS napotkały jednak na zbrojny opór ludności zamieszkującej ten obszar. Mimo tego niezaprzeczalnego aktu heroizmu, części powstańców nigdy nie oddano należytego hołdu. Z okazji 76. rocznicy powstania w getcie warszawskim, widzowie Planete+ będą mieli szansę zobaczyć dokument, który przywraca pamięć o żołnierzach Żydowskiego Związku Wojskowego.
Film "Powstanie w warszawskim getcie – przemilczane fakty"
W przeddzień Paschy, najważniejszego święta żydowskiego, niemieckie wojska wyposażone w czołgi, miotacze ognia i karabiny maszynowe wkroczyły za mur getta. Naprzeciw oddziałów SS stanęła armia kilkuset młodych Żydów i Żydówek, uzbrojona w proste pistolety i koktajle Mołotowa. Jedną z organizacji, która zrzeszała walczących był Żydowski Związek Wojskowy. Jego celem była lepsza organizacja żołnierzy i wyposażenie ich w sprzęt bojowy. Związek ten współpracował również z polskimi strukturami podziemnymi m.in. ze Związkiem Walki Zbrojnej. Pomijany zupełnie w dzisiejszej historii ŻZW stoczył podczas powstania w getcie jedną z największych bitew, która miała miejsce 19-22 kwietnia na placu Muranowskim. Dokument opowiada o bohaterach, których ofiara nie wpisuje się w oficjalny dyskurs dotyczący Holokaustu. To oni pomimo swego tragicznego położenia odważyli się sprzeciwić zbrojnej potędze wojsk SS, tymczasem podręczniki do nauki historii o nich milczą. Co do tego doprowadziło? W jaki sposób obowiązująca doktryna polityczna wpływa na to, o kim pamiętamy, a kto popada w niełaskę historyków?

Premiera filmu dokumentalnego "Powstanie w warszawskim getcie - przemilczane fakty" 18 kwietnia 2019 roku (czwartek) o godzinie 22.00 na antenie Planete+.

Komentarze (1 - 1 z 1)

Wreszcie jakiś dokument o prawdziwych bohaterach Powstania w Getcie Warszawskim wywodzących się ze struktur Wojska Polskiego którzy w zdecydowanej większości ponieśli śmierć w przeciwieństwie do ŻOB - u gdzie nie mało osób się uratowało i potem uczestniczyło w dewaluowaniu i oczernianiu ŻZW.
 4