Łukasz Szewczyk14.06.2019 (20:15)8 komentarzy

Polskie produkcje na zagranicznych rynkach Discovery

Produkcje fabularne, dokumentalne i rozrywkowe grupy TVN Discovery Polska debiutują na zagranicznych rynkach. Wkrótce widzowie ze Skandynawii, Włoch i Turcji będą mogli obejrzeć m.in. "Pułapkę", "Pod powierzchnią", trzy części komedii romantycznej "Listy do M." oraz "Sexy Kuchnię Magdy Gessler".
Siedziba TVN Discovery Polska
Coraz więcej światowych nadawców sięga po polskie produkcje z portfolio Grupa TVN Discovery Polska. Największe zainteresowanie w grupie seriali fabularnych wśród zagranicznych nadawców wzbudzają dwie ubiegłoroczne nowości - "Pułapka" oraz "Pod powierzchnią". Oba okazały się prekursorami nowego trendu dla tego gatunku w stacjach komercyjnych - kilkuodcinkowe produkcje z najlepszymi nazwiskami branży filmowej po dwóch stronach kamery.
- Cieszymy się, że polskie produkcje wzbudzają zainteresowanie na tak wielu różnych rynkach Discovery od Skandynawii, przez Włochy aż po Turcję. To potwierdza, że produkujemy świetny kontent o międzynarodowym potencjale - mówi Dorota Eberhardt, International Programming Director, TVN Discovery Polska.


"Pułapka" to trzymająca w napięciu i pełna zaskakujących zwrotów akcji historia pisarki Olgi Sawickiej. Popularna autorka kryminałów szukając inspiracji do kolejnej książki, wpada na trop sprawy kryminalnej. Od tej pory jej życie staje się "grą o przeżycie". Serial miał już swoją zagraniczną premierę na skandynawskim rynku, m.in. w Finlandii, gdzie niebawem po emisji u nas pokazywany był przez jeden z tamtejszych kanałów naziemnych. Już w czerwcu w "Pułapkę" będą mogli się wciągnąć widzowie we Włoszech. Produkcja trafi do serwisu SVOD za pośrednictwem platformy DPlay. Równocześnie oferta włoskiego serwisu SVOD wzbogaci się o serial obyczajowy "Pod powierzchnią". W ślad za Polakami włoscy widzowie spróbują odpowiedzieć sobie na pytanie "Na ile znamy tych, których kochamy?", podglądając perypetie Marty, Bartka, Maćka i Oli - dwóch par: małżeństwa oraz ojca i córki - których spotkanie wywołuje lawinę dramatycznych zdarzeń.

Jednak nie tylko gorące nowości przykuwają uwagę. Zagraniczne stacje sięgają również po starsze tytuły, które już podbiły serca polskiej widowni. Pierwszy to "Prawo Agaty". Perypetie sercowe i zawodowe mecenas Agaty Przybysz i jej przyjaciół cieszyły się niesłabnącą popularnością aż przez siedem sezonów. Drugi to "Diagnoza", która nowatorsko łączy ze sobą tematykę medyczną z kryminalną. Losy Anny Nowak - lekarki, która w wyniku wypadku straciła pamięć i próbuje odzyskać swoje życie - oraz jej znajomych ze szpitala w Rybniku fani nad Wisłą śledzili przez dwa lata. Obie produkcje już pojawiły się w ofercie tureckiego kanału TLC, gdzie zostały bardzo dobrze przyjęte przez widzów.

Z kolei zimą, w okresie świątecznym, włoski kanał naziemny NOVE pokaże trzy części przeboju kinowego "Listy do M.". Wszystkie odsłony tej romantycznej komedii świątecznej z gwiazdorską obsadą biły rekordy w Polsce, przyciągając do kin około 3 milionów widzów.

Jednak nie tylko produkcje fabularne cieszą się popularnością wśród naszych zagranicznych sąsiadów. Grupa TVN Discovery Polska nieustannie poszerza swoją bibliotekę eksportowanych tytułów dokumentalnych.

Na fali sukcesu serialu HBO "Czarnobyl" kanał Discovery w ponad 30 państwach Europy i w Azji wyemituje dokument "Powrót do Czarnobyla", który dwa lata temu powstał na zamówienie kanału TVN Turbo.

Tymczasem we Włoszech Nove niebawem pokaże wstrząsający reportaż dziennikarzy "Superwizjera" - "Chore bydło kupię", ukazujący kulisy sprzedaży mięsa krów do rzeźni. Z kolei Motor trend wyemitował wiosną serię "Megatransporty" - sztandarowa produkcja TVN Turbo podgląda proces przewozów ponadgabarytowych ładunków. A w czerwcu oferta programowa włoskiej platformy SVOD DPlay wzbogaci się o program "Sexy Kuchnia Magdy Gessler", w którym ikona gotowania udowadnia, że dobre potrawy mogą rozpalić zmysły.

Jednocześnie serie dokumentalne trafiły na rynek turecki. W drugim kwartale 2019 r. lokalny kanał DMAX pokazał "Wyburzaczy", program TVN Turbo ukazujący pracę burzycieli. Zaraz po nim ten sam kanał wyemitował serię podróżniczą "Martyna na krańcu świata". Kolejny autorski projekt Martyny Wojciechowskiej to cztery niezwykłe filmy dokumentalne prezentujące nieemitowane i rozszerzone relacje z wypraw dziennikarki do Japonii, Mongolii, Pakistanu i Boliwii.

Grupa TVN i Discovery Polska rozpoczęła również współpracę z oddziałami w Niemczech, Włoszech i Holandii. Efektem połączenia tych potencjałów jest seria dokumentalna o kierowcach ciężarówek, w której bohaterami każdego z odcinków będą zawodowcy - obywatele wszystkich czterech państw.

- Jesteśmy bardzo ciekawi ekranowych efektów tej współpracy. Mamy nadzieję, że możliwość porównania bohaterów różnych narodowości dodatkowo uatrakcyjni ten lubiany przez widzów format - komentuje Dorota Eberhardt, International Programming Director, TVN Discovery Polska.

Co więcej, Grupa TVN Discovery Polska rozpoczyna - w ramach projektu TVN Studios - produkcję trzech serii dokumentalnych na specjalne zamówienie światowego kanału Discovery Science. Pierwsza z nich to trzyodcinkowa miniseria "Tokyo Engineering". Przybliży widzom niezwykłe technologie i wynalazki związane z igrzyskami olimpijskimi. Pozostałe dwie to "Bizzare Post-Soviet Architecture" - seria przedstawiająca najbardziej zadziwiające budowle i konstrukcje rejonu postsowieckiego oraz "Underwater Secrets" - produkcja badająca wraki z okresu II wojny światowej, leżące na dnie Bałtyku. Prace nad pilotami obu tytułów już ruszyły! A ostatnio Grupa TVN Discovery Polska przystąpiła także do produkcji drugiego sezonu programu "Mediterranean Life" na zamówenie amerykańskiego kanału HGVT.

Komentarze (1 - 8 z 8)

Pewno fantastyczne Złomowisko,. o żulach.to jest świetne, naukowe i ma klasę
 5  
nie wspominają tu o tym programie, więc o co ci chodzi.
 1  
nie wspominają tu o tym programie, więc o co ci chodzi.
Polskie Discovery, kojarzę wyłącznie z żulowskim programem Złomowisko. dlatego przestałem go oglądać. O to chodzi. tyle.
 1  
Polskie Discovery, kojarzę wyłącznie z żulowskim programem Złomowisko. dlatego przestałem go oglądać. O to chodzi. tyle.
Ja oglądam często- jest wiele innych pozycji, ale nie ma żadnej mocy bym mógł oglądać program o tych moczymordach.
 6  
Gdyby moi przedmówcy byli choć trochę bystrzy, to by wiedzieli że Discovery to także wszystkie kanały TVN, Eurosport itp. Zatem tych polskich produkcji jest sporo, choćby seriale.
 6  
Gdyby moi przedmówcy byli choć trochę bystrzy, to by wiedzieli że Discovery to także wszystkie kanały TVN, Eurosport itp. Zatem tych polskich produkcji jest sporo, choćby seriale.
Nam chodzi o kanał Discovery
 2  
W tym artykule nie jest mowa o kanale Discovery, tylko o grupie Discovery.
 11  
Złomowisko pokazują też w Niemczech i Hiszpanii
 3  

Polecamy