Łukasz Szewczyk10.05.2019 (15:47)brak komentarzy

Rozwój cyfrowego radia. DAB+ dla mieszkańców Trójmiasta

BCAST kontynuuje rozwijanie swojej sieci nadawczej oraz usług cyfrowych na terenie Polski. Po wdrożeniach DAB+ w Warszawie i Wrocławiu, w ostatnich dniach firma uruchomiła kolejny multipleks, tym razem dla mieszkańców Trójmiasta.
DAB+
Usługa tak jak w poprzednich przypadkach, oparta będzie na platformie DABCAST. Jest to autorskie rozwiązanie BCAST, powstałe w komórce R&D funkcjonującej pod tą samą nazwą. Dzięki zastosowaniu rozwiązań chmurowych, DABCAST pozwala firmie oferować możliwość tworzenia cyfrowego radia jako usługi (Radio-as-a-Service). Opracowana przez zespół inżynierów technologia multipleksacji sygnału w chmurze oraz jego konwersja po stronie nadawczej z wykorzystaniem autorskich nadajników radiowych, zwalnia bowiem nadawców z konieczności zakupu drogiego sprzętu na rzecz przystępnego abonamentu. W ramach miesięcznej opłaty otrzymują oni kompletną usługę razem z w pełni funkcjonalnym "wirtualnym studiem", służącym do zarządzania audycją. Innowacyjność rozwiązania doceniła nie tylko Unia Europejska, przyznając mu dofinansowanie z programu Horyzont 2020 faza II, ale też międzynarodowi partnerzy firmy. - Dzięki DABCAST mamy możliwość ekspansji na nowe rynki zagraniczne, a także rozszerzania współpracy z naszymi dotychczasowymi partnerami na całym świecie. Zapotrzebowanie na nasze rozwiązanie zgłosili już m.in. włoskie konsorcjum DAB+ digitalradiogroup.it a także lider niemieckiego rynku operatorów FM, firma UPLINK. Co ciekawe, ostatnio otrzymaliśmy zapytanie ofertowe z jednego z krajów azjatyckich - mówi Krzysztof Karpiński, członek zarządu BCAST ds. handlowych.

Cel: podnieść zainteresowanie DAB+
Wdrożenia przeprowadzane przez BCAST wpisują się w plany KRRiT, których celem jest popularyzacja standardu radia cyfrowego w Polsce. W ramach strategii Rady docelowo uruchomionych będzie ponad 30 lokalnych multipleksów w wybranych polskich miastach. Dzięki temu znacznie podniesie się liczba nadawców operujących w DAB+, a więc i atrakcyjność samego standardu. Do tej pory w DAB+ można było usłyszeć wyłącznie stacje Polskiego Radia. - Od momentu ogłoszenia pierwszego wdrożenia w Warszawie otrzymaliśmy wiele zapytań odnośnie uruchomienia naszych multipleksów w kolejnych miastach, zarówno po stronie małych nadawców, jak i słuchaczy. Takie sygnały utwierdzają nas w przekonaniu, iż istnieje realne zainteresowanie odbiorem sygnału DAB+- mówi Maciej Lipiński z BCAST.

Gdańsk w jakości cyfrowej
Rozpoczęcie testowej emisji DAB+ w Gdańsku różni się od tych w poprzednich miastach ze względu na to, że sygnał radiowy będzie w nim nadawany z dwóch różnych lokalizacji. - Celem tego wdrożenia jest m.in. sprawdzenie działania systemu DABCAST, w sytuacji, w której emisja prowadzona jest w trybie jednoczęstotliwościowym SFN, czyli Single Frequency Network. Dlatego też w Gdańsku będziemy nadawać z dwóch obiektów - Zieleniaka przy ul. Wały Piastowskie oraz wieży Orange, przy ul. Piecewskiej - mówi Maciej Lipiński z BCAST.

Zastosowanie SFN oraz planowana moc ERP z obu nadajników dochodząca do 1 kW powinna zapewnić zadowalające pokrycie miasta sygnałem DAB+. Pierwszy obiekt uruchomiony został na koniec kwietnia, drugi zostanie "dołączony" na przełomie maja i czerwca. Na tworzonym przez firmę multipleksie słuchacze już teraz mają możliwość odebrać zarówno ponadregionalne stacje, które goszczą także na multipleksach w Warszawie i Wrocławiu, czyli MUZO.FM i Radio Maryja, a także lokalne Radio Kaszëbë, czy też warszawskie Radio Kolor. Sygnał dostępny jest na kanale 5D (częstotliwość środkowa 180,064 MHz).

Uruchomienie multipleksu w Gdańsku jest ostatnim z serii zapowiedzianych wdrożeń. Firma cały czas prowadzi aktywne negocjacje z partnerami i instytucjami celem dalszej komercjalizacji DABCAST zarówno w Polsce, jak i za granicą.
BCAST