Łukasz Szewczyk21.08.2019 (13:41)brak komentarzy

Sensacyjne odkrycie pod ruinami World Trade Center. "Wyprawa na dno" wraca antenę National Geographic

Na antenę National Geographic powraca hitowa serii, która przybliży kolejne historyczne wydarzenia - od klęski Wielkiej Armady, przez wojnę secesyjną i II wojnę światową, aż po współczesność.
Seria "Wyprawa na dno" w National Geographic / Fot. National Geographic
Seria "Wyprawa na dno" w National Geographic / Fot. National Geographic
W sierpniu podwodna przygoda zacznie się na nowo. Wraz z naukowcami wyposażonymi w najnowsze systemy mapowania sonarowego wyruszamy na spotkanie z historią i tajemnicą. Po sukcesie pierwszego sezonu serii "Wyprawa na dno", kanał National Geographic odwiedzi kolejne miejsca, w których ukryte są ślady wielkich bitew, dalekich podróży i dramatycznych wypadków. Spektakularne wraki odnajdziemy nie tylko w podmorskich głębinach, ale też w miejscach zupełnie niespodziewanych. Już w pierwszym odcinku zobaczymy niesamowite znalezisko, które wiele mówi o historii Nowego Jorku - statek z końca XVIII wieku ukryty w sercu Manhattanu. Odnaleziono go w 2010 roku w miejscu niezwykłym - 500 metrów od linii brzegowej i niemal 7 metrów pod ruinami biurowców World Trade Center. Badania przeprowadzone przez archeologów ukazują mniej znane oblicze Nowego Jorku, jako areny wojennych zmagań. W kolejnych odcinkach "Wyprawy na dno" odwiedzimy też inne miejsca walk, które dzięki setkom świetnie zachowanych wraków, są dla naukowców źródłem cennej wiedzy o wydarzeniach z przeszłości.
Zanurkujemy w kanale La Manche, by zobaczyć ponad 100 okrętów zatopionych podczas D-Day. Ten widok pozwala wyobrazić sobie nieco lepiej skalę, jaką osiągnął desant w Normandii 6 czerwca 1944 roku. Dzięki prześwietleniu dna oceanu zobaczymy też żniwo zebrane przez niemieckie U-booty - kluczową broń w arsenale Hitlera, która niemal doprowadziła do klęski wojsk alianckich. W "Wyprawie na dno" poznamy także wielki, mrożący krew w żyłach, sekret zimnej wojny. Od lat 60. ubiegłego wieku na dnie mórz i oceanów spoczywają bomby atomowe, które w wielu przypadkach zostały po prostu zgubione. Szacuje się, że w różnych okolicznościach utracono wtedy około 50 ładunków jądrowych i wielu z nich do dziś nie odnaleziono. Czy ekipie National Geographic uda się ustalić, gdzie się znajdują?


Premierowa emisja drugiejj serii "Wyprawa na dno" w niedziele o godz. 21.00 (od 21 sierpnia 2019 roku) na kanale National Geographic.