Łukasz Szewczyk05.06.2019 (17:14)23

Ekspert: ACTA 2 może oznaczać cenzurę internetu i koniec wolności.

Przyjęta przez Parlament Europejski dyrektywa ACTA 2 nie musi mieć tak dużego wpływu na polski internet jak przewidywano w czarnych scenariuszach. Każde państwo może dostosować do dyrektywy swoje przepisy tak, by tylko został zrealizowany jej cel. Sprawa nie jest przegrana. Jak zaadaptujemy przepisy, zależy od nas i takie będziemy stosować - podkreśla Krzysztof Szubert z University of Oxford. Krytycy ACTA 2 przekonują, że nowe unijne dodatkowe prawo autorskie sprzyja tylko dużym wydawnictwom i redakcjom, a nie mniejszym i bardziej krytycznym.

Przejdź do artykułu

Komentarze (1 - 10 z 23)

Nie chcę nikogo obrażać ale ten „ekspert” myli pojęcie „Dostawca usług udostępniania treści” z „Dostawca internetu”. Dla mnie taka osoba nie może nazywać się (lub siebie) ekspertem.

Radzę zapoznać się z dyrektywą. Chodzi w niej o to, że jeżeli użytkownik portalu np. Facebook, YouTube będzie udostępniał lub stream-ował filmy/seriale objęte prawem autorskim np. Grę o Tron to taki portal ma temu zapobiec wprowadzając filtr, który zablokuje udostępnianie danego utworu.

Ja w tym rozporządzeniu nie widzę niczego szkodliwego dla zwykłego Kowalskiego. Nikt nie zablokuje twojej wypowiedzi na Facebooku jeżeli zacytujesz w nim fragment ulubionej piosenki, filmiku na YouTube w którym będziesz wykonywał cover znanej piosenki.

Co do wydawnictw i portali pora ruszyć głową i uruchomić szare komórki aby napisać dobry artykuł a on obroni się sam niezależnie czy będzie to małe wydawnictwo czy też gigant medialny.

Pełna treść dyrektywy po polsku (usuńcie spacje)

www(.)europarl.europa(.)eu/doceo/document/A-8-2018-0245-AM-271-271_PL.pdf
 11  
Dla krytyków ACTA2, wolność w internecie oznacza możliwość kradzieży praw autorskich innych osób, przez wszelakich "twórców internetowych", również tych z youtuba. Co innego prawo cytatu (i to nie będzie nadal zabronione), a co innego wykorzystywanie, bez zgody i zapłaty, twórczości innych osób do realizacji własnej "twórczości". Często wykorzystywani są właśnie mali twórcy, którzy nie mają możliwości żądania zapłaty od kogokolwiek. Duzi twórcy już dziś łatwo mogą egzekwować swoje prawa.

Jeśli nie chcecie dawać zarobić dużym portalom prasowym i chcecie wspierać małe redakcje, to chyba oczywiste jest, co macie robić. Nie czytać dużych, a zacząć małe. A same małe portale niech nie bazują na informacjach uzyskanych od dużych, tylko niech sami pozyskują, albo krytykują.

A za złe wdrożenie dyrektywy, wszelkie odszkodowania będzie płacić Państwo polskie, czy wy, krytycy.
 2  
Do Parlamentu Unii Europejskiej: Jeśli skasujecie ACTY 2 to przywrócicie wszystkie filmy na YouTube, CDA i wiele innych stron to dam spokój, ale jak odmówicie to użytkownicy oskarżą o sąd i zamkną was do więziennia (prócz 6 krajów i polska która odmówiła o nowych reguł).
 2  
Podziękujmy POsłom z ramienia Tuska za głosowanie nad tym wekslem na zamówienie ;]

#a w Faktach, cisz o ACTAch!
Komentuje wpisując wierszówki, nie czytając teksu, lub co gorsza nie rozumiejąc go.


Należało by zapytać jak PIS rozumie ACTA2, skoro ich celem jest zrepolonoziwać/zmienić profil(Superstacja)/karać finansowo (w przypadku TVN się nie udaje, bo wielki sojusznik grozi paliszkiem)
media które ich słusznie krytykują.
Czy to jest ta wolność słowa w mediach wg PIS?
 5  
/karać finansowo (w przypadku TVN się nie udaje, bo wielki sojusznik grozi paliszkiem)
media które ich słusznie krytykują.
Co do tej słuszności, to bym jednak polemizował... Ale mniejsza o to, bo nie o tym jest niniejszy artykuł.
 5  
Każda władza popełnia błędy i każda krytyka jest słuszna.
Taka jest rola dziennikarzy.
Jeśli tego nie rozumiesz, tzn. że wPISujesz się w bycie zwolennikiem cenzury która była za komuny. A to jest współczesne ACTA2, bo do Was widzę to lepiej przemawia.
 4  
Krytyka PiS-u jest niepatriotyczna. A dlaczego - już to niedawno tłumaczyłem...

PS. Kończę pisanie komentarzy pod tym artykułem i więcej do niego nie zajrzę (pod żadnym nickiem), bo robi się już niemerytoryczny sracz.

KURTYNA!!!
 2  
Patriotyzm nie ma nic wspólnego z krytyką.
Krytyka jest uprawnieniem każdego MYŚLĄCEGO człowieka.
Tylko bezwolne osobniki przyjmują wszystko bez krytyki.
 4  
Patriotyzm nie ma nic wspólnego z krytyką.
Krytyka jest uprawnieniem każdego MYŚLĄCEGO człowieka.
Tylko bezwolne osobniki przyjmują wszystko bez krytyki.
Nie wymagaj myślenia i krytycznego podejścia, od kogoś kto sam siebie określa że jest
Tylko nie mów nikomu 6.06.2019 (11:27:20)
 0  
Niech zablokują te wszystkie portale z nielegalnymi filmami Marcin CDA jakość podawana w 1080p a w rzeczywistości 480:)
 1