Łukasz Szewczyk28.06.2019 (16:42)1 komentarz

Andrzej Polan łamie grillowe stereotypy Polaków w Kuchnia+

Czy strażacy lubią dania z grilla na ostro czy łagodnie? Jaką grillowaną rybę jedzą wakeboardziści? Co najbardziej lubią jeść z grilla wojskowi? W najnowszej serii Kuchni+ Andrzej Polan sprawdza gusta Polaków i łamie stereotypy, przygotowując kompletnie nowe potrawy z grilla.
"Grillowa Polana" w Kuhcni+ / Fot. NC+
"Grillowa Polana" w Kuhcni+ / Fot. NC+
Niebanalne miejsca, ciekawi ludzie i różnorodne potrawy. Łączy ich znany szef kuchni Andrzej Polan ("Czy na pewno umiesz gotować?"). W każdym odcinku odwiedza inne, nietypowe dla grillowania miejsce: szkołę tańca, remizę strażacką, Filtry Warszawskie czy jednostkę wojskową. Wykorzystuje inspiracje płynące z otoczenia, a przede wszystkim od spotkanych ludzi, aby wspólnie przygotować wyśmienity obiad z grilla i razem biesiadować.
Prowadzący sprawdzi preferencje smakowe Polaków i pokaże widzom, jak za pomocą kilku sztuczek i szczypty wyobraźni sprawić, aby posiłek z grilla stał się wykwintną ucztą. Na koniec goście Andrzeja Polana wcielą się w rolę krytyków kulinarnych, którzy ocenią, czy przygotowane potrawy zasługują na wysokie noty. Czy znany szef kuchni trafi w ich gusta?

Nowa seria "Grillowa Polana" w niedziele o godzinie 12.30 (od 30 czerwca 2019 roku) na antenie Kuchnia+. Seria liczy 12 odcinków.

Komentarze (1 - 1 z 1)

Ten gościu robi tak gejowskiego grilla że szkoda gadać
 0