Łukasz Szewczyk13.07.2019 (11:47)21 komentarzy

Ekstraklasa: Ligowy kanał TV dostępny dla wszystkich staje się faktem. Plan transmisji

Jedni krytykują, inni podziwiają. Ekstraklasa wywołuje sporo emocji wśród widzów, od nowego sezonu wszystkie mecze w telewizji będą dostępna dla wszystkich.
PKO Ekstraklasa
O powstaniu telewizyjnego kanału ligowego mówi się od dawna. Szczególnie w momencie, gdy telewizyjni nadawcy walczą o przedłużenie praw telewizyjnych. W 2013 roku spółka Ekstraklasa złożyła nawet wniosek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o udzielenie koncesji na rozpowszechnianie sportowego programu telewizyjnego Ekstraklasa TV drogą satelitarną. Pomysł był prosty - kanał z ligowymi rozgrywkami, dostępny dla wszystkich operatorów w przystępnej cenie dla widza (kilkanaście złotych miesięcznie). Jednak ostatnie zmiany na rynku powodują, że Ekstraklasa będzie powszechnie dostępna prawie dla każdego.
W tym tygodniu platforma NC+ uruchomiła kanały Canal+ Sport 3 i Canal+ Sport 4, które w całości poświęcone są rozgrywkom Ekstraklasy. Na dwóch nowych kanałach będzie można zobaczyć wszystkie 296 meczów najwyższej klasy rozgrywek piłkarskich w Polsce (część w formule programu Multiliga+), magazyny ligowe prowadzone przez dziennikarzy i ekspertów Canal+ oraz skróty i analizy spotkań. Ramówkę kanałów uzupełnią audycje prezentujące archiwalne nagrania najciekawszych wydarzeń ligowych ostatnich lat oraz materiały poświęcone aktualnemu sezonowi rozgrywek.

Model biznesowy zakłada udostępnienie kanałów z całą Ekstraklasą wszystkim zainteresowanym operatorom. Już wiadomo, że przed rozpoczęciem nowego sezonu nowe kanały Canal+ Sport z Ekstraklasą pojawią się w dekoderach Cyfrowego Polsacie. Pakiet nowych kanałów dostępny jest także dla operatorów sieci kablowych, którzy często i tak oferują swoim abonentom pozostałe kanały Canal+. Jednak dzięki nowemu rozwiązaniu kablowi operatorzy będą mogli przygotować oferty bardziej dostosowane dla kibiców, którzy zyskają możliwość zakupu dostępu do całej Ekstraklasy bez konieczności subskrypcji pełnego pakietu Canal+.. Nwa propozycja to także szansa na uwolnienie Ekstraklasy do dekoderów płatnej telewizji. Dostęp do Ekstraklasy będą mogły zaoferować także platformy internetowe, jedną z nich jest nowy pakiet Ekstraklasy na Playerze.

Jedno jest pewne, startujący 19 lipca 2019 roku nowy sezon Ekstraklasy przyniesie nowe rozdanie w zakresie dostępności meczów w telewizji. Po pierwsze wszystkie prawa ponownie w rękach Canal+. Po drugie regularne transmisje w TVP Sport (jeden mecz każdej kolejki w odkodowanej transmisji). I po trzecie, chyba największe zaskoczenie, przygotowanie pakietu kanałów premium tylko z Ekstraklasą dla wszystkich platform TV. Na takim rozwiązaniu mogą zyskać wszyscy. Większa dostępność to lepsza promocja samej Ekstraklasy i ligowych rozgrywek (większa oglądalność, większe zainteresowanie sponsorów). NC+ będzie mogła pozyskać więcej pieniędzy z rynku, m.in. przez dotarcie do milionów abonentów konkrecyjnej platformy Cyfrowy Polsat (abonament, reklamy). I najważniejsze dla widzów - przystępny dostęp do rozgrywek. Zapewne wielu kibiców było zainteresowanych zakupem Ekstraklasy, ale nie niekoniecznie chcieli przepłacać za cały Canal+. Albo zmieniać platformę tylko dlatego, by obejrzeć mecz ulubionej drużyny. Teraz to się zmieni, jeśli operatorzy płatnej TV nie będą zbyt pazerni i przygotują oferty przystępne cenowo.

Dodatkowe kanały Canal+ Spot 3 i 4 są gwarantowane do końca maja 2021 roku. Data wynika z tego, że do tego czasu platforma NC+ posiada prawa do pokazywania Ekstraklasy. Można spodziewać się, że utrzymają się na rynku w przypadku podpisania kolejnego kontraktu. Spółka Ekstraklasa zawsze może zapragnąć stworzenie kanałów TV we własnym zakresie. Tylko po co budować coś od nowa, gdy powstające kanały będą miały już zasięg, abonentów i profesjonalne zaplecze dziennikarskie. Jest szansa, że Ekstraklasa bardziej postawi na współpracę z NC+, a to może oznaczać stabilną dostępność do rozgrywek dla widza. Bez względu na platformę.

Informacje o powstaniu nowych kanałów wywołały spore zamieszanie wśród kibiców, którzy subskrybują pakiet Canal+ dla Ekstraklasy. Widzowie martwią się, że niektóre mecze "na żywo" mogą być dostępne tylko na nowych kanałach. Nadawca podkreśla, że mimo powstania nowych kanałów, WSZYSTKIE mecze Ekstraklasy nadal dostępne będą jednocześnie na kanałach Canal+ (m.in. Canal+, Canal+ 4K, Canal+ Sport oraz nSport+).

Plan transmisji pierwszej kolejki - sezon 2019/20:

Piątek (19 lipca):
• 17.00 Liga Gra: Zapowiedź 1 kolejki (Canal+ Sport / Canal+ Sport 3)
• 17.30 Arka Gdynia - Jagiellonia Białystok (Canal+ Sport / Canal+ Sport 3)
• 20.00 "Super Piątek" - magazyn (Canal+ Sport/ Canal+ Sport 3)
• 20.25 ŁKS Łódź - Lechia Gdańsk (Canal+ Sport / Canal+ Sport 3)
• 22.30 "Super Piątek" - magazyn (Canal+ Sport / Canal+ Sport 3)

Sobota (20 lipca):
• 14.40: Raków Częstochowa - Korona Kielce (nSport+ / Canal+ Sport 3)
• 17.10: Wisła Kraków - Śląsk Wrocław (Canal+ Sport / Canal+ Sport 3 / TVP Sport)
• 19.30: Piast Gliwice - Lech Poznań (Canal+ Sport / Canal+ Sport 3)
• 22.00: "Liga+" - magazyn (Canal+ Sport / Canal+ Sport 3)

Niedziela (21 lipca):
• 14.40 KGHM Zagłębie Lubin - Cracovia (Canal+ / Canal+ Sport 3)
• 17.10 Legia Warszawa - Pogoń Szczecin (Canal+ / Canal+ Sport 3)
• 19.30 "Liga+ Extra" - magazyn (Canal+ / Canal+ Sport 3)
• 21.30 Turbokoazak (Canal+ Sport / Canal+ Sport 3)

Poniedziałek (22 lipca):
• 17.30 Wisła Płock - Górnik Zabrze (Canal+ Sport / Canal+ Sport 3)
• 20.00 "Ekstraklasa po godzinach" - magazyn (Canal+ Sport / Canal+ Sport 3)

Komentarze (1 - 10 z 21)

w upc nie ma wstyd
 7  
Nawet za darmo tej Ekstraklapy nie będę oglondał.
 9  
w upc nie ma wstyd
ale za to masz Music Box Ukraina - hahahhaahahahaha !!!
 2  
W Niemczech sezon zawsze zaczyna mecz mistrza. W Polsce jakoś tak dziwnie...
 9  
W CP kanały będą dostępne od pakietu Familijny Max HD
 10  
Mistrz Niemiec nie gra kwalifikacji Ligi Mistrzów w momencie startu Bundesligi.
 3  
polska to zacofany kraj i dlatego
 18  
A w kablu oczywiście nie dość że paczki Canal+ drogie to jeszcze niepełne. Tak jak nie było i nie ma Canal+NOW, tak teraz pewnie ludzie się nie doczekają C+Sport3 i C+Sport4. A z czasem na pewno kablówkarzy czegoś pozbawią bo poleci tylko w tych dwóchnowych kanałach, tak jak już jest z transmisjami na C+NOW.
 5  
Oglądając tą kopaninę można ocipieć.
 9  
@Szary Mistrz Bundesligi nie gra w europejskich pucharach w lipcu, pierwszy mecz pierwszej kolejki byłby rozegrany w sobotę o 18:00 gdzie rozgrywany będzie czwarty mecz kolejki.
 6