Łukasz Szewczyk14.06.2019 (12:12)6 komentarzy

Legendarne spektakle Teatru Sensacji "Stawka większa niż życie" w wakacje w TVP Kultura

W letnie czwartki TVP Kultura przypomni zrealizowane w latach 1965-1967 spektakle Teatru Sensacji "Stawka większa niż życie", których ogromna popularność zdecydowała o nakręceniu znanego wszystkim serialu telewizyjnego o tym samym tytule.
To będzie prawdziwa gratka dla miłośników kultowego serialu i przygód Hansa Klossa - polskiego agenta o kryptonimie J-23, działającego w hitlerowskiej Abwehrze, czyli wywiadowczej służbie niemieckiej armii. Widzowie TVP Kultura będą mieli okazję do porównania wersji teatralnej i filmowej, która dostępna jest w internetowym serwisie TVP VOD. Autorami scenariuszy była w obydwu przypadkach spółka Andrzej Szypulski - Zbigniew Safjan, działająca pod pseudonimem Andrzej Zbych. Jednak nie wszystkie odcinki powtórzyły się w serialu telewizyjnym. Natomiast scenariusze, które wykorzystano ponownie, różnią się szczegółami fabuły. Tropienie tych różnic może dostarczyć przyjemności podczas oglądania "Stawki większej niż życie " w wydaniu Teatru Sensacji.
Cykl teatralny składał się z dziewięciu spektakli w pierwszej serii, która opowiadała wojenne przygody polskiego agenta oraz z pięciu widowisk w drugiej serii, których akcja rozgrywała się już po zakończeniu II wojny światowej. Rolę Hansa Klossa grał Stanisław Mikulski, zaś jego niebezpiecznego i podejrzliwego adwersarza, oficera SS Hermanna Brunnera - Emil Karewicz. Jednak obsady aktorskie w tych odcinkach, które powtórzono później w serialu, nieco się różniły, np. rolę Ingi Ring w odcinku "Tajemnica zamku Edelsberg" grała Ewa Wiśniewska, a w analogicznym filmowym - Barbara Brylska. Ciekawostką "Stawki większej niż życie" w wersji Teatru Sensacji jest udział świetnych aktorów, którzy nie pojawili się w serialu, np. Wojciecha Pokory (odcinek "Okrążenie"), Mariana Kociniaka odcinek ("Wróg jest wszędzie") czy wybitnej aktorki jeszcze z okresu przedwojennego - Stanisławy Perzanowskiej (odcinek "Czarny wilk von Hubertus"). Spektaklom nie towarzyszyła jeszcze również znakomita muzyka Jerzego Dudusia-Matuszkiewicza. Przedstawienia reżyserowali Andrzej Konic, Janusz Morgenstern oraz Barbara Borys-Damięcka.

Popularność spektakli niewątpliwie przyczyniła się do decyzji o produkcji wersji filmowej, która miała premierę w 1968 roku. Serial stał się jednym z największych hitów w historii Telewizji Polskiej, stąd przedstawienia Teatru Sensacji były już rzadko powtarzane i niemal popadły w zapomnienie. Ich archiwalny charakter odbił się na jakości technicznej poszczególnych spektakli, które grane były na żywo i rejestrowane metodą tzw. telerecordingu. Oryginalne taśmy z nagraniami poddawane są obecnie długotrwałemu procesowi cyfrowej rekonstrukcji. Dla potrzeb emisji w TVP Kultura udało się znacząco poprawić dźwięk.

Spektakle Teatru Sensacji "Stawka większa niż życie" w czwartki o godz. 20.20 (od 20 czerwca 2019 roku) na antenie TVP Kultura.

Kolejność emisji: "Wróg jest wszędzie" (20 czerwca), "Łączniczka z Londynu" (27 czerwca), "W pułapce" (4 lipca), "E-19 działa" (11 lipca), "Kryptonim Edyta" (18 lipca), "Okrążenie" (25 lipca), "Tajemnica zamku Edelsberg" (1 sierpnia), "Ostatnia broń Führera" (8 sierpnia), "Koniec gry" (15 sierpnia), "Czarny wilk von Hubertus" (22 sierpnia), "Noc w szpitalu" (29 sierpnia).

Komentarze (1 - 6 z 6)

"Cykl teatralny składał się z dziewięciu spektakli w pierwszej serii, która opowiadała wojenne przygody polskiego agenta oraz z pięciu widowisk w drugiej serii, których akcja rozgrywała się już po zakończeniu II wojny światowej."

.... ciekawe. Zobaczymy jak Kloss walczył z Brunnerem (lub innymi wrogami) po II Wojnie Światowej.
 0  
"Cykl teatralny składał się z dziewięciu spektakli w pierwszej serii, która opowiadała wojenne przygody polskiego agenta oraz z pięciu widowisk w drugiej serii, których akcja rozgrywała się już po zakończeniu II wojny światowej."

.... ciekawe. Zobaczymy jak Kloss walczył z Brunnerem (lub innymi wrogami) po II Wojnie Światowej.
Nie zobaczymy, zobaczysz, bo ja denne kanały TVP mam wykasowane za propagandę. Tyle.
 13  
A kogo to obchodzi i co ma piernik do wiatraka !
 0  
Stanisławem Mikulskim się popłuczyny telewizyjne reklamują. Masakra

A kogo to obchodzi i co ma piernik do wiatraka !
Mnie to obchodzi, bo od wielu lat uczciwie płace na tą "telewizję" abonament TRV i nie jestem w stanie tego dennego szajsu oglądać!
 5  
TRV=Telewizja Radosnych Vidoków
 4  
Czarny Wilk to właśnie spektakl powojenny.
 0