Łukasz Szewczyk14.06.2019 (11:27)12 komentarzy

Prezes Radia Kolor: Wszystkie stacje prywatne są przeciwne cyfryzacji, projekt nie do zatrzymania

- Cyfryzacja radiofonii w systemie DAB+ jest procesem nie do zatrzymania, mimo że większość dużych rozgłośni jest jej przeciwna - mówi Alina Strześniewska, prezes Radia Kolor. Dodaje, że w tej chwili są na próbnych emisjach we Wrocławiu i w Gdańsku, a już w przyszłym tygodniu będą składać wniosek na Warszawę.
Alina Strześniewska -prezes zarządu MFM Sp. z o.o
Alina Strześniewska -prezes zarządu MFM Sp. z o.o
- Wchodzimy w erę radia cyfrowego. Przyznam od razu, że wszyscy radiowcy - zaczynając od dużych sieci po stacje lokalne - jesteśmy temu przeciwni, bo w tej chwili internet jest taki wspaniały, że każdy ma w telefonie radio, jakie chce. Natomiast ten system jest testowany w Polsce już od wielu lat, Polskie Radio również prowadzi testy i ogromne pieniądze na to poszły. Wydaje się, że jest to już projekt nie do zatrzymania, więc oczywiście wsiadamy do tego pociągu również my - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Alina Strześniewska, prezes Radia Kolor.
System DAB+ (Digital Audio Broadcasting Plus) to najnowocześniejsza w tej chwili technologia radiofonii, która pozwala rozgłośniom nadawać w systemie cyfrowym, zamiast dotychczasowego, analogowego. Cyfryzacja radia w Polsce to jeden ze strategicznych celów Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji do 2022 roku, proces koncesyjny ma dotyczyć miejsc na multipleksach lokalnych w 34 miastach w Polsce. W ubiegłym roku KRRiT przedstawiła szczegółowe założenia do planu cyfryzacji radiofonii w Polsce w systemie DAB+. Duże, komercyjne stacje z dużym dystansem ustosunkowały się do tej strategii.

- My radiowcy - zaczynając od dużych sieci, Zetki, RMF-u czy Agory - wszyscy jesteśmy przeciwni, ponieważ to są zbędne koszty i dzisiaj wszyscy mamy dostęp do jakiejkolwiek stacji chcemy przez komórki - podkreśla Alina Strześniewska.

Obecnie w technologii DAB+ nadają jedynie publiczne stacje radiowe Polskiego Radia, a ich zasięg obejmuje głównie okolice większych miast. Polskie Radio, jako pierwsze w Polsce i w tej części Europy, rozpoczęło nadawanie w jakości cyfrowej 1 października 2013 roku. W maju przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski określił Polskie Radio mianem "pioniera, jeśli chodzi o technologię DAB+".

- Będziemy się rozwijać i tak jak powiedziałam, wsiadamy do tego pociągu i składamy koncesję o kolejne miasta - mówi Alina Strześniewska - W tej chwili jesteśmy na próbnych emisjach we Wrocławiu i w Gdańsku, a już w przyszłym tygodniu będziemy składać wniosek na Warszawę.

Jak podkreśla, proces cyfryzacji radia wydaje się już nie mieć odwrotu, ale jest on obliczony na długie lata.

- To będzie długi proces, on potrwa na pewno kilka lat, ponieważ - żeby odbierać radio cyfrowe - musimy też mieć odbiorniki cyfrowe. One są już w tej chwili w bardzo przystępnych cenach, więc myślę, że nie będzie to problemem. Natomiast z drugiej strony - nie ma też oferty programowej, bo jest tylko Polskie Radio 24 w internecie i dwie inne stacje, które mają naprawdę niską słuchalność. Tak więc cały proces musi zajść równolegle, czyli producenci odbiorników i my, radiowcy, musimy przygotować fajną ofertę, żeby ludzi skłonić do zakupu tych odbiorników - mówi Alina Strześniewska.

Szefowa Radia Kolor ocenia też, że - mimo licznych głosów wróżących zbliżający się koniec tego medium - radio nadal ma w Polsce silną, stabilną pozycję. Według badań słucha 92 proc. Polaków słucha go co najmniej raz w tygodniu, a 72 proc. robi to codziennie.

- Śmierć radia wróżono już w latach 50., kiedy weszła telewizja. Nie wierzę w to, sama, będąc w Stanach Zjednoczonych, słuchałam radia satelitarnego, czyli muzyki bez żadnego DJ-a. To się nie sprawdzi, wszyscy potrzebujemy mieć kontakt z żywym człowiekiem, wiedzieć, że jest ktoś z drugiej strony i w razie czego, jeżeli coś się wydarzy, będziemy o tym na bieżąco informowani. Radio ma się naprawdę dobrze - mówi Alina Strześniewska.

O planach dotyczących cyfryzacji szefowa Radia Kolor mówiła podczas odbywającej się w tym tygodniu gali rozdania nagród Grube Ryby 2019. Statuetki powędrowały do laureatów w sześciu kategoriach, przy czym w pięciu z nich ostateczny werdykt należał do słuchaczy, którzy między 13 maja a 3 czerwca oddawali swoje głosy na stronie plebiscytu. Wśród nagrodzonych znaleźli się m.in. Patrycja Krzymińska (organizatorka słynnej zbiórki "Ostatnia puszka prezydenta Adamowicza"), Rafał Ganowski, autor profilu "Warsaw by drone", psycholożka Katarzyna Miller oraz start-up Foodsi, który umożliwia Warszawiakom zamawianie jedzenia w niższych cenach. Gala rozdania nagród Grube Ryby była połączona z przypadającymi w tym roku 26. urodzinami Radia Kolor.
Newseria

Komentarze (1 - 10 z 12)

Aktualnie ten DAB+ to jakaś pomyłka. Jak to stabilnie w samochodzie odbierać. Tylko na parkingu?
 0  
Problem ze żaden telefon komórkowy nie ma DAB +,z mini wiezami też jest problem jak ma jakieś DAB + to kosztuje dużo więcej, podobnie z Radiem w autach.
 4  
Są przeciwni bo stracą kupę pieniędzy na przygotowania i jeszcze więcej na spadku ilości słuchaczy :) Ile osób wymieni wieżę czy radio w aucie żeby słuchać reklam przerywanych piosenkami? To nie telewizja gdzie z obrazu SD dostaliśmy FULL HD i było warto, w przypadku radia dla większości różnica będzie niezauważalna.
 11  
Haha 10-15 lat temu może to by miało jakiś sens, teraz w czasach ogólnodostępnego internetu, wystarczy jedna aplikacja i masz dostęp do praktycznie nieograniczonej ilości stacji. I to za darmo, w każdym miejscu na świecie i bez kupowania dodatkowego sprzętu. Nie te czasy...
 6  
Są przeciwni bo stracą kupę pieniędzy na przygotowania i jeszcze więcej na spadku ilości słuchaczy :)
Otóż to. W przypadku dużych potentatów (np. RMF, Zet) spadek procentowy byłby wyraźnie zauważalny. Bo w paśmie cyfrowym można byłoby wybierać z co najmniej kilkudziesięciu rozgłośni. A tego w/w hegemoni boją się jak ognia.
 12  
Radio Kolor nie odbiera w Gdańsku, a puszczają super muzykę, dużo hitów z lat 90 i to takich,które pamiętam tylko z czasów MTV czy Viva. Odbieram to radio jedynie przez dekoder horizon UPC.
 0  
@Dr Pai Hi Wo.Odbiera w DAB + muxie Bcast nadającym z Gdańska z budynku Zieleniaka.Są tam też Muzzo Fm,Maryja oraz Radio Kaszebe.Na Zaspie odbiór mam bezproblemowy.
 2  
Radio kolor nadaje w DAB+ w Warszawie już od dawna. Nierozumiem skąd informacja o próbnej emisji w stolicy.
 2  
czekam niecierpliwie, bo w mojej okolicy radia są tak upchane w paśmie, że ciężko jest niektóre z nich porządnie ustawić.
 1  
Internetowe radio to wcale nie jest taka bajka - pasmo GSM jest na wyczerpaniu, w wielu miejscach w kraju zasięg fatalny a internet mobilny nie jest za darmo. Tak naprawdę to duże rozgłośnie kokosy teraz robią z braku konkurencji i jest im dobrze. W DAB+ nie ma szumów ale musza zapewnić dobry zasięg.
 4