Łukasz Szewczyk26.07.2019 (15:43)

Gazeta Wyborcza zmienia swoje hasło na "Nie ma wolności bez solidarności"

W sobotę (27 lipca 2019 roku) Gazeta Wyborcza powróci do historycznego hasła "Nie ma wolności bez solidarności", wyrażając w ten sposób wsparcie redakcji dla dyskryminowanych grup społecznych w Polsce. W związku z tą zmianą redakcja przygotowała specjalne artykuły, materiały wideo i działania promocyjne
Nie ma wolności bez solidarności
"Nie ma wolności bez solidarności" jako hasło "Gazety Wyborczej" po raz pierwszy pojawiło się w winiecie w 1989 roku. Wyrażało wówczas chęć budowy nowego państwa opartego na demokracji i wspólnocie. Powrót do hasła, który nastąpi już jutro, ma symbolizować solidarność z wykluczanymi w polskim społeczeństwie grupami społecznymi i zawodowymi - osobami z niepełnosprawnościami, nauczycielami, społecznością LGBT+, lekarzami, pielęgniarkami oraz sędziami.
- Solidarność z tymi, którzy są wykluczani, jest wpisana w DNA "Wyborczej". Dziś chcemy tym wszystkim grupom przypomnieć, że jesteśmy z nimi - mówi Jerzy Wójcik, wydawca "Gazety Wyborczej".

We wspólnym stanowisku całego zespołu dziennika można przeczytać: Przesłanie: "Nie ma wolności bez solidarności", nas zobowiązuje. Świat, jaki znaliśmy - stabilny, bezpieczny, przewidywalny - rozpadnie się na naszych oczach, jeśli zamkniemy się w egoizmie, jeśli zajęci własnym doraźnym interesem będziemy tylko kupować, konsumować i przeżuwać. Wtedy na oścież otworzymy bramy przed populistami i politycznymi szarlatanami.(...) Wracamy do tego, co na początku: "Nie ma wolności bez solidarności".

Stanowisko redakcji Gazety Wyborczej można znaleźć na Wyborcza.pl. Otrzymają je także e-mailem subskrybenci newsletterów i prenumeratorzy Wyborcza.pl.

Gazeta Wyborcza z nowym hasłem "Nie ma wolności bez solidarności"
Gazeta Wyborcza z nowym hasłem "Nie ma wolności bez solidarności"
W związku ze zmianą hasła zespół "Gazety Wyborczej" przygotował specjalne działania redakcyjno-promocyjne. Dodatkowe treści czytelnicy będą mogli znaleźć w weekendowym wydaniu dziennika, w tygodnikach lokalnych oraz - już od dziś - piątku, 26 lipca 2019 roku w serwisie Wyborcza.pl.

Do sobotniego numeru "Gazety Wyborczej" dołączony zostanie plakat z nowym hasłem dziennika oraz informatorem prawnym dla osób biorących udział w marszach równości i poradnikiem, jak sobie radzić z homofobicznymi uwagami. Na łamach powiększonego wydania dziennika pojawi się fotoreportaż o osobach nieheteronormatywnych, raport o postrzeganiu społeczności LGBT+ przez Polaków, a także kalendarium marszów równości.

Plakat rozdawany będzie podczas sobotniej manifestacji w stolicy, która odbędzie się pod hasłem "Warszawa przeciw przemocy: Solidarność z Białymstokiem" (27 lipca br., od godz. 14.00 na Placu Defilad), a także w trakcie marszu przeciwko przemocy, planowanego na niedzielę w Białymstoku.

Dodatkowo we wszystkich piątkowych tygodnikach lokalnych "Gazety Wyborczej" z 26 lipca znalazły się artykuły przedstawiające m.in. sytuację osób ze społeczności LGBT+, zapowiedzi i relacje z demonstracji solidarnościowych oraz rozmowy z ekspertami, a w ich winiety - dla wyrażenia solidarności z osobami atakowanymi w Białymstoku - została wkomponowana tęcza. Podobna grafika pojawi się również w winiecie krajowego wydania "Gazety Wyborczej" w weekendowym numerze oraz przy logo serwisu Wyborcza.pl.

Na Wyborcza.pl, znaleźć można specjalne materiały wideo, m.in. sondę redakcyjną, w której dziennikarze i reporterzy "Gazety Wyborczej" mówią, czym dla nich jest solidarność, a już jutro ukaże się spot prezentujący najważniejsze działania Polaków, które przejawiały się solidarnością z osobami wykluczanymi, m.in. ze społeczności LGBT+, z niepełnosprawnościami, kobietami czy pracownikami sądów.

Reporterzy Wyborcza.pl będą na bieżąco relacjonować weekendowe wydarzenia w całym kraju związane z poparciem dla społeczności LGBT+, a artykuły na ten temat udostępnione zostaną bez limitu dla każdego internauty.

"Gazeta Wyborcza" zachęca też czytelników do wyrażania swoich opinii na temat obecnych wydarzeń w Polsce, m.in. w związku z wydarzeniami z Białymstoku, a także dzielenia się swoimi historiami obrazującymi solidarność z innymi. Można je przesyłać na adres: [email protected]. Wszystkim, którzy chcą być na bieżąco informowani o sytuacji np. społeczności LGBT+ lub o kwestiach związanych z kryzysem klimatycznym, redakcja proponuje zapisanie się na newslettery Wyborcza.pl - Wyborcza.pl/newslettery.

Zmianę hasła "Gazety Wyborczej" wspiera kampania promocyjna prowadzona w radiu (Radio TOK FM), internecie (media społecznosciowe) oraz w serwisie Wyborcza.pl.