Łukasz Szewczyk02.05.2019 (19:12)4 komentarze

"Tylko nie mów nikomu". Książka i premiera filmu na YouTube Tomasza Sekielskiego o pedofilii w polskim kościele (wideo)

Nadchodzi premiera filmu dokumentalnego, który od kilku miesięcy budzi sporo emocji. Znany dziennikarz śledczy tym razem zajął się kontrowersyjną kwestią - pedofilią wśród polskich duchownych
Plakat filmu Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu"
Plakat filmu Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu"
"Tylko nie mów nikomu" to słowa szeptane do ucha ofiary. Klucz do mrocznej tajemnicy skrzywdzonych dzieci, które osamotnione, bez nadziei na pomoc musiały żyć w strachu, poczuciu winy i wstydu. Dopiero jako dorośli ludzie są w stanie zmierzyć się z krzywdą, jaką im wyrządzono.
- Spotkałem wiele osób, które jako dzieci były molestowane, a czasem gwałcone, przez księży. Uważam, że trzeba pokazać prawdę o tym co działo i dzieje się w polskim koście. Hierarchia kościelna robi wszystko, aby tuszować sprawy i przypadki pedofilii. Chronieni są księża, Nikt nie myśli o ofiarach. Pokażę mechanizmy jakie funkcjonują i które pozwalają na to, aby księża, a przynajmniej ich większość, pozostała bezkarna.Ten film należy się ofiarom zwyrodnialców w sutannach - mówił Tomasz Sekielski.

Produkcja jest oparta na relacjach ofiar, zeznaniach świadków i kościelnych dokumentach historia ukrywanej przez lata wstrząsającej prawdy o przypadkach pedofilii wśród polskich duchownych.

Sekielski odsłania mechanizmy tuszowania przestępstw popełnionych na dzieciach i opisuje system, w którym ważniejszy niż dobro ofiar jest interes Kościoła i oprawców w sutannach. Odpowiadają za to konkretni kościelni hierarchowie, którzy uczestniczyli w zmowie milczenia i swoimi zaniechaniami przyczyniali się do kolejnych ludzkich tragedii.


Premiera filmu dokumentalnego "Tylko nie mówi nikomu" w sobotę - 11 maja 2019 roku o godzinie 14.30 w internecie na platformie YouTube. Film w całości został sfinansowany ze zbiórki publicznej. Przypomnijmy, że Tomasz Sekielski zdecydował się na crowfunding, bo żadna stacja telewizyjna nie chciała się włączać w to przedsięwzięcie.

Z kolei na 15 września 2019 roku zaplanowano premierę książki o tym samym tytule. Publikacja z gatunku literatury faktu jest efektem ponadrocznego dziennikarskiego śledztwa przeprowadzonego w ramach przygotowań do filmu. Ponieważ zarejestrowanego materiału było dużo, powstała publikacja, która jest rozszerzeniem filmu. Książka zawiera historie nieuwzględnione w ostatecznej wersji dokumentu, a także wypowiedzi ekspertów: seksuologa, teologa, prawnika.

Komentarze (1 - 4 z 4)

Kościół to nie święta krowa, najwyższy czas zrobić roszady
POgromca salcesonu z musztardą 7.05.2019 (13:39:11)
 96  
Treść komentarza ukryta z powodu zbyt niskiej oceny - kliknij by wyświetlić
A może by tak pan Sekielski zrobił reportaż o księżach, tych pomagających, tych którzy nie molestują nie krzywdzą? Tendencyjność odczytuję jako atak. W każdym środowisku, także dziennikarskim, służb mundurowych, nauczycielskim osób o podobnych skłonnościach nie brakuje. A już miałem nadzieję, że obiektywizm w reportażu zagościł.
 89  
Treść komentarza ukryta z powodu zbyt niskiej oceny - kliknij by wyświetlić
Sekielski  Tomasz?  180 kg tłuszczu, wiarygodności 1 kg.
Ten film nie będzie filmem dokumentalnym a fabularnym /by nie powiedzieć że s/f/ ponieważ będą w nim tylko wypowiedzi osób rzekomo skrzywdzonych w dzieciństwie przez księży.  Czy np jak powiem do kamery że rozmawiałem z UFO to powstanie z tego film dokumentalny ?
 61  
Treść komentarza ukryta z powodu zbyt niskiej oceny - kliknij by wyświetlić
Ciekawe, że taki wybitny podobno dziennikarz śledczy idzie na łatwiznę. łatwo być na fali i dowalać KK. W zasadzie przekaz jest jeden ...Kościół --> pedofilia. a co z mafią z dworca centralnego? sprawa zamieciona i ta hiena boi się ruszyć, bo może oberwać? Problem jest w każdej grupie społecznej. Bojownicy o prawdę nie pamiętają już czołowego eksperta TVN , Andrzeja Samsona? Nie pamiętają ilu intelektualistów broniło Polańskiego? Co to jest? Albo walczymy szczerze z pedofilią, albo udajemy i dowalamy tylko jednym, broniąc innych o dokładnie takich samych skłonnościach. Z Sekielskiego jest d... ( duża i tłusta), a nie dziennikarz.
 62