Łukasz Szewczyk01.04.2019 (13:09)4 komentarze

Facebook walczy z fałszywymi treściami. W Polsce rusza program weryfikacji informacji

Facebooku uruchomił program weryfikacji informacji w Polsce we współpracy z Agence France Presse (AFP), która posiada certyfikat International Fact-Checking Network. AFP zacznie oceniać rzetelność i prawdziwość treści na Facebooku począwszy od tego miesiąca.
Facebook
Gdy weryfikator informacji oceni treść jako fałszywą, Facebook wyświetli ją niżej w Aktualnościach, znacznie zmniejszając jej dystrybucję. Zapobiega to rozprzestrzenianiu się oszustw i zmniejsza liczbę osób, które je widzą. Zasięg stron i domen, które notorycznie udostępniają fałszywe wiadomości także zostanie zmniejszony. Zostaną one również pozbawione możliwości korzystania z narzędzi reklamowych i monetyzacyjnych na Facebooku. Pomaga to ograniczyć rozpowszechnianie fałszywych wiadomości motywowanych finansowo. Z doświadczenia Facebooka wynika, że gdy dany materiał zostanie oceniony jako fałszywy, udaje nam się ograniczyć jego zasięg o 80%.
- Cieszymy się, że możemy uruchomić nasz program weryfikacji informacji w Polsce z AFP. Zwalczanie dezinformacji to zadanie, które traktujemy bardzo poważnie, dlatego stale pracujemy nad sposobami, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się fałszywych informacji na naszej platformie. AFP jest najbardziej rozbudowanym partnerem Facebooka zajmującym się weryfikacją informacji na Facebooku, posiadającym dziennikarzy na całym świecie, analizującymi treści w ośmiu językach w Europie, Ameryce Łacińskiej, na Bliskim Wschodzie i w innych miejscach. Cieszymy się z rozszerzenia naszej współpracy na Polskę i dalszego rozwijania naszego partnerstwa - powiedział Jakub Turowski, szef zespołu ds. polityki publicznej Facebooka w Polsce i krajach bałtyckich.

Program wpisuje się w trzyczęściowe podejście Facebooka do podnoszenia jakości i autentyczności treści wyświetlanych w Aktualnościach. Facebook usuwa konta i treści, które naruszają jego Standardy społeczności lub Zasady dotyczące reklam, zmniejsza dystrybucję fałszywych wiadomości i nieautentycznych treści, takich jak clickbait oraz informuje ludzi, oferując dodatkowy kontekst dla postów, które widzą.

Obecnie w programie weryfikacji informacji Facebooka uczestniczy 43 zewnętrznych partnerów na całym świecie, którzy sprawdzają prawdziwość treści w 24 językach. Oprócz linków do artykułów wprowadziliśmy również możliwość sprawdzania przez recenzentów prawdziwości zdjęć i filmów.

Komentarze (1 - 4 z 4)

dwa dni po przyjęciu kontrowersyjnego artykułu 13. w ramach tzw. Acta2 we Francji usunięto strony regionalnego Frontu Narodowego z Facebooka, partii która jest faworytem wyborów do PE, tak właśnie wygląda orwellowska rzeczywistość w której znajduje się zachodnia Europa, a docelowo taki ma stać się cały świat po wodzą środowisk liberalnych, jesteś z nami, albo cię nie ma.
 15  
No wreszcie będą kasować wypociny #bolka.
 4  
14 marca 2019 (18:45:29)
media2.pl/media/155633/komentarze/3.html#komentarze

dowód rzeczowy nr 1: @porządkowy, to również znana w całym necie, a w szczególności na M2, uśmiechnięta morda - wystarczy najechać na ikonkę IP, oba wpisy zostaną zaznaczone ;D
Cóż, już tak bardzo się pogubił w swoich oskarżeniach, że do listy twoich RZEKOMYCH nicków dodaje trzy uśmiechnięte świńskie mordy (ostatnie miejsce na liście, zaraz po moim nicku). Czyli nick, na pisaniu z którego został przyłapany 14 marca...

Zabawne, że @porządkowy sam siebie krzywdzi! To pewnie w myśl zasady: "Bij siebie samego, żeby obcych przestraszyć". Stan umysłu...
bardzo oryginalny nick 1.04.2019 (18:19:23)
 1  
Dziękujemy za jakże pouczający wykład Macieju z Radomia.
 0