Łukasz Szewczyk22.05.2019 (16:47)8 komentarzy

Analiza "Wiadomości" TVP: Sprzyjają PiS, promują Jarosława Kaczyńskiego (raport)

Towarzystwo Dziennikarskie przy wsparciu Fundacji im. Stefana Batorego prowadzi analizę przekazu medialnego programu informacyjnego TVP.
Nowe stuido "Wiadomości" TVP1
W pierwszym tygodniu obserwacji głównego programu informacyjnego TVP (10-16 maja) tematy wyborcze zajmowały w "Wiadomościach" od połowy do ponad 80 proc. czasu. Czas PiS sięgał 75 proc. czasu wszystkich tematów, a materiały go dotyczące były niemal w całości pozytywne (neutralne wynosiły 8 proc., negatywnych w ogóle nie było). Czas materiałów o Koalicji Europejskiej wynosił od 5 do 31 proc. każdego wydania i były to głównie materiały o wydźwięku negatywnym (przekaz neutralny nie przekraczał 2 proc., pozytywnego w ogóle nie było).
Przekaz "Wiadomości" był całkowicie skupiony na dwóch głównych partiach. Konfederacja (Korwin Braun Liroy Narodowcy) miała w niedzielę, 12 maja 2,4 proc. czasu w całości negatywnego, a Wiosna w piątek, 10 maja 1,2 proc czasu również w całości negatywnego, a 13 maja 0,8 proc. czasu neutralnego i 0,6 proc. czasu negatywnego.

Z polityków najdłużej i najczęściej pokazywany był w "Wiadomościach" prezes PiS Jarosław Kaczyński: tylko we wtorek, 14 maja nie było go wcale, wcześniej miał od 5 do 201 sekund wypowiedzi w każdym z wydań programu. W poniedziałek, 13 maja pokazywany był w czterech tematach, w tym w relacji z programu TVP2 "Pytania na Śniadanie", w którym gościł przed południem.

Politycy PiS (np. Beata Kempa, Beata Mazurek, Anna Zalewska, Joanna Kopcińska, Beata Szydło, Elżbieta Rafalska) nie byli podpisywani jako kandydaci do PE, ale jako osoby sprawujące funkcje urzędowe. Jako kandydat do PE podpisywany był minister Brudziński. Polityków Koalicji Europejskiej i Kukiz'15 również tak podpisywano.

Materiały relacjonujące konwencje partyjne PiS i Koalicji Europejskiej różniły się diametralnie. Kadry z konwencji PiS pokazywały tłumy witające polityków okrzykami i oklaskami. Przekazywano istotne fragmenty wystąpień ilustrowane grafikami (także ze stron internetowych PiS). Nie analizowano i nie komentowano składanych przez polityków obietnic, nie przypominano ich działań z przeszłości.

Spotkania wyborcze Koalicji Europejskiej pokazywano w ciasnych planach, oklaski bywały wyciszane. Wypowiedzi polityków opozycji były kontrowane komentarzami dziennikarskimi lub wypowiedziami polityków innych partii. Przypominano ich wypowiedzi z przeszłości, często odległej. Podobnie traktowano kandydatów Wiosny i Konfederacji.

"Gośćmi Wiadomości" zapowiadanymi na koniec programu informacyjnego było 12 polityków, wszyscy kandydują do Parlamentu Europejskiego: 7 z PiS, 2 z Nowoczesnej, 2 z Kukiz'15, 1 z PSL. Beata Kempa i Anna Zalewska z PiS poza rozmową w "Gościu" tego samego dnia miały w "Wiadomościach" (13 i 15 maja) obszerne materiały poświęcone ich działalności jako członkiń rządu PiS. Politycy opozycyjni: Paweł Pudłowski z N. (12 maja) i Adam Jarubas z PSL (14 maja) usiłowali mówić o filmie braci Sekielskich, mimo sprzeciwu prowadzącego.

Monitoring "Wiadomości" prowadzony jest przez Towarzystwo Dziennikarskie przy wsparciu Fundacji im. Stefana Batorego. Obserwacja będzie kontynuowana do 25 maja 2019.
Fundacja im. Stefana Batorego / Towarzystwo Dziennikarskie

Komentarze (1 - 8 z 8)

TVP - mdlący widok tej pani, mdląca telewizja. najlepsze są tam informacje o poprawianiu się stopy życiowej (przy tych podwyżkach i takiej samej od 10 lat pensji) i powrotach z zagranicy, bo tu w Polsce się lepiej opłaca pracować. Komu się opłaca, komu, hehe. Tym co nigdy tam nie byli.
 17  
całe szczęście ze nie oglądam wiadomości, fucktów, wydarzeń i informacji dnia
czuję sie zdrowszy i bardziej uśmiechnięty :)
 24  
Też mi analiza,TVP to PIS 24h live, a potem przeżyjmy to jeszcze raz.
 21  
W Polskim Radiu jest to samo, już nie można słuchać tych Konwencji Przedwyborczych PIS, tych wiwatów na cześć Jarosława. Za czasów poprzedników nie było takiego wazeliniarstwa.
TVP i Polskie Radio jako Media Publiczne - Publiczne są tylko w nazwie, poza fanatykami, nikt w to nie uwierzy.
 9  
We wiadomościach wszystko pieknie. A w świecie realnym całkiem inaczej DROŻYZNA. Prąd galopuje, paliwa drożeją, pietruszka po 21 zł!!! Czereśnie po 70!!! Kapusta dla milionerów, truskawki dzieci niedługo będą oglądać tylko w wiadomościach!!!
 14  
efekt 500+
Najsilniej podrożały ziemniaki (w marcu 83 proc. więcej niż przed rokiem), cebula (48 proc.), kapusta (43 proc.) i warzywa korzeniowe, w tym np. marchewka (34 proc.) - Tańsze niż przed rokiem są jedynie ogórki (o 4 proc.),
 21  
TVN-PO
 31  
a tvn to po jak i wirtualna
 6