Łukasz Szewczyk12.07.2019 (15:55)1 komentarz

TVP Kultura wspomina Korę

27 lipca 2019 roku, w przeddzień pierwszej rocznicy śmierci Kory Sipowicz, jednej z najbardziej barwnych postaci polskiej kultury, TVP Kultura zaprasza na wyjątkowy, krakowski koncert Maanamu nagrany w 1994 roku.
Kora
28 lipca 2018 odeszła Kora Sipowicz - wokalistka grupy Maanam i prawdziwa gwiazda polskiego rocka. W przeddzień 1. rocznicy jej śmierci TVP Kultura przypomni archiwalny koncert Maanamu, nagrany z udziałem publiczności w studiu Łęg w Krakowie w 1994 roku. Zespół zagrał wtedy swoje największe przeboje, jak: "Cykady na Cykladach", "Boskie Buenos" i "Żądza pieniądza".
Grupa Maanam - wcześniej znana jako M-a-M i Maanam Elektryczny Prysznic zadebiutowała oficjalnie na Muzycznym Campingu w Lubaniu w 1979 roku. Rok później wystąpili na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, gdzie wykonali "Boskie Buenos" i "Żądzę pieniądza". Ich występ okazał się ogromnym sukcesem, a Maanam zyskał rzesze fanów. Cała Polska pokochała krótkie, energiczne piosenki zespołu oraz intrygującą, wybuchową osobowość sceniczną wokalistki - Kory, która stała się ikoną stylu.

Kora przez całe życie angażowała się w rozmaite projekty artystyczne: nagrywała z zespołami Püdelsi i Bexa Lala, wystąpiła na koncercie poświęconym twórczości Agnieszki Osieckiej na VIII Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, nagrała płytę z piosenkami Kabaretu Starszych Panów, wydała tomik poezji, napisała autobiografię, była jurorką programów telewizyjnych. W 2014 roku została odznaczona Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis", przyznawanym osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Dwa lata później Akademia Fonograficzna uhonorowała artystkę Złotym Fryderykiem za całokształt twórczości.

"The best of Maanam: Live" w sobotę (27 lipca 2019 roku) o godzinie 22.25 na antenie TVP Kultura.

Komentarze (1 - 1 z 1)

Szkoda, że moderator wymoderował WSZYSTKIE wczorajsze komentarze pod tym artykułem. Nawet te, które były merytoryczne (na przykład moje).
Polak lepszego sortu 13.07.2019 (13:01:09)
 1