Łukasz Szewczyk03.07.2019 (15:16)44 komentarze

Polsat szykuje duże podwyżki za swoje kanały TV. Operatorzy: Wzrosną ceny za płatną TV

Polsat wprowadza podwyżki za retransmisję swoich kanałów. Operatorzy sieci kablowych otrzymali w tej sprawie pisma. Ceny mają wzrosnąć ponad dwukrotnie - alarmuje Związek Pracodawców Mediów i Telekomunikacji Mediakom
Polsat - biurowiec
W czerwcu 2019 roku Zygmunt Solorz, większościowy udziałowiec Cyfrowego Polsatu, zapowiedział, że jesienią firma podwyższy ceny za usługi. Wiele wskazuje na to, że to nie koniec podwyżek w Grupie Polsat. Operatorzy kablowi otrzymali od Polsatu informację o zwiększeniu ceny za retransmisję kanałów. Stawka za pełną paczkę kanałów Polsatu - bez kanału Eleven - ma wzrosnąć ponad dwukrotnie. Nadawca jednocześnie zażądał włączenia aż 24 z 28 retransmitowanych programów do pakietu podstawowego.
Jak podaje portal Telko.in, Polsat za pakiet 28 kanałów (bez Eleven) ustalił cenę na 0,99 euro (4,63 zł) z usługami mulitroom, soho (oferta dla firm) i tv everywhere (oglądanie na na dowolnym urządzeniu) lub 1,04 euro (4,86) z usługą catch-up (oglądanie programów kilka dni po ich emisji) oferowaną z Iplą na bazie systemu Android. Obecnie obowiązująca stawka wynosi 2 zł.

- Teoretycznie istnieje możliwość zakupu kanałów a'la carte, ale cena pakietu rośnie wówczas do 25 zł. Co więcej, rozliczenie i tak odbywa się według liczby abonamentów w pakiecie podstawowym, co jest wyjątkowo niekorzystne dla operatorów i klientów. Dziwi nas też trochę termin decyzji o podwyżkach. Wiele wskazuje na to, że jest to celowy zabieg Polsatu. Jeśli operator nie podejmie decyzji do 31 sierpnia, to nie skorzysta wówczas z okresu preferencyjnego i od 1 grudnia będzie rozliczał się według nowych stawek. Pamiętajmy, że rozpoczął się w tej chwili sezon urlopowy więc decyzje biznesowe odkłada się na wrzesień - tłumaczy Ryszard Młynarczyk, członek zarządu Związku Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji Mediakom.

Operatorzy zwracają także na inne niekorzystne zapisy w ofercie Polsatu. Nadawca zastrzega sobie prawo do zwiększania opłaty licencyjnej o 5% co roku. Dodatkowo, aby operator dostał zgodę na reemisję bezpłatnych programów, musi podpisać umowę na minimum 1 program płatny. To oznacza, że nadawca odmawia de facto operatorowi reemisji programów bezpłatnych dostępnych naziemnie czy przez satelitę. - Jest to sprzeczne z tym, co zapowiada Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski, który chciałby wprowadzenia regulacji prawnych zrównujących wszystkich operatorów pod względem płatności i dostępu do programów nadawców - zwraca uwagę Ryszard Młynarczyk z Mediakom. - Rozumiemy prawo każdego nadawcy do podwyżek, natomiast w tym przypadku zarówno kwota, jak i zapisy w nowej ofercie forsowane przez Polsat są nie do przyjęcia. Ich przyjęcie skutkowałoby koniecznością przerzucenia kosztów na klientów i de facto oznaczałoby znaczące podwyżki - dodaje.

W tej chwili Związek Pracodawców Mediów i Telekomunikacji Mediakom analizuje ofertę Polsatu od strony prawnej. Nie wyklucza zaskarżenia jej do UOKiK.

Najwyżej ocenione komentarze - zobacz wszystkie

Ups. Chyba im się ta Liga Mistrzów nie sprzedaje.
Swoją drogą żenada. Więcej kasy za kanały z powtórkami wypchane reklamami.
Już nawet Polsat Sport taki średni, że masakara
 97  
dzieki polsatowi mogę oglądać codziennie powtórki swiata według kiepskich na ponad 20 kanałach!!! warto!
 86  
Kto ten badziew ogląda .W Polsacie zawsze liczyła się ilość nie jakość
 61  
Tylko kto to dziś ogląda skoro jest do dyspozycji tyle serwisów VOD. Kto co chce to ogląda. A co do sportu to sporo ciekawych transmisji jest na darmowym kanale TVP Sport i to w HD bez dekoderów i opłat.
 56  
Wywalić Polsat z UPC , Vectry Mulrimedii i zobaczymy

Solorz, przyjdziesz na kolanach żeby za darmo te barachło reklamowo-debilistyczne włączyć do oferty operatorów.

Dla mnie, w ogóle Polsat możne zniknąć z rynku. Badziewie dla pół-mózgów.
 50  
rezygnować włanczać vod
 43  
aż tak wam potrzebna Telewizja ? Życie bez TV istnieje !!!
 39  
łeeee....myślałem że ppv podniósł do 80zł za gale...
 38  
Moim skromnym zdaniem ta stacja swoimi programami, niby z życia wziętymi tylko otumania i tak już zakrecone spoleczenstwo, przesiadujący przy wzruszających nowelach sadowniczych, policyjnych, lekarskich itp. za takie faszerowanie ludzi głupotami powinien być paragraf. Czy tak trudno jest proponować programy zachecajace do rozrywki i uśmiechu, zamiast gnębić ludzi tymi polsatowskim bzdurami o " rzeczywistości"
 35  
Cena za 28 kanałów wzrosła o 2 zł. Ciekawe o ile wzrośnie u pośredników ? Pewnie wytłumaczą że podniesiono im ceny o 100% wiec ich ceny muszą wzrosnąć przynajmniej o 50% a pozostałe 50 biorą wspaniałomyślnie na siebie.
 33