Łukasz Szewczyk20.04.2019 (14:17)brak komentarzy

"Egipt z powietrza" na kanale National Geographic

Egipt słynie z wielkich piramid, niezwykłych starożytnych świątyń i grobowców. To niegdyś jedno z najpotężniejszych imperiów świata do dziś rozbudza wyobraźnię nie tylko badaczy, ale i wszystkich zainteresowanych antyczną kulturą. Dwuodcinkowa seria "Egipt z powietrza" pokaże ten niezwykły kawałek Ziemi z lotu ptaka.
Seria "Egipt z powietrza" / Fot. National Geographic
Egipt. To tu narodziła się jedna z najstarszych, najpotężniejszych i najdłużej funkcjonujących cywilizacji w historii. Teraz jej dziedzictwo obejrzeć można z nietypowej perspektywy, korzystając z uprzywilejowanego dostępu do niedostępnych miejsc.
W dwuodcinkowym programie "Egipt z powietrza" odbędziemy spektakularną podróż lotniczą, która pokaże, jak wspaniałe osiągnięcia starożytnych pomogły ukształtować dzisiejszy Egipt.Przelot nad rozległymi i różnorodnymi krajobrazami tego kraju ukaże, z jak trudnym terenem walczyły pokolenia Egipcjan, by zbudować potęgę.

Egipt zajmuje prawie 1 milion kilometrów kwadratowych i jest domem dla niemal 100 milionów ludzi. To największy i najbardziej zaludniony kraj w świecie arabskim. Ale życie tutaj zawsze było wyzwaniem. Aż 97% terenu to surowa, piaszczysta pustynia. Jak więc starożytnym udało się stworzyć tak potężną cywilizację? Widok z lotu ptaka daje odpowiedź na to pytanie. Życie Egiptowi daje Nil - najdłuższa rzeka na świecie, która rozciąga się przez ponad 6600 km. Bez niej Egipcjanie nie zbudowaliby imperium, ani nawet swoich słynnych piramid. Najsłynniejsze z nich leżą 13 km od centrum Kairu. Widok z lotu ptaka pokazuje ich niesamowitą skalę. Budowle wykonane z około 10 milionów ton kamienia to jedne z największych piramid, jakie kiedykolwiek zbudowano. Największe wrażenie robi ta w Gizie - ukończona ponad cztery i pół tysiąca lat temu. Powstała z ponad 2 milionów bloków z piaskowca, a każdy z nich waży więcej niż przeciętny samochód. Wybudowana jako grobowiec faraona Cheopsa, jest jedynym z 7 cudów starożytnego świata, który przetrwał do współczesności, a przez trzy i pół tysiąca lat była najwyższą budowlą na naszej planecie.

Program "Egipt z powietrza" pokaże, jak wyglądała infrastruktura potrzebna do budowy piramid. Zobaczymy, jak żyją Beduini, odwiedzimy grób Tutanchamona, zwiedzimy także współczesny Kair.

Premierowe odcinki serii "Egipt z powietrza" w niedziele o godz. 22.00 (od 28 kwietnia 2019roku) na kanale National Geographic.