Łukasz Szewczyk17.09.2019 (17:34)6 komentarzy

Wystartowało TVP Wilno

We wtorek (17 września 2019 roku) w Domu Kultury Polskiej w Wilnie odbyła się gala inaugurująca TVP Wilno.
TVP Wilno
- Otwieramy dzisiaj ten wielki wspaniały projekt TVP Wilno. Jest on potrzebny i Polsce i Litwie do umacniania naszej przyjaźni, sojuszu, do wymiany kulturowej, do wymiany informacyjnej i przede wszystkim do budowania wspólnoty kulturowej i politycznej pomiędzy naszymi narodami - powiedział Jacek Kurski, prezes Zarządu Telewizji Polskiej. - TVP Wilno będzie opowiadać o Polsce dla Litwinów zainteresowanych Polską, ale przede wszystkim będzie opowiadać o Polsce dla Polaków mieszkających w Wilnie i na Wileńszczyźnie - dodał

TVP Wilno będzie emitowane na Wileńszczyźnie, w rejonach święciańskim, solecznickim i wileńskim. To propozycja dla mieszkających tam Polaków, a także dla wszystkich mieszkańców tego regionu, którzy interesują się polską kulturą, historią i aktualnymi wydarzeniami. Głównym celem projektu jest przedstawienie życia Polaków na Litwie, promowanie pozytywnego wizerunku Polski i upowszechnianie języka polskiego.
W ramówce TVP Wilno, w popołudniowym paśmie, widzowie będą mogli oglądać emitowany 5 dni w tygodniu (od poniedziałku do piątku) program "Info Wilno". W zrealizowanej w nowoczesnym, wirtualnym studiu produkcji, przez młody zespół redakcyjny złożony z Polaków mieszkających na Litwie, znajdą się najważniejsze informacje z Polski i Litwy oraz bliskie i ważne dla grupy docelowej wiadomości lokalne. Dziennikarze zajmą się także sprawami kultury i historii Polski oraz tematami ważnymi dla wspierania integracji Polaków na Litwie.

W pierwszym okresie emisji program TVP Wilno będzie składał się z ramówki TVP Polonia oraz z emitowanego w czasie najwyższej oglądalności od godziny 17.30 do 20.00 czasu polskiego (18:30 - 21:00 czasu litewskiego) specjalnie przygotowanego bloku programów dla mieszkańców Litwy. Widzowie zobaczą kultowe polskie produkcje, w tym m.in.: "Czas honoru", "Ranczo", "Rodzinka.pl" i "Ojciec Mateusz". W soboty będą emitowane seriale o tematyce historycznej, m. in.: "Nad Niemnem" i "Ogniem i mieczem". W dni powszednie w ramówce na uwagę zasługują interesujące cykle programów i reportaży: "Polacy na Kresach", "Polacy na świecie" oraz "Polacy zmieniający świat", a także reportaże o Polakach, których miejscem zamieszkania, bądź pochodzenia jest Litwa. Zaprezentowany również zostanie cykl filmów dokumentalnych "Wybitni Polacy". W pierwszych tygodniach emisji widzowie TVP Wilno będą mogli zobaczyć film o królowej polskiego sportu Irenie Szewińskiej, a także o laureatach literackiej Nagrody Nobla: Czesławie Miłoszu i Wisławie Szymborskiej. Wśród pozostałych propozycji programowych znajdą się: cotygodniowy program informacyjno - publicystyczny "Wilnoteka", cykl historyczny "Notacje" w którym przedstawiani będą wybitni Polacy na Wileńszczyźnie, a także programy dla dzieci: "Mój zwierzyniec", "Nela, mała reporterka" i program do nauki języka polskiego "Baw się słowami". Polacy na Wileńszczyźnie będą mogli zobaczyć także najlepsze programy rozrywkowe wyprodukowane w ostatnim czasie przez TVP: "Lato, muzyka, zabawa. Wakacyjna trasa Dwójki" oraz najnowsze odcinki "Szansy na sukces".

W ramach przygotowań do wdrożenia TVP Wilno Telewizja Polska przeprowadziła na Litwie szkolenia dla pracowników i współpracowników nowego programu, wybrała zespół dziennikarzy, techników i osób zarządzających, a także zakupiła nowy sprzęt telewizyjny. Główne pomieszczenia redakcyjne i techniczne redakcji będą znajdowały się w Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

Kierownikiem Redakcji Zamiejscowej w Wilnie została Edyta Maksymowicz - wieloletnia korespondentka TVP mieszkająca w Wilnie. Pracę redakcji koordynował będzie Pan Mirosłav Ciunovic - Z-ca Dyrektora TVP Polonia ds. TVP Wilno.

Komentarze (1 - 6 z 6)

Czyli Danuta Holecka wreszcie wyjedzie za granicę?
 21  
Po co i dla kogo? Jest TVP Polonia i to powinno wystarczyć!
 13  
To jeszcze polska stacja u niemiaszków i będzie cacy :)
 8  
Świetna inicjatywa z utworzeniem TVP Wilno! Wielkie brawa dla TVP za ten pomysł :)
 16  
A kiedy poprawa ramówki TVP Kultura i TVP Historia, czyli jedynych kanałów TVP (może obok dziecięcego ABC) które da się oglądać?
 5  
I wreszcie jest porządek na forum. Brawo.
NaPiSał PiSowski oszołom, który robi tu bajzel...
Oto własnie filozofia sekciarzy
hehehehehehehehe
 8