Łukasz Szewczyk18.04.2019 (14:15)brak komentarzy

Rozmowy w cztery oczy z polskimi mordercami w CI Polsat. Nowa seria "Dożywotniacy"

W nowej lokalnej produkcji telewizji kryminalnej Crime+Investigation Polsat spotkamy się w cztery oczy z osobami skazanymi na dożywocie i dowiemy się, dlaczego zostali skazani, czy pobyt w więzieniu wpłynął na nich i najważniejsze - czy żałują tego, co zrobili.
"Dożywotniacy" na Crime+Investigation Polsat
Obecnie w polskich więzieniach z prawomocnym wyroki 441 osób odbywa karę dożywocia, z czego 21 osób ma status niebezpiecznych. Skazani odbywają kary w 15 polskich więzieniach, a najwięcej "dożywotniaków" przebywa w zakładach we Wrocławiu (50), Opolu (46) i Poznaniu (45). Skazany na dożywocie może ubiegać się o złagodzenie kary najwcześniej po 25 latach. Od 1998 roku jeszcze nikt ze skazanych nie wyszedł na wolność.
- Na Crime+Investigation od lat zajmujemy się trudną i wymagającą tematyką prawdziwych zbrodni. Przy każdym projekcie pamiętamy, że za poruszanymi przez nas sprawami stoją nie tylko mordercy, ale i ci, którzy ucierpieli najbardziej, najbliżsi ofiar. Chcąc dogłębnie poznać mroczne zakamarki ludzkiego umysłu, podjęliśmy się trudnych rozmów z osadzonymi. Historie, które zobaczą i usłyszą nasi widzowie w tej nowej serii, są szokujące. Wierzymy jednak, że warto dążyć do poznania prawdy. Również o człowieku - mówi Agnieszka Kubiak, dyrektor ds. lokalnych produkcji i kreacji z A+E Networks, nadawcy Crime+Investigation Polsat.

Nowy polski serial dokumentalny "Dożywotniacy" to zapis pięciu rozmów z zabójcami, którzy zgodzili się opowiedzieć swoje historie przed kamerą. Wypowiedzi osadzonych uzupełniają inscenizacje i komentarze ekspertów - m.in. profesorów prawa, psychologów i funkcjonariuszy służby więziennej. Bohaterowie programu do końca życia będą zmagali się ze swoją przeszłością w więziennych murach. Niektórzy z nich są wielokrotnymi mordercami, dla których ludzkie życie jest bezwartościowe, a zabicie człowieka przyszło z niewiarygodną łatwością. Inni nie wiedzą, "co w nich wstąpiło", mówią, że to był impuls lub że byli w amoku i okazało się, że drzemie w nich "potwór". Mimo że każdy z bohaterów programu jest inny, łączy ich jedno - każdy z nich jest mordercą, a ich jedyną nadzieją na wyjście z więzienia jest warunkowe przedterminowe zwolnienie.

- Projekt "Dożywotniacy", który realizujemy dla Crime+Investigation, jest wyjątkowy pod wieloma względami - to pierwsza taka seria opowiadająca o skazanych na najcięższą karę w polskim systemie prawnym, ale także unikalna szansa spojrzenia przestępcom prosto w twarz. Poprzez analizę akt sprawy, relacje świadków i ekspertów, w programie rekonstruujemy przebieg i okoliczności zbrodni. Oddajemy też głos skazanym, by zobaczyć, jak opowiedzą o swoich czynach - próbujemy się dowiedzieć, czy czują skruchę i czy mają nadzieję na wolność - komentuje Mikołaj Lizut, producent programu Kombinat Artystyczny TONIGHT.

Emisja premierowych odcinków serii "Dożywotniacy" w środy o godz. 22.00 (od 8 maja 2019 roku) na antenie Crime+Investigation Polsat.


Za realizację "Dożywotników" na zlecenie A+E Networks odpowiada Kombinat Artystyczny TONIGHT. Ze strony A+E Networks producentem nadzorującym jest Agnieszka Kubiak, a ze strony Kombinatu Artystycznego - Mikołaj Lizut.