Łukasz Szewczyk24.08.2019 (16:33)brak komentarzy

Jesień w TVP Polonia

Jesienią 2019 roku na antenie TVP Polonia jeszcze więcej relacji polonijnych dziennikarzy z całego świata. Nie zabraknie także nowości.
TVP Polonia
We wrześniu upamiętnimy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji w TVP Polonia programy związane z tematyką wojenną, m.in. filmy fabularne - "Jutro idziemy do kina" reż. Michał Kwieciński (1 września), "Katyń" reż. Andrzej Wajda (15 września), a także biograficzne filmy dokumentalne: "Spragnieni księżyca" reż. Anna Ciałowicz (2 września.), "Ziemia czerwonych drzew" reż. Mirosław Olszycki (16 września), Teatr TV "Doktor Halina" reż. Marcin Wrona (8 września.) oraz widowisko "Tak zaczynała się wojna" (1 września) - wyjątkowy koncert z Gdańska piosenek, z udziałem gwiazd polskiej sceny muzycznej, m.in. Margaret, Dawida Kwiatkowskiego, Natalii Nykiel czy Piotra Cugowskiego.
Jesienią na antenę wraca "Rozmowa Polonii", emitowana od poniedziałku do czwartku
o godz. 22:05, po serwisie informacyjnym "Polonia 24", a tuż przed jednym z najchętniej oglądanych programów TVP Polonia - "Halo Polonia". Miłośników publicystyki, po wakacyjnej przerwie, zapraszamy w czwartki na nowe wydania "Racji stanu".

Dziennikarze TVP Polonia przyjrzą się bliżej aktualnym zjawiskom związanym z emigracją. Już w październiku na antenie premiera dokumentu Magdaleny Piejko "WracaMY?". Film opowiada o losach największej współczesnej emigracji Polaków, obecnie 30 i 40-latków, którzy około 10 lat temu udali się do Wielkiej Brytanii i Irlandii. Szacuje się, że za pracą wyjechało tam ponad 2 mln. Polaków. Socjologowie mówią w tym kontekście o tzw. "pokoleniu nic", skazanym na wyjazd z kraju w poszukiwaniu godnego życia. Wiele osób rozważa, w bliższej lub dalszej przyszłości, powrót. Polacy na Wyspach mierzą się m.in.
z problemami związanymi z Brexitem, ze specyfiką wychowania w tamtejszym systemie edukacyjnym. Film jest manifestem pokolenia zawieszonego między Wyspami a Polską, które migruje w poszukiwaniu mitycznej "normalności".

W ofercie jesiennej TVP Polonia znajdzie się również cykl reportaży "Śladami Polaków", emitowany w poniedziałki o godz. 15.10, w środy o godz. 5.25 i w czwartki o godz. 23.30. To filmowe opowieści o naszych rodakach, którzy mieszkają m. in. w Brazylii, Rosji i na Ukrainie. Bohaterem reportażu "Patron pojednania" będzie ks. Zygmunt Pisarski - polski męczennik, beatyfikowany przez Jana Pawła II w 1999 r., nazywany "patronem pojednania polsko-ukraińskiego". Nie zabraknie również opowieści o współczesnych losach Polaków, którzy po wojnie pozostali za wschodnią granicą, a także o wsparciu, jakie Polska udziela Ukrainie. Dzięki niemu odnawiane są m. in. kościoły we Lwowie i Żółkwi (reportaże "Kościół Jezuitów we Lwowie" i "Kościół św. Wawrzyńca w Żółkwi"). Wśród reportaży na uwagę zasługuje również opowieść o polskich sportowcach na Zaolziu. W przeddzień kolejnej rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową wyemitujemy reportaż pt. "Uwierzyliśmy w siebie". Będą to wspomnienia osób, których życie uległo zmianie po spotkaniu z Papieżem Polakiem.