Mateusz Nowakowski17.12.2006 (13:48)42 komentarze

Telenowele w natarciu

Telenowele z Ameryki Południowej już od nowego roku zawładną ramówkami polskich stacji telewizyjnych, nawet tych które niedawno zdawały się odchodzić od latynoskich produkcji na rzecz rodzimych tasiemców. Co spowodowało tak nagły powrót zainteresowania telenowelami?
Trzeba przyznać, że takiego wysypu nowości pod względem tego gatunku produkcji telewizyjnych nie było na polskim rynku już dawno. Siedem zupełnie nowych, niedawno nakręconych albo nadal w fazie produkcji telenowel czeka na swoją premierę w styczniu oraz w lutym. Większość, to produkcje amerykańskiej wytwórni Telemundo, która niedawno zdobyła szczyt podium "króla telenowel" spychając znaną od lat meksykańską Televisę.
Na telenowele Telemundo zdecydowała się telewizja Puls, która od 2 stycznia rozpocznie emisję dwóch przebojów - "Kobieta w lustrze" ("La mujer en el espejo") i "Wieczny płomień miłości" ("Gitanas"). Dołączy do niej Zone Romantica, która seriale hiszpańskojęzyczne emituje od początku swojej działalności. "Miłość na sprzedaż" ("Amores de mercado") swoją premierę na tym kanale będzie miało 12 stycznia. TVN również zdecydował się na emisję telenoweli Telemundo - "El cuerpo del deseo" (polski tytuł nieznany). Premiera na początku lutego.

Polsat nie pozostaje w tyle. 2 stycznia planuję premierę argentyńskiej telenoweli komediowej "Juanita, La Soltera" (polski tytuł nieznany), której towarzyszyć będzie powtórkowa emisja znanego z TV4 hitu "Sos Mi Vida" ("Jesteś moim życiem") z Natalią Oreiro w roli głównej. Ostatnią premierą jest wenezuelska historia - "Los Querendones" ("Śnię o twojej miłości"). Premiera 8 stycznia w Zone Romantica.

Dodając do tych licznych premier obecne emisje - "Mojej pięknej grubaski" w Tele5, "Ceny Marzeń" w TVN oraz największego aktualnie hitu "Jesteś moim życiem" w TV4 możemy zauważyć że liczba telenowel w Polsce nie jest dużo mniejsza od emisji w ich rodzimych krajach. Co wplynęło na ten sukces?

Na pewno duży wpływ na zakup seriali przez nasze telewizje ma ich odpowiednia reklama przez dystrybutora. Europa Środkowo-Wschodnia to dla nich drugi, po rodzimym, rynek zysku i zbytu. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dojście do potencjalnych odbiorców takich formatów. Same telewizje są często zainteresowane telenowelami, bo ich ogladalność jest stosunkowo wysoka i stabilna ("Jesteś moim życiem" od początku emisji w TV4 na stałe zagościło w 10 najlepiej oglądanych programach tygodnia tej stacji nie raz zdobywając podium oraz nawet wygrywając rating). Jakość seriali południowoamerykańskich również jest na najwyższym poziomie. Budżet telenoweli nierzadko liczy się w milionach dolarów, (w polskich serialach liczy się go co najwyżej w milionach złotych, ale najczęściej jednak w setkach tysięcy) a główni aktorzy potrafią zbierać wynagrodzenia rzędu kilkuset tysięcy dolarów za odcinek. Do ich produkcji wykorzystuję się całe miasteczka produkcyjne, stworzone specjalnie na potrzeby danego serialu. Często też zdjęcia kręcone są na zewnątrz, przy udziale nawet kilku tysięcy statystów.

Telenowele to oprócz wielkiego jak na tego typu produkcje rozmachu przede wszystkim historie, pełne realizmu, a jednocześnie pewnego rodzaju tajemnicy i zdumienia. Czas pokaże czy polscy widzowie również dadzą się pochłonąć czarowi telenowel.

Juanita, La Soltera
Polsat - od 2 stycznia

Juanita marzy o mężczyźnie doskonałym. Ma odziedziczyć fortunę pod warunkiem, że wyjdzie za mąż. Tommy jest przystojnym młodym mężczyzną, bez grosza przy duszy, ale za to doskonałym uwodzicielem, który szybko uświadamia sobie, że wszystkie jego życiowe problemy rozwiąże Juanita. Tommy jest tak pewny siebie, że już planuje ich ślub. Ale ona wciąż mu się wymyka, a co jeszcze bardziej go deprymuje. Przed nimi wiele romantycznych perypetii, zanim zdołają się naprawdę poznać i będą umieli sobie zaufać. Ich przyjaciele i rodzina nie ułatwią im tego.

Wieczny płomień miłości (Gitanas)
TV Puls - od 2 stycznia

Salome wraz matką, Jovanką, i dwiema siostrami osiedla się w Malarribo. Salome zakochuje się ze wzajemnością w Sebastianie, synu Rafaela Dominqueza, miejscowego notabla. Ich związek nie ma racji bytu. 20 lat wcześniej Jovanka i Rafael byli parą. Gdy kobieta zaszła w ciążę, dowiedziała się, że ukochany ma żonę i synka. Oszukana i upokorzona uciekła z Malarribo. Teraz pragnie zemsty, lecz na jej drodze pojawia się ksiądz Juan brat Rafaela.


Kobieta w lustrze (La mujer en el espejo)
TV Puls - od 2 stycznia

Magia odmienia życie Juliany. Dzięki czarom ciotki z brzydkiego kaczątka przemienia się w piękną kobietę. Niestety, zaklęcie działa tylko w dzień. Juliana zaczyna prowadzić podwójne życie. Jako Maritza Ferrer podejmuje pracę w firmie Gabriela Muttiego. Zakochuje się w Markusie, adoptowanym synu właściciela. Dziewczyna nie podejrzewa, że Gabriel jest jej ojcem. Na skutek intryg Barbary Montesinos, która chce przejąć kontrolę nad fortuną Muttich, Maritza zostaje niesłusznie oskarżona o oszustwo, za które grozi jej aresztowanie.


Miłość na sprzedaż (Amores de Mercado)
Zone Romantica - od 12 stycznia

Lucia jest piękną, ale nieszczęśliwą kobietą, która wychodzi
w młodym wieku za mąż, po tym jak zachodzi w ciążę. Do poślubienia Fernando zmusiła ją matka, której zależało, aby córka nie wychowywała samotnie dziecka. Po ośmiu latach nieudanego związku Lucia postanawia rozstać się z mężem. Jej życie komplikuje się, gdy Fernando zostaje porwany. Okazuje się bowiem, że wyznaczony przez porywaczy okup jest zbyt wysoki by mogła go spłacić. Lucia zostaje zmuszona, żeby sprzedać cały majątek i ogłasza bankructwo. Po jakimś czasie wychodzi na jaw, że to Fernando zaplanował własne porwanie po to by zmusić Lucię do poszukania pomocy finansowej u swego ojca.

Śnię o twej miłości (Los Querendones)
Zone Romantica - od 8 stycznia

To historia przyjaźni dwóch pięknych i odmiennych od siebie kobiet. Dr. Gloria Miralles jest bogatą, arogancką i bardzo samotną kobietą. Mimo doskonałej kondycji finansowej i odniesionego sukcesu zawodowego brakuje przy jej boku mężczyzny. Jej przyjaciółka - szkolna nauczycielka Fe Quintero - musi ciężko pracować by pomóc rodzicom związać koniec z końcem. Mimo trudnej sytuacji materialnej, dzięki pogodnemu nastawieniu do życia Fe otaczają przyjaciele. Mimo to, jej również brakuje romantycznej miłości, do czasu aż poznaje Sergio Griman'a. Sergio jest błyskotliwym prawnikiem, który pojawia się w jej życiu, w dniu kiedy karty tarota zapowiedziały Fe przybycie jej bratniej duszy i miłości od pierwszego wejrzenia.
wł, Zone Romantica, Polsat

Komentarze (1 - 10 z 42)

w szybkim tłumaczeniu "El cuerpo del deseo" by było 'pragnienie ciała', ale dział PR na pewno wymyśli coś bardziej pociągającego :D
 0  
To, że telewizja z udziałami 0,30% jak Puls czy Tele 5 emituje telenowele nie oznacza, że jest nimi ogromne zainteresowanie. Ogromne to one było, kiedy 5-7 mln ludzi oglądało "Esmeraldę" czy innego "Zbuntowanego Anioła". Teraz są jak to w przypadku TVN zapychacze ramówki.
 0  
Jeżeli @fgdg naprawdę myśli, że w przypadku TVN telenowela latynoamerykańska jest zapychaczem czasu, to grubo się myli - telenowela ogląda tam ponad milion widzów, co daje stacji około 20 % udziału w rynku telewizyjnym - a to jest dobry wynik...
 0  
"jesteś moim życiem" jest hitem tv4, największą widownię ma Rubi - udziały sięgają nawet 25 proc., w grupie 16-49 ponad 25 proc.!
 1  
Kubik - tłumaczenie "El cuerpo del deseo" to "Ciało pożądania", a nie "Pragnienie ciała" :) fgdg - "Esmeraldę" to oglądało ok. 2 mln; ponad 5 mln to miał tylko "Zbuntowany anioł". czytelnik - co do "Ceny marzeń", to rzeczywiście ma największą oglądalność, ale tylko dlatego, że leci w TVN, a nie w TV 4 jak "Jesteś moim życiem". Jak dla mnie trochę za dużo tych tel jednocześnie, nie będę mieć czasu oglądać wszystkich, ale cieszę się, że w końcu coś ruszyło w tym temacie :)
 0  
Dziury pomiędzy blokami reklamowymi trzeba wypełnić czymkolwiek a im taniej tym lepiej. Wnioski są słuszne, 60% mieszkańców kaczogrodu to debile a łzawe i ckliwe historie gwarantują, że chętnie obejrzą to co w końcu zrozumieją... To nie jest tylko kaczogrodzki fenomen, w niektórych krajach liczba idiotów sięga 90%. We Włoszech telenowele wypełniają ramówki od rana do nocy. Ilość telenowel jest więc dobrym testem na kondycję intelektualną społeczeństw
 0  
Według mnie wszyscy odgapiają od Tele 5 :(
 0  
duras5 - tak się szczęśliwie składa, że od czasów "Niewolnicy Isaury" minęło już trochę czasu i pojęcie telenoweli również się zmieniło. Teraz telenowele (nie wszystkie oczywiście) są realizowanew technologii HD, na taśmie filmowej, a same historie są rozchwytywane przez różne kraje, dzięki nim Argentyna zajmuje 3. miejsce (po USA i Niemczech) wśród dystrybutorów formatów. Dla przykładu podam serial "Jesteś moim życiem", którego pierwszy odcinek Argentyńczycy zobaczyli w styczniu - do chwili obecnej w planach jest powstanie 3 nowych jego wersji: w Chile, Kolumbii i Meksyku. To samo jest z "Montecristo", który miał premierę również na początku tego roku, a w Chile i Meksyku już emitowane są z sukcesem remake'i lokalne, do których przymierza się również Kolumbia, Portugalia i Rosja. Oby i nam było dane zobaczyć "Resistire", "El Deseo" czy "Montecristo" - wtedy chyba wielu ludzi zmieniłoby zdanie o telenowelach.
 0  
Ja osobiście nie mam kablówki...więc nie będe oglądać ani nic z Romantici ani Tv4 ano nic z Pulsa...(mam go ale jest bardzo za mrówami). Mam TVn i dlatego oglądam "Cene Marzeń" którą Kocham!! Swietna telenowela, i zapewne gdyby reszta telenowel leciała na TVn miała by podobne poparcie w oglądaniu...
Sos Mi Vida jest swietna telenowelą, bo ogladałam kilka odcinków ale nie moge oglądac dlaje bo nie mam możliwosći, Tak jak Amores de marcado które jest z moja uubiona aktorką Paola...być może kiedyś TNV powtorzy ten serial. Szkoda tez ze to TVN nie emituje LMEEE. Byc moze te telenowele beda miały jakas ogldalnosć czego im życze ale są na kanałach które nie sa dostepne dla wszystkich. SMV Lub JNS jest na Polsacie i bym te telnowele napewno oglądała, ale są o nieodpowiednich mi niesstety godzinach.....szkoda...
Dlatego po Cenie Marzen ogldam El Cuerpo del deseo.
 0  
Telenowele szajs dla ckliwych dewotek no ale jak ktoś lubi niech ogląda. na zdrowie
 0