Łukasz Szewczyk22.07.2019 (17:09)2 komentarze

Ministerstwo Cyfryzacji: Powstanie Społeczeństwa 5.0. Wszystkie sprawy załatwimy przez internet

Wraz z upowszechnieniem się technologii 5G na rynku pojawią się rozwiązania technologiczne, które umożliwią realizację założeń programu Społeczeństwa 5.0. To społeczeństwo, które w znacznej mierze polega na rozwiązaniach funkcjonujących w oparciu o chmurę danych. Infrastruktura 5G umożliwi m.in. przeprowadzenie cyfryzacji administracji, zautomatyzowanie wielu procesów przemysłowych czy wykorzystanie potencjału internetu rzeczy.
Intel_komputer_relaks
- Ministerstwo Cyfryzacji jest powołane do tego, żeby aktywizować cyfrowo społeczeństwo na wszystkich możliwych obszarach. Dbamy o to, żeby sieć telekomunikacyjna zarówno stacjonarna, jak i mobilna rozwijała się odpowiednio szybko, nadążając za rozwojem technologicznym, również sieci 5. generacji, w przededniu której jesteśmy wprowadzenia. Ministerstwo dba również o to, żeby obywatele mogli jak najwięcej spraw załatwiać w sposób cyfrowy, żeby jak najrzadziej musieli chodzić do urzędu - mówi agencji Newseria Innowacje Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji.
Według idei Społeczeństwa 5.0 najważniejszym zasobem XXI wieku są dane, a nowoczesne państwa powinny zapewnić narzędzia, które umożliwią ich płynny i bezpieczny przepływ. Dotyczy to zarówno danych przepływających między firmami i obywatelami, jak i obywatelami a administracją publiczną. Za twórców idei Społeczeństwa 5.0 uważa się Japończyków, którzy szerzej opisali tę koncepcję podczas tegorocznego Forum w Davos.

Aby jednak zrealizować założenia programu Społeczeństwa 5.0, państwo musi zadbać nie tylko o infrastrukturę technologiczną, lecz także o edukację obywateli i przystosowanie ich do życia w cyfrowym świecie.

- Po zbudowaniu infrastruktury telekomunikacyjnej i zapewnieniu odpowiednich e-usług administracji, trzeba zadbać też o to, aby odpowiednio kształcić kadry w obszarze informatyzacji, i to już od małego. Projekt Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, szereg szkoleń finansowanych z programu Polska Cyfrowa, w tym nauki kodowania i podstawowych kompetencji cyfrowych. Jest tego bardzo dużo, ale najważniejsze jest to, że to spojrzenie jest bardzo kompleksowe i te aktywności tak naprawdę dotyczą wszystkich obszarów, które w naszej ocenie są niezbędne do tego, żeby były pokryte aktywnością państwa - mówi Wanda Buk.

Ministerstwo Cyfryzacji powołało do życia Ogólnopolską Sieć Edukacyjną. W ramach istniejącej infrastruktury szerokopasmowej powstanie wirtualna sieć łącząca wszystkie szkoły w Polsce, zaś nadrzędnym celem projektu będzie dostarczenie placówkom materiałów edukacyjnych, które pomogą przystosować uczniów do funkcjonowania w wysoce zinformatyzowanej rzeczywistości.

Z kolei w ramach programu Polska Cyfrowa ministerstwo przeprowadzi także szeroko zakrojone szkolenia skierowane do starszego pokolenia, których zadaniem będzie walka z cyfrowym wykluczeniem. Szkolenia mają zapewnić im podstawowe kompetencje cyfrowe niezbędne do funkcjonowania w świecie, który coraz częściej polega na rozwiązaniach chmurowych, wdrażanych nie tylko w prywatnych przedsiębiorstwach, ale i w administracji publicznej.

- Wyobrażam sobie, że za 5-10 lat nasza administracja będzie w pełni cyfrowa, co oznacza, że wszystkie sprawy urzędowe będziemy mogli załatwić przez internet. Przypomnijmy sobie, gdzie byliśmy, jeżeli chodzi o np. wykorzystanie smartfonów i telefonów komórkowych 10 lat temu, do czego ich używaliśmy i gdzie jesteśmy dzisiaj i do czego nam te narzędzia służą. I dokładnie tak samo ta dynamika rozwoju nowoczesnych technologii się zwiększa, i w związku z tym zmienia się rzeczywistość, która nas otacza. Myślę, że za 10 lat już będziemy mieć na swoich drogach autonomiczne samochody i będziemy mieć dużo większy komfort poruszania się po nich niż mamy dzisiaj - przewiduje wiceminister.

Cyfryzacja Społeczeństwa 5.0 ma opierać się na kilku filarach. Głównym instrumentem infrastrukturalnym będzie powszechny dostęp do sieci 5G, która umożliwi błyskawiczne przesyłanie danych, a co za tym idzie - stworzenie gęstej sieci internetu rzeczy. W jej ramach będą funkcjonować rozwiązania chmurowe bazujące m.in. na automatyce i sztucznej inteligencji. Jednym z prekursorów w rozwijaniu tej nowoczesnej technologii będzie Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, która we współpracy z Politechnika Łódzką, Urzędem Komunikacji Elektronicznej oraz firmą Ericsson powoła do życia akcelerator technologii 5G. Celem nowej jednostki badawczej będzie wspieranie przedsiębiorców wykorzystujących innowacyjne rozwiązania z zakresu robotyki czy automatyki przemysłowej funkcjonujące w ramach infrastruktury 5G.

Według założeń rządu zawartych w Strategii 5G dla Polski do końca 2025 roku sieć 5G ma objąć wszystkie najważniejsze miasta oraz ciągi komunikacyjne w naszym kraju. Będzie to jeden z pierwszych kroków na drodze do realizacji idei Społeczeństwa 5.0.

Jednym z pierwszych sektorów gospodarki, który może skorzystać na upowszechnieniu się nowej infrastruktury, może okazać się branża medyczna. Już teraz Apple z sukcesem wprowadza do sprzedaży inteligentne zegarki z linii Watch, które w ramach programu HealthKit potrafią przesyłać podstawowe informacje o zdrowiu pacjenta bezpośrednio do placówki medycznej. Na Zachodzie rozwiązania telemedyczne od Apple wykorzystywane są nawet w środowisku szpitalnym, upowszechnienie się sieci 5G może przyspieszyć wdrożenie podobnych technologii również na polskim rynku.

- Jeżeli chodzi o zdrowie, to nowoczesne technologie mają charakter absolutnie przełomowy. Zwróćmy uwagę, jak bardzo rozwija się dzisiaj telemedycyna. Rozwiązania telemedyczne, które możemy stosować, będą dostępne, gdy uda nam się wprowadzić sieć najnowocześniejszej 5. generacji, która pozwoli na to, żeby np. przeprowadzać zdalne operacje z jednego końca świata, na drugim - twierdzi Wanda Buk.

Pojawienie się infrastruktury 5G będzie miało największy wpływ na upowszechnienie się rozwiązań z zakresu internetu rzeczy i cyfryzacja całej naszej przestrzeni życiowej. Badania przeprowadzone przez firmę Ericsson dowodzą, że sieć 5G będzie mogła obsługiwać nawet do 100 urządzeń na metr kwadratowy, co pozwoli podłączyć do internetu niemalże wszystkie otaczające nas urządzenia.

Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji przygotowała dokument "Krótka opowieść o Społeczeństwie 5.0. Czyli jak żyć i funkcjonować w dobie gospodarki 4.0 i sieci 5G", który ma przedstawić korzyści płynące z upowszechnienia tych nowoczesnych technologii. Największym wyzwaniem, przed którym obecnie stoi państwo, jest jak najszybsze wdrożenie infrastruktury 5G, która umożliwi cyfryzację przemysłu i administracji. Kolejnym krokiem powinno być podjęcie działań edukacyjnych, które przystosują społeczeństwo do radykalnych zmian związanych z popularyzacją usług chmurowych czy rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji.

- Jak będą wyglądały nasze mieszkania za 5-10 lat? Już dziś otacza nas szereg tzw. urządzeń internetu rzeczy. To są odkurzacze, telewizory, inteligentne lodówki, informujące co się w nich znajduje albo co należy dokupić. Już niebawem należy się spodziewać, że jeszcze więcej tego typu urządzeń będzie nas otaczać, łącznie z inteligentnymi żarówkami, już nie lampami, tylko żarówkami - podsumowuje wiceminister.

Według firmy badawczej Analysys Mason liczba urządzeń z zakresu internetu rzeczy do 2027 roku wzrośnie do 5,4 mld. Jak informują analitycy Inkwood Research, do tego czasu wartość globalnego rynku układów 5G wzrośnie do ponad 24 mld dol. przy średniorocznym tempie wzrostu na poziomie 39 proc.
Newseria

Komentarze (1 - 2 z 2)

Najpierw trzeba urzedników nauczyć pracy z komputerem. Wiem, wydaje sie to smieszne i niedorzeczne, ale nadal w Polskich rzędach obsługa komputera i emaili, to dla urzędników spory problem.
 0  
Jeszcze trochę to srać będzie można online.
 0