Łukasz Szewczyk18.04.2019 (14:13)1 komentarz

Pierwsza polska produkcja CBS Reality. "Zawód: profiler"

W czerwcu 2019 roku swoją premierę będzie miała pierwsza polska produkcja kanału CBS Reality. Seria dokumentalna "Zawód: profiler" , której gospodarzem jest Jan Gołębiowski, przybliży tajniki pracy profilera policyjnego i zabierze widzów za kulisy śledztw prowadzonych w sprawach prawdziwych zbrodni popełnionych w Polsce na przestrzeni kilkudziesięciu lat.
"Zawód: profiler" w CBS Reality / Fot. materiały prasowe
"Zawód: profiler" w CBS Reality / Fot. materiały prasowe
Kryminalna seria dokumentalna "Zawód: profiler" w każdym z dziesięciu odcinków przedstawi historie zbrodni oraz kulisy prowadzonych w ich sprawie śledztw. Jan Gołębiowski, jeden z najlepszych polskich profilerów, nie tylko opowie o swym udziale w rozwiązywaniu tych kryminalnych zagadek, ale również przybliży widzom warsztat profilera policyjnego.
Profiler to specjalista sporządzający portret psychologiczny nieznanego sprawcy przestępstwa. Jego praca może zaczynać się już na miejscu zbrodni: morderca, choć często o tym nie wie, pozostawia po sobie nie tylko materialne ślady.

- W filmach profiler często jest przedstawiany jako ktoś w rodzaju medium. Kładzie się na miejscu zbrodni tam, gdzie leżało ciało, doznaje wizji. Taki wizerunek profilera szamana jest atrakcyjny, ale w rzeczywistości profilowanie ma podstawy naukowe wywodzące się
z psychologii. Oczywiście to także częściowo sztuka: wiedza przeplata się z intuicją, umiejętność logicznego myślenia z kreatywnością, istotne jest też doświadczenie
- mówi Jan Gołębiowski, gospodarz programu, były psycholog policyjny, biegły sądowy
i wykładowca akademicki. - W trakcie swojej pracy wykonałem ponad sto profili kryminalnych i konsultacji dla policji, prokuratury, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz sądów. Na potrzeby programu "Zawód: profiler" wybrałem dziesięć spraw. Na ich przykładzie chcę pokazać, co jest istotne przy tworzeniu profilu psychologicznego, jakie wnioski można wyciągać ze sposobu działania sprawcy oraz jak powstają hipotezy dotyczące jego motywów - dodaje.

Jan Gołębiowski - prowadzący polską produkcję CBS Reality "Zawód: profiler" / Fot. CBS Reality
Jan Gołębiowski - prowadzący polską produkcję CBS Reality "Zawód: profiler" / Fot. CBS Reality
- Od dłuższego czasu obserwujemy na naszym kanale rosnącą popularność programów typu true crime, seriali dokumentalnych inspirowanych prawdziwymi wydarzeniami. Uznaliśmy, że czas najwyższy, aby po licznych produkcjach własnych CBS Reality realizowanych w Wielkiej Brytanii, powstała polska produkcja - mówi Jolanta Kasparek, Dyrektorka Programowa CBS Europa i CBS Action Polska oraz producent wykonawczy programu "Zawód: profiler". - Wybór profilowania kryminalnego jako tematu pierwszej polskiej produkcji podyktowany był niewątpliwie coraz większym zainteresowaniem widzów tą dziedziną kryminalistyki. Do tej pory brakowało też na polskim rynku programu ukazującego w dogłębny sposób kulisy pracy tak wybitnego specjalisty w tej dziedzinie, jakim jest niewątpliwie nasz gospodarz, Jan Gołębiowski - dodaje.

Scenariusz serii dokumentalnej powstawał w oparciu o akta sądowe poszczególnych spraw,
a także dzięki bogatemu archiwum i doświadczeniu Jana Gołębiowskiego. W serii zobaczymy między innymi sprawę morderstw dwóch starszych małżeństw z Legnicy, które zostały zabite we własnych mieszkaniach, brutalnego zabójstwa 12-latki z Góry Kalwarii, czy zbrodni popełnianych przez seryjnego mordercę, który jeszcze do niedawna grasował w stolicy.

Emisja premierowych odcinków polskiej produkcji "Zawód: profiler" w poniedziałki o godz. 22.00 (od 3 czerwca 2019 roku) na antenie CBS Relaity.

Producentem serii "Zawód: profiler" jest Like Vision.

Komentarze (1 - 1 z 1)

Taaa musi być wątek parapsychologia jeśli ma niec wizję ignorancji próbują sobie jakoś to wytłumaczyć....
 2