Łukasz Szewczyk15.07.2019 (12:03)10 komentarzy

Operatorzy skarżą się do UOKiK na podwyżki Polsatu. "Ograniczanie swobody w kształtowaniu ofert"

Operatorzy kablowi złożyli zawiadomienie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Skarżą się na wykorzystywanie przez Grupę Polsat pozycji dominującej na polskim rynku telewizyjnym.
Operatorzy skarżą się do UOKiK na podwyżki Polsatu. "Ograniczanie swobody w kształtowaniu ofert"
Działania Polsatu "mogą stanowić praktyki ograniczające konkurencję, w rozumieniu ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, polegające na nadużywaniu przez Telewizję Polsat pozycji dominującej na rynku programów telewizyjnych, przejawiające się w narzucaniu kontrahentom wygórowanych warunków umownych" - informuje w piśmie do UOKiK Związek Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji Mediakom, którzy zrzesza małych i średnich operatorów kablowych.
Operatorzy liczą, że operatorzy UOKiK podejmie działania w tej sprawie. Jak twierdzą, zachowanie Polsatu to znaczące ograniczenie swobody przez operatorów kształtowania ofert dla konsumentów. Dla wielu małych przedsiębiorstw może to oznaczać spore straty finansowe w tym roku i rzutować na sprzedaż w następnych latach. Nowe propozycje Polsatu wymuszają wzrost cen usługi i uniemożliwiają możliwość zakupu wybranych kanałów, wymuszając wybór i opłacanie całego pakietu programów.

Przypomnijmy, że na początku lipca operatorzy alarmowali, że Polsat szykuje duże podwyżki za swoje kanały TV. Ceny mają wzrosnąć ponad dwukrotnie, a to może wpłynąć na podwyżki dla użytkowników płatnej telewizji. Grupa Polsat za pakiet 28 kanałów (bez Eleven) ustalił cenę na 0,99 euro (4,63 zł) z usługami mulitroom, soho (oferta dla firm) i tv everywhere (oglądanie na na dowolnym urządzeniu) lub 1,04 euro (4,86) z usługą catch-up (oglądanie programów kilka dni po ich emisji) oferowaną z Iplą na bazie systemu Android. Obecnie obowiązująca stawka wynosi 2 zł.

Operatorzy zwracają także na inne niekorzystne zapisy w ofercie Polsatu. Nadawca zastrzega sobie prawo do zwiększania opłaty licencyjnej o 5% co roku. Dodatkowo, aby operator dostał zgodę na reemisję bezpłatnych programów, musi podpisać umowę na minimum 1 program płatny. To oznacza, że nadawca odmawia de facto operatorowi reemisji programów bezpłatnych dostępnych naziemnie czy przez satelitę.
Presserwis

Komentarze (1 - 10 z 10)

Może i dobrze operatorom.
Pełny Canal+ w NC+ za 30 zł u operatorów kablowych 50-60 zł
 3  
Ja płacę 25 zł za cały canal+ w NC+
 2  
Ja tez za cały pakiet canal+ 25 zł w nc+ bo nie chcieli dac za mniej
 3  
A dobrze zrobili ze napisali ta skarge ale czy to cos da no nie wiem??
Polsat kupuje co tylko sie da i tak bedzie dalej zapewne ustala ceny rynku Abonentom cen nie zmien bo by zaczeli uciekac wiec zrobił to operatorom kablowym.
 6  
W państwie pis jak widać wszystko drożeje.
 2  
Porobili kilkanaście śmieciowych kanałów i próbują kochać towar niczym nadgnite jajko. Nie kupuję tego. Gdyby nie sport i kanały Viasat to Polsat byłby samym śmietniskiem.

Za co mamy płacić? Za Polsat Romans czy Polsat Rodzina z milionami powtórek? No tak, te kanały są otwierane by móc sprzedać więcej reklam w tym samym paśmie.

A, zapomniałem, że kupiło Eleveny. To też pewnie popsują.
 12  
Przecież Solorz z czegoś musi dofinansować własne banki.
Nie dzieje się w nich dobrze.
 8  
Kablówki powinny całkowicie zrezygnować z kanałów Polsatu i byłoby po problemie. Pokazać Solorzowi środkowy palec. Przecież i tak tam nie ma co oglądać albo powtórki, albo przerywające długie reklamy. Płacić więcej za coś, co się nie ogląda?!
 9  
Będzie swoboda jak dacie kanały a la carte - swoboda dla Was i dla klientów.
Nie kupię narzucanych pakietów !!!
Póki co czekam.
 1  
wosq Póki co czekam. chłopie na co ty czekać ja zrezygnowałem polsatu cyfrowego i teraz jestem wolny teraz sobie biegam po lesie gołą du.ą i jest fajnie komary mają co walić
 3