Łukasz Szewczyk19.06.2019 (17:17)11 komentarzy

Nowa oprawa radiowej Jedynki

Najstarsza radiowa antena zyskała nową oprawę dźwiękową i "jingle" audycji. Każdy z przygotowanych jingli ma inną muzyczną temperaturę, a jednocześnie charakteryzuje je spójna linia melodyczna.
Polskie Radio - studio radiowej Jedynki
21 czerwca o godz. 9.00 rano, wraz ze startem audycji "Lato z Radiem", Program 1 Polskiego Radia zaprezentuje nową, bardziej współczesną oprawę dźwiękową, nawiązującą jednak silnie do klasyki.
- To kolejna wprowadzona od marca zmiana na antenie Jedynki. Wtedy zadebiutowały poranne komentarze ekspertów, popołudniowe "Komentarze dnia" publicystów oraz debaty polityczne po godz. 18.00. Codziennie o północy Jedynka gra również pełną wersję hymnu. Teraz, wraz z nową odsłoną "Lata z Radiem", pojawia się też odświeżona, dynamiczna oprawa audycji. Przyświecał nam jeden zasadniczy cel przy jej tworzeniu: usatysfakcjonować dotychczasowych, wiernych słuchaczy radiowej Jedynki i zachwycić nowych. Postawiliśmy na dynamizm i nowoczesność, ale z zachowaniem tradycyjnego ducha kultowej Jedynki. Gorąco wierzę, że nam się to udało - mówi Agnieszka Kamińska, Dyrektor - Redaktor Naczelna radiowej Jedynki.

Dotychczasowa oprawa obowiązywała od 23 października 2012 r. Autorami nowej odsłony dźwiękowej radiowej Jedynki są: Sergiusz Łubiński i Michał Sęk. - Idea zmiany, która nam przyświecała, to z jednej strony uchwycenie nowoczesnego ducha Programu I, a jednocześnie ukłon w stronę naszej radiowej tradycji, pewnej klasy i szlachetności, która dla jedynkowych słuchaczy jest bardzo ważna. Pozostaje z nami zatem nasz "Polonez A-dur" Chopina, ale w odświeżonej formule - dodaje Marcin Kusy, Wicedyrektor Programu 1 Polskiego Radia.

W oprawie po raz pierwszy pojawią się jingle z wykorzystaniem wokalu w wykonaniu Doroty Kopki. Warto jednak podkreślić, że pewne elementy pozostaną niezmienne, jak choćby legendarny sygnał "Kroniki Sportowej" czy "Lata z Radiem".

Komentarze (1 - 10 z 11)

Bałem się, że muzykę do "Aktualności" zmienią, bo chociaż ma zacięcie na kanadyjskie radio CBC, jakoś przywykłem do muzyki pana Możdżera.

Problem starej oprawy jest taki, że wielokrotnie była źle wykorzystywana. W linerach stacji się to często przebijało.
 4  
Powinni jeszcze przywrócić historyczny jingiel południowego magazynu informacyjnego. Był używany od około 1955 r. do około 2005-2006 r., w późniejszych latach równolegle z jinglami współczesnymi.
Tylko jest jeden haczyk: trzeba byłoby przywrócić historyczną nazwę, a mianowicie "Z kraju i ze świata", którą to nazwę zmieniono na początku 2016 r., jak przyszła ekipa PIS. Przy okazji przez pół roku manipulowali przy formule programu, by we wrześniu jednak wrócić do sprawdzonej formy godzinnej informacji i publicystyki bez przerw muzycznych.
 5  
Zarządziłem nową oprawę, bo widownia leciała na łeb na szyję.
Mateuszek kłamczuszek z Roadmia 19.06.2019 (19:21:37)
 2  
+19 czerwca 2019 (17:35:35)

Michael, to było manewrowanie za czasów nie redaktora Porzeżińskiego, a bardziej Dąbrowy. Najdokładniej w latach 2014-2015. Wtedy się słuchać nawet PR1 nie dało, bo też te przemiany polityczne szybko okazały się betonowaniem tego samego betonu, ale inną wylewką.
 1  
Może przydałoby się przywrócenie starej oprawy informacyjnej z 1999-2006(?) i 2009-2012
 4  
+19 czerwca 2019 (17:35:35)

Michael, to było manewrowanie za czasów nie redaktora Porzeżińskiego, a bardziej Dąbrowy. Najdokładniej w latach 2014-2015. Wtedy się słuchać nawet PR1 nie dało, bo też te przemiany polityczne szybko okazały się betonowaniem tego samego betonu, ale inną wylewką.
Tam różni dyrektorzy manewrowali. Dąbrowa również.
Jestem stałym słuchaczem tej audycji od lat i mam pewne pojęcie.
Dąbrowa próbował przenieść audycję na 13 i po pół roku wróciła z powrotem.
Ale za PIS w 2016 zmieniali formułę. Próbowali wstawiać piosenki między materiałami, przenosili wiadomości na przed hejnałem (było nawet tak, że wiadomości były przed hejnałem, a pogoda po hejnale).
Z hejnałem też były manipulacje, tutaj faktycznie za Dąbrowy, który skrócił go do jednego powtórzenia, a PIS przywrócił 4.
 2  
Chwała PIS że przywrócił 4. Alleluja !
Becia Nam się Należy w Euro 20.06.2019 (10:22:28)
 4  
Chwała PIS że przywrócił 4. Alleluja !
Nie chwal dnia przed zachodem słońca i PISu przed wyborami.
 1  
Bardzo mi się podoba nowa oprawa dźwiękowa radiowej Jedynki, która wystartowała o godzinie 9:00 wraz ze startem "Lata z Radiem". Jest przyjemna dla ucha, stonowana.

Nareszcie zniknęła oprawa dźwiękowa stworzona przez Leszka Możdżera, obowiązująca od jesieni 2012 roku. Nie była to niestety wybitna oprawa, a do tego nadal przypominała mi o niesławnych czasach, kiedy w Jedynce rządził Kamil Dąbrowa i kiedy Jedynka była lewacką rozgłośnią. Dzisiaj, po zmianie oprawy, definitywnie skończyliśmy z "Dąbrowszczyzną". Szkoda, że tak długo trzeba było czekać na zmianę oprawy (miałem nadzieję, że dobra zmiana zmieni ją jeszcze w 2016 roku, ale nie spieszyło jej się).

Tyle na temat!
 1  
Nie chwal dnia przed zachodem słońca i PISu przed wyborami.
Jak najbardziej można chwalić PiS przed wyborami, bo wygrana PiS-u jest już w zasadzie na 100% pewna. Wybory będą czystą formalnością, a ich wyniki są przesądzone i jasne jak słońce.

Polska jest i długo już będzie w rękach PiS-u i lewacy będą musieli się z tym pogodzić. A kto nie potrafi się pogodzić, niech podryguje od bolesnej bezradności.

Tyle na temat!
 2