Łukasz Szewczyk09.07.2019 (12:57)brak komentarzy

Weekend z filmami Wojciecha Smarzowskiego w Kino Polska (wideo)

Telewizja Kino Polska przygotowała "Weekend z Wojciechem Smarzowskim". W czasie cyklu stacja wyemituje "Drogówkę" i "Wesele" - dwa głośne filmy tego obsypanego nagrodami, jednego z najlepszych polskich reżyserów.
Kadr z filmu "Drogówka"
Prowokacyjna "Drogówka" (emisja w Kino Polska 27 lipca i 2 sierpnia o godz. 23.00) to bezkompromisowy obraz zamkniętego świata warszawskiej policji. Gdy w tajemniczych okolicznościach ginie jeden ze stołecznych gliniarzy, beztroskie życie kumpli z policji nagle się zmienia. O morderstwo zostaje oskarżony sierżant Ryszard Król, który - chcąc oczyścić się z zarzutów - wpada na trop przestępczych układów na najwyższych szczeblach władzy. W Drogówce występuje plejada topowych polskich aktorów, m.in.: Bartłomiej Topa, Arkadiusz Jakubik, Julia Kijowska, Eryk Lubos, Jacek Braciak, Marcin Dorociński, Marian Dziędziel i Agata Kulesza. Film zdobył Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w kategorii najlepszy montaż (Paweł Laskowski) oraz nagrodę filmową Orzeł za najlepszy scenariusz (Wojciech Smarzowski) i najlepszą drugoplanową rolę męską (Arkadiusz Jakubik).
Z kolei "Wesele" (emisja w Kino Polska 28 lipca o godz. 21.55 i 3 sierpnia o godz. 20.00) to z kolei pełnometrażowy debiut Wojciecha Smarzowskiego, który uczynił z niego jednego z najpopularniejszych polskich reżyserów. Film jest gorzką wiwisekcją polskiego charakteru i świetnie obrazuje narodową hipokryzję, stosunek do religii czy słabość do alkoholu. Gdy na weselu córki bogatego chłopa z ambicjami zabawa rozkręca się na całego, ułożony świat całej rodziny zaczyna się walić... Film zdobył mnóstwo nagród na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, m.in. Nagrodę Specjalną Dziennikarzy i Jury (Wojciech Smarzowski) oraz nagrodę w kategorii najlepsza pierwszoplanowa rola męska (Marian Dziędziel).


"Wesele" będzie też można zobaczyć w Kinie Letnim Telewizji Kino Polska - pokaz filmu odbędzie się w piątek, 16 sierpnia o godz. 21:00, na Placu Grunwaldzkim w Gdyni (