Łukasz Szewczyk04.09.2019 (20:13)6 komentarzy

We wrześniu wystartuje TVP Wilno. Co w ramówce?

17 września 2019 roku nadawanie rozpocznie nowy kanał TVP Wilno. Prace nad przygotowaniem nowego programu trwały kilka miesięcy.
TVP Wilno
TVP Wilno będzie emitowane na Wileńszczyźnie, w rejonach święciańskim, solecznickim i wileńskim. To propozycja dla mieszkających tam Polaków, a także dla wszystkich mieszkańców tego regionu, którzy interesują się polską kulturą, historią i aktualnymi wydarzeniami. Głównym celem projektu jest przedstawienie życia Polaków na Litwie, promowanie pozytywnego wizerunku Polski i upowszechnianie języka polskiego.
W ramówce TVP Wilno, w popołudniowym paśmie, widzowie będą mogli oglądać emitowany 5 dni w tygodniu (od poniedziałku do piątku) program "Info Wilno". W zrealizowanej w nowoczesnym, wirtualnym studiu produkcji, przez młody zespół redakcyjny złożony z Polaków mieszkających na Litwie, znajdą się najważniejsze informacje z Polski i Litwy oraz bliskie i ważne dla grupy docelowej wiadomości lokalne. Dziennikarze zajmą się także sprawami kultury i historii Polski oraz tematami ważnymi dla wspierania integracji Polaków na Litwie.

- W TVP Wilno widzowie zobaczą znakomite polskie seriale, reportaże i filmy dokumentalne. Nie zabraknie również programów rozrywkowych. Będziemy zachęcać widzów do oglądania od poniedziałku do piątku programu informacyjnego "Info Wilno", w którym pokażemy najważniejsze i najciekawsze informacje dotyczące m. in. Polaków mieszkających na Litwie. Program przygotowywać będą polscy dziennikarze mieszkający w tym kraju. Chcemy, żeby TVP Wilno wzmocniło poczucie tożsamości Polaków mieszkających na Litwie. Naszym celem jest również rozwijanie przyjacielskich relacji polsko-litewskich. Będzie to antena, która łączy - podkreśla Marzena Paczuska z zarządu TVP.

W pierwszym okresie emisji program TVP Wilno będzie składał się z ramówki TVP Polonia oraz z emitowanego w czasie najwyższej oglądalności od godziny 17.30 do 20.00 czasu polskiego (18:30 - 21:00 czasu litewskiego) specjalnie przygotowanego bloku programów dla mieszkańców Litwy. Widzowie zobaczą kultowe polskie produkcje, w tym m.in.: "Czas honoru", "Ranczo", "Rodzinka.pl" i "Ojciec Mateusz". W soboty będą emitowane seriale o tematyce historycznej, m. in.: "Nad Niemnem" i "Ogniem i mieczem". W dni powszednie w ramówce na uwagę zasługują interesujące cykle programów i reportaży: "Polacy na Kresach", "Polacy na świecie" oraz "Polacy zmieniający świat", a także reportaże o Polakach, których miejscem zamieszkania, bądź pochodzenia jest Litwa. Zaprezentowany również zostanie cykl filmów dokumentalnych "Wybitni Polacy". W pierwszych tygodniach emisji widzowie TVP Wilno będą mogli zobaczyć film o królowej polskiego sportu Irenie Szewińskiej, a także o laureatach literackiej Nagrody Nobla: Czesławie Miłoszu i Wisławie Szymborskiej. Wśród pozostałych propozycji programowych znajdą się: cotygodniowy program informacyjno - publicystyczny "Wilnoteka", cykl historyczny "Notacje", w którym przedstawiani będą wybitni Polacy na Wileńszczyźnie, a także programy dla dzieci: "Mój zwierzyniec", "Nela, mała reporterka" i program do nauki języka polskiego "Baw się słowami". Polacy na Wileńszczyźnie będą mogli zobaczyć także najlepsze programy rozrywkowe wyprodukowane w ostatnim czasie przez TVP: "Lato, muzyka, zabawa. Wakacyjna trasa Dwójki" oraz najnowsze odcinki "Szansy na sukces".

W ramach przygotowań do wdrożenia TVP Wilno Telewizja Polska przeprowadziła na Litwie szkolenia dla pracowników i współpracowników nowego programu, wybrała zespół dziennikarzy, techników i osób zarządzających, a także zakupiła nowy sprzęt telewizyjny. Główne pomieszczenia redakcyjne i techniczne redakcji będą znajdowały się w Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

Kierownikiem Redakcji Zamiejscowej w Wilnie została Edyta Maksymowicz - wieloletnia korespondentka TVP mieszkająca w Wilnie. Pracę redakcji koordynował będzie Mirosłav Ciunovic - Zastępca Dyrektora TVP Polonia ds. TVP Wilno.

Komentarze (1 - 6 z 6)

a kiedy podniosą do HD kanał TVP Polonia z Hot Birda 13*E ??
 10  
To ma być kanał całodobowy?
 1  
przecież takie guano lei w kólko na tvp hd i tvp seriale wiec po co tworzyć nowy kanał.
 0  
W ramowce bendzie 24 h propaganda i cysterny
 6  
Czyli takie połączenie TVP Info + TVP Seriale + TVP Kultura + TVP Polonia + troszkę programu regionalnego TVP Wilno!!!
 1  
To będzie znów ta sama sieczka serialowa co na TVP Polonia... Powtórka ze wszystkiego... Znów gwiazdki będą miały kasę i tantiemy za emisje danego serialu.
Nie można było czasu wyodrębnić na TVP Polonia bo przecież tam jest serial za serialem , powtórka za powtórką.
TVP POLONIA powinna mieć właśnie taki charakter a tak po co my mamy dokładać do TVP Wilna. To lepiej niech to się nazywa TVP Wschód by inne w tym można byłoby państwa post sowieckie ująć.
A tak to będzie następny kanał by łoić tymi serialami z innych anten polskich powielanych kilkadziesiąt razy w miesiącu
 1