Łukasz Szewczyk24.06.2019 (16:39)9 komentarzy

Lato w TVP Kultura

Przegląd filmów Piotra Szulkina, dzieła Alfreda Hitchcocka, archiwalne spektakle Teatru Sensacji, serial biograficzny przedstawiający życia Pabla Picassa, pasjonujące dokumenty, retransmisja koncertu z mediolańskiej La Scali, wakacyjne pasma filmowe i powrót programu "Powidoki" - taka będzie ramówka TVP Kultura
W wakacyjne środy TVP Kultura zaprasza na premierowy serial biograficzny "Geniusz: Picasso", którego bohaterem jest jeden z najwybitniejszych artystów w historii. W postać Pabla Picassa wcieliło się dwóch aktorów: Alex Rich oraz Antonio Banderas (godz. 20:20). Serial jest kontynuacją cyklu National Geographic o wielkich umysłach ze świata nauki i sztuki.
W letnie czwartki TVP Kultura przypomni zrealizowane w latach 1965-1967 spektakle Teatru Sensacji "Stawka większa niż życie", których ogromna popularność zdecydowała o nakręceniu znanego wszystkim serialu telewizyjnego o tym samym tytule. Będzie to prawdziwa gratka dla miłośników kultowego serialu i przygód Hansa Klossa - polskiego agenta o kryptonimie J-23 działającego w hitlerowskiej Abwehrze (godz. 20:20).

Atrakcyjny repertuar środowego pasma "W trzy miesiące dookoła świata" zapewnią w lipcu i sierpniu filmy zagranicznych reżyserów, którzy w wyjątkowy sposób potrafią ukazać blaski i cienie życia z dala od Hollywood i europejskich stolic. Będą to m.in. chińskie "Kwiaty wojny" (26 czerwca, godz. 21:15), japońska "Nasza młodsza siostra" (3 lipca, godz. 21:25), południowo-amerykański dramat przygodowy "W objęciach węża" (24 lipca, godz. 21:25) czy "Barany. Islandzka opowieść" (31 lipca, godz. 21:25).

W lipcu Czwartkowy Klub Filmowy poświęcony będzie twórczości polskiego mistrza gatunku science-fiction, reżysera i scenarzysty Piotra Szulkina. TVP Kultura przypomni tetralogię, na którą składają się filmy "Golem", "Wojna światów - Następne stulecie", "O-Bi, O-Ba. Koniec cywilizacji" i "Ga, ga. Chwała bohaterom" (czwartki, godz. 21:25). Dodatkowo, 3 sierpnia - w dniu 1. rocznicy śmierci artysty, zostanie wyemitowany dokument "Kim pan jest, Panie Szulkin?" (godz. 10:35).

W sierpniowej ramówce TVP Kultura przygotowała też coś dla miłośników suspensu. Z okazji 120. rocznicy urodzin Alfreda Hitchcocka, która przypada 13 sierpnia, widzowie będą mogli obejrzeć "Psychozę", "Szał", "Sznur" i "Łódź ratunkową".

W piątkowym paśmie Komediowe lato o 20:20 widzowie TVP Kultura zobaczą m.in. francuskojęzyczne hity "Nieobliczalni" (5 lipca), "Paryż na bosaka" (12 lipca), "Ciocia Danielle" (26 lipca).

Latem TVP Kultura również nie zwolni tempa muzycznie. Miłośnicy klasyki we wtorkowe wieczory przeniosą się do świata opery. Odpowiadając na prośby widzów, antena przypomni m.in. "Porgy i Bess" Gershwina czy "Cyrulika sewilskiego" Rossiniego. Nie zabraknie również koncertów zmarłych niedawno artystów, takich jak Kora, Tomasz Stańko czy Amy Winehouse, której fani będą mogli dodatkowo zobaczyć w TVP Kultura poświęcony brytyjskiej piosenkarce dokument "Amy" (premiera, 20 lipca, godz. 22:15). Dla miłośników muzyki klasycznej TVP Kultura przygotowała retransmisję galowego koncertu z mediolańskiej La Scali. Artyści tacy, jak Plácido Domingo, Gustavo Dudamel, Jonas Kaufmann, Juan Diego Flórez i Sonya Yoncheva oraz Orkiestra Filharmoników Wiedeńskich to gwarancja wykonań na najwyższym poziomie (28 lipca, godz. 15:30).

Latem TVP Kultura zaplanowała również ciekawe dokumenty, m.in. premierowy portret wybitnej niemieckiej tancerki i choreografki Piny Bausch "Pina mnie kiedyś zapytała...", który zostanie wyemitowany 30 czerwca, w 10. rocznicę śmierci artystki (godz. 8:40 i 22:40). 17 czerwca na antenę powróciły także "Powidoki" - cykl, w którym Barbara Schabowska i prof. Piotr Nowak rozmawiają o przełamujących schematy myślenia książkach z dziedziny filozofii i socjologii oraz literaturze pięknej (poniedziałki, ok. północy).

Komentarze (1 - 9 z 9)

Ciekawe, czy TVP Kultura rozdaje swoim widzom za darmo telewizory kineskopowe? Bo chyba tylko na takich telewizorach da się oglądać to archaiczne SD, w jakim ten kanał nadaje...
 10  
Ciekawe, czy TVP Kultura rozdaje swoim widzom za darmo telewizory kineskopowe? Bo chyba tylko na takich telewizorach da się oglądać to archaiczne SD, w jakim ten kanał nadaje...
To ciekawe, co piszesz. A co na to lekarze?

W moim telewizorze (Panasonic TX-42AS600E, model z 2014 roku) kineskopu NIE MA, a mimo to TVP Kulturę mogę oglądać. Nie jest to oczywiście jakość HD, ale nie ma tragedii, daje się na to patrzeć. Jeśli treść jest wartościowa, jakość obrazu dla mnie (i dla wielu normalnych ludzi) ma drugorzędne znaczenie. TVP Kultura to u mnie jeden z najchętniej oglądanych kanałów, obok TVP Info i TVP Historii. Prawdziwie misyjny, nienastawiony na słupki oglądalności, adresowany do intelektualnej elity - i to się ceni.

Widać, że należysz do lewaków. Lewacy nie rozumieją treści nadawanych przez TVP Kultura, bo dla nich te treści są ZA AMBITNE, a ponieważ wstyd do tego się przyznawać, szukają innego usprawiedliwienia. Macie ułatwione zadanie, bo TVP Kultura nadaje w SD i można zwalić winę na to. Ale nawet gdyby nadawała w HD, i tak byście wymyślili sobie jakiś powód, aby omijać ten kanał szerokim łukiem.

Tyle na temat!
 4  
Lepsze lato w TVP Kultura, niż lato w tv.Nie z Magdą "brak kultury" Gessler! ;D
 1  
= nadczłowiek....Rasse.....rein Rasse...Dolichocephal-Typus...Untermenschen...Lebensraum miedzu Odrą a Bugiem...
To nie jest fantastyka!
Pamiętacie co starzec z Żoliborza rzekł: "Tak, jesteśmy ludzkimi panami, bo jesteśmy panami w przeciwieństwie do niektórych".

Oby Marks miał rację mówiąc: "Historia lubi się powtarzać - pierwszy raz jako tragedia, drugi jako farsa."
Lewacki bełkot nie na temat artykułu + podszywka pod mój były, już nieużywany nick... Krótko mówiąc, @tałi we własnej osobie!

Lepsze lato w TVP Kultura, niż lato w tv.Nie z Magdą "brak kultury" Gessler! ;D
Zgadzam się, święte słowa!
 4  
Widać, że należysz do lewaków. Lewacy nie rozumieją treści nadawanych przez TVP Kultura, bo dla nich te treści są ZA AMBITNE, !
Piotr Szulkin-„Ubu Król” i „Mięso” Oba te filmy ukazują Polaków jako naród śmieszny i żałosny. Lecz Szulkin nie traktuje swoich rodaków ulgowo, nie szuka dla nich usprawiedliwienia. „Femina” zaś to szał Kościoła ze względu na sceny erotyczne; zaś „MFR - notacja” to zapis wywiadu z Mieczysławem F. Rakowskim.
Alfred Hitchcock, Antonio Banderas, Kora, Dominique Abel z "Paryż na bosaka"...ludzie którzy wielokrotnie jednoznacznie określali swoje poglądy i...bardzo by im nie po drodze było z narodowymi populistami nowogrodzkimi.
Najbardziej zabawnie jest w tym gronie wygląda Amy Winehouse.
No ona na pewno by pisowców popierała w ćpaniu jak Kuchciński i Terlecki chyba;D

buhahahahahahahahahahahahahaha!!!

Kłamiecie, kłamiecie, kłamiecie....Mateusz już zaliczył dwa prawomocne wyroki. Ale dalej kłamiecie, kłamiecie, kłamiecie, kłamiecie, kłamiecie....
Kłamstwo macie opanowane do perfekcji.
POgromca totalnie rozpadłejoPOzycji 24.06.2019 (20:20:45)
 6  
Śmieszny jak zwykle, żałosny jak zawsze ;D

#ormo nie śpi!
 6  
Lewaki lemingowe.POKODy i tyle!!
Przypominam, lewacki podszywaczu, że prawdziwy johny'B nie urzęduje tu nigdy przed godziną 13:00. Skompromitowałeś się!
 5  
Przypominam, lewacki podszywaczu, że prawdziwy johny'B nie urzęduje tu nigdy przed godziną 13:00. Skompromitowałeś się!
Potwierdzam. Nasz funkcjonariusz dostał robotę w spółce Skarby Państwa i do 13 kłamie za dużą kasę.
Po 13 dorabia wierszówkami tutaj.
czysta rasa PiSowskich nadludzi 25.06.2019 (13:32:46)
 2  
KOmpromitacja, to ich drugie imię! ;D
 4