Łukasz Szewczyk28.08.2019 (22:24)brak komentarzy

Jesień 2019 w TVP Historia

Z okazji 80-lecia wybuchu II wojny światowej w TVP Historia przypomnimy o wydarzeniach na frontach i w politycznych salonach, które doprowadziły do rozpętania krwawego światowego konfliktu
TVP Historia
Piotr Gursztyn będzie rozmawiał z gośćmi - historykami i muzealnikami specjalizującymi się w historii II wojny światowej. W 35. codziennych programach "Wojna Polska 1939. Dzień po dniu" będą analizować sytuacje od strony frontowej, militarnej, politycznej i społecznej na obszarach ówczesnych ziem polskich i krajów ościennych - emisja od 1 września do 5 października 1939 r. Mapa frontów i bitew teatru ówczesnych działań wojennych oraz archiwalne zdjęcia i fragmenty filmów wprowadzą widzów nie tylko w tajniki historii, ale przypomną atmosferę tamtych czasów.
Z kolei Polskie sto lat" (od października) to cykl filmów dokumentalnych opowiadających o najważniejszych wydarzeniach i postaciach w historii Polski od przełomu XIX i XX wieku po rok 2018. Nie są to kroniki lat, ale eseje, dotyczące konkretnych problemów np. "Gospodarka II Rzeczypospolitej" czy "Emigracja polityczna 1957-89". Inne odcinki są relacjami o przełomowych momentach naszej historii np.: "Grudzień 1970", "Polskie lato 1980". Scenariusze poszczególnych odcinków są wynikiem pracy zespołu najwybitniejszych polskich historyków. Niezwykłe, często nigdy nie publikowane wcześniej archiwalne filmy i dokumenty pozwalają nie tylko zrozumieć, ale też poczuć klimat minionych 100 lat.

"W pół do Trzeciej RP" to program poświęcony okresowi tzw. transformacji, czyli procesowi przekształcania PRL w III RP, w którym autorzy będą omawiali wybrane wydarzenia i zjawiska z okresu między wyborami czerwcowymi roku 1989, a zdobyciem władzy przez obóz postkomunistyczny w demokratycznych wyborach roku 1993. Narzędziem narracji, a zarazem uprzywilejowanym przedmiotem analizy i komentarzy, były wybrane przekazy medialne z lat 1989 - 1994 roku, zderzając dzisiejszą wiedzę historyczną ze sposobem, w jaki te wydarzenia i zjawiska opisywały i komentowały wówczas polskie media.


Kolejna jesienna propozycja dla widzów TVP Historia to "Z widokiem na Wawel". Punktem wyjścia każdego z odcinków jest rocznica lub bieżące wydarzenie, które stanowi podstawę do dyskusji z zaproszonymi gośćmi. Tytułowe zagadnienie staje się pretekstem do ukazywania analogii historycznych, naświetlania podobnych zdarzeń w innych kręgach kulturowych oraz do sięgania w głąb przeszłości. Goście rozmawiać będą o faktach, które wydają się być znajome lecz przy głębszym zastanowieniu są niełatwe do wyjaśnienia, np. kiedy i jak powstała na ziemiach polskich straż pożarna. Program nie będzie omijał zagadnień kontrowersyjnych, np. opuszczenie granic Polski przez rząd i naczelne dowództwo 17 września 1939. Ich sposób omówienia będzie się jednak różnił od tradycyjnych dyskusji na te tematy. Na pierwszy plan wysunie się ustawienie takiego wydarzenia w świetle innych, podobnych historycznie sytuacji.

W nowym cyklu realizowanym przez TVP Historia we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej TVP Historia zagląda za kulisy pracy historyków IPN reporterskim okiem odkrywając najnowszą historię Polski. Tytuł "Przystanek historia" nawiązuje do "Przystanków..." prowadzonych przez Instytut w wielu miejscach w Polsce i za granicą. "Przystanek historia" to miejsca, gdzie w sposób dynamiczny i otwarty na młodego odbiorcę prowadzone są spotkania, seminaria, pokazy filmów, prelekcje, promocje wydawnictw IPN. Ci którzy w programie nie znajdą wszystkich odpowiedzi na interesujące ich pytania będą mogli jej szukać samodzielnie w nowo powstałym portalu internetowym

Czwartkowe wieczory w TVP Historia to cykl "Niezwykle miasta". Fascynujące historie zabytków sztuki, które ukształtowały trzy olśniewająco piękne miasta: Amsterdam, Sankt Petersburg i Barcelona są odwiedzane przez turystów, którzy spacerują po wydeptanych ścieżkach wokół wielkich galerii, pałaców i placów. Ale w tej serii historyk sztuki Janina Ramirez i krytyk sztuki Alastair Sooke odkrywają na nowo istotę każdego miasta, schodząc z utartych szlaków, odwiedzając wybrane przez siebie zabytki, które ich zdaniem trzeba zobaczyć. W Amsterdamie badają kontrasty w sercu miasta, które podsycały mistrzów takich jak Rembrandt i Vermeer. W Sankt Petersburgu odkrywają, w jaki sposób sztuka została wykorzystana do zwiększenia władzy przywódców. W Barcelonie pokazują miasto naznaczone katalońską walką o pełną niezależność. W Lizbonie odkrywają starożytne nadmorskie miasto ukształtowane przez kultury: rzymską, arabską i krzyżowców. W Bejrucie zobaczą, jak Paryż Bliskiego Wschodu wznosi się z ruin wojny domowej. A w Baku w Azerbejdżanie podczas poszukiwania skarbów sztuki dostrzegają, że miasto znajduje się na skrzyżowaniu kultur. Seria maluje prowokujące portrety najbardziej fascynujących metropolii świata.

Z kolei cykl biograficzny "Historia w postaciach zapisana" poprzez materiały archiwalne i wypowiedzi ekspertów pokazuje losy najciekawszych i najbardziej wpływowych postaci w historii europejskiej m.in.: Katarzyny Wielkiej, Katarzyny Medycejskiej, Georgesa Clemenceau, Henryka IV, Henryka VIII, Karola V, Ludwika XIV, Elżbiety I, Marii Antoniny i dynastii Grimaldich.

Jakie tajemnice z przeszłości mogą jeszcze ujawnić starożytne miasta i artefakty? Z serii "Odkryć tajemnicę" zespół archeologów i ekspertów odwiedza zapomniane miasta, miejsca pochówku i ukryte grobowce. Aby znaleźć odpowiedzi wykorzystują badania kryminalistyczne, analizę DNA, kierują się też przeczuciami. Czy przypadkowe znalezisko archeologiczne w Kairze może przybliżyć dziedzictwo zapomnianego egipskiego faraona? Czy skarbnica prehistorycznych kości zwierząt wskazuje na istnienie prehistorycznego zoo i czy grobowiec w Danii może zmienić nasze wyobrażenia o Wikingach?

Polecamy