Łukasz Szewczyk31.07.2019 (17:28)2 komentarze

Magazyn Kuchnia z audiobookiem w prezencie

Na rynku dostępne jest nowe wydanie dwumiesięcznika Kuchnia" w którym znalazły się m.in. pomysły na słodkie oraz słone potrawy ze śliwek, przepisy na dania z ryb z polskich jezior, a także porady, jak robić kiszonki i marynaty z warzyw, owoców oraz grzybów. Czytelnicy tego numeru pisma otrzymają w prezencie jeden z trzech audiobooków Wydawnictwa Agora.
Kuchnia nr 6/2019
Kuchnia nr 6/2019
Tematem wiodącym nowej "Kuchni" są potrawy ze śliwek, które świetnie nadają się do jedzenia na surowo, w przetworach, a także jako dodatek do dań wytrawnych. Redakcja przedstawia swoje pomysły na dania z różnymi odmianami tych owoców, zarówno na słodko i jak słono, m.in. na polędwiczki wieprzowe z mirabelkami, pieczone renklody oraz tiramisu.
W numerze znaleźć można sprawdzone sposoby na przyrządzanie ryb słodkowodnych, które pochodzą z naszych jezior. Czytelnicy poznają charakterystykę najczęściej występujących w Polsce gatunków wraz z informacjami, do jakich potraw będą się one najlepiej nadawały.

Redakcja zachęca również do przygotowania własnych przetworów z dostępnych obecnie na rynku produktów - marynat z warzyw i owoców, a także grzybów oraz kiszonek. Spośród podanych w wydaniu przepisów można wybrać np. papryki kiszone w ostrej zalewie, domowy keczup, konfiturę agrestową z liśćmi laurowymi oraz nalewkę z pigwy. Tego typu potrawy świetnie nadawać się będą na jesienno-zimowy okres, kiedy brakuje w sklepach wielu świeżych artykułów.

Oprócz tego na łamach pisma czytelnicy jak zawsze znajdą wiele pomysłów na dania z aktualnych produktów sezonowych - w tym numerze ich "bohaterami" są bakłażan, cukinia oraz pomidory. W wydaniu również: wywiad z autorką książek "Leksykon smaków" i "Sztuka gotowania" - Niki Segnit, która z Michałem Korkoszem, autorem znanego bloga kulinarnego Rozkoszny.pl, rozmawiała o swoich doświadczeniach związanych z nauką gotowania od zera. Z kolei profesor Anita Biesiada z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu opowiedziała Anecie Augustyn o wartościach odżywczych grzybów jadalnych, które do zaoferowania mają znacznie więcej niż tylko smak.

Sierpniowo-wrześniowy numer pisma dostępny jest w prezencie z jednym z trzech audiobooków z oferty Wydawnictwa Agora: "Dodaj do znajomych" Zuzanny Łapickiej, "Danuta Szaflarska - Jej czas" autorstwa Gabriela Michalika oraz "Sto lat! Jak w ostatnim stuleciu czciliśmy przywódców" Michała Ogórka.

Najnowsze wydanie "Kuchni" pojawiło się w sprzedaży we wtorek, 30 lipca 2019 roku w cenie 11,99 zł. Wydanie wspiera promocja w radiu (radiostacje Agory), internecie (Gazeta.pl), kinach sieci Helios oraz autopromocja w social mediach. Działania reklamowe przygotował zespół marketingu czasopism Agory.

Komentarze (1 - 2 z 2)

z waginą na okładce.
 3  
Jak pani Wolańska, wszytsko tylko z jednym się kojarzy...
 1