Łukasz Szewczyk30.09.2019 (17:58)8 komentarzy

Platforma Canal+ walczy z piratami. 8 miesięcy ograniczenia wolności za udostępnianie treści w sieci

Właściciel pirackiego serwisu patrzajto.pl, który rozpowszechniał za jego pośrednictwem oryginalne nadania telewizyjne Platformy CANAL+ w postaci odcinków drugiego sezonu serialu "Belfer", został skazany na karę 8 miesięcy ograniczenia wolności. Wyrok jest prawomocny, a obecnie jest w trakcie wykonywania.
sport tv telewizja
Sekcja do waki z piractwem telewizyjnym Platformy CANAL+ w ramach prowadzonych działań monitoringu natrafiła na piracki serwis patrzajto.pl (dawniej vodtu.pl), gdzie bez stosownych uprawnień udostępniano odcinki drugiego sezonu serialu "Belfer", jednej z oryginalnych produkcji CANAL+. Do administratora serwisu były kierowane wezwania do zaprzestania nielegalnej działalności, które jednak nie przyniosły rezultatu. W toku dalszych czynności operacyjnych członkowie sekcji dw. z piractwem pozyskali dane, które wskazywały prawdopodobnego właściciela pirackiego serwisu. Zabezpieczono również nagrania z serwisu, które wraz z zebranymi materiałami zostały przekazane organom ścigania.
Po zapoznaniu się z materiałem dowodowym i rozpatrzeniu sprawy sąd uznał, że na podstawie zebranych dowodów okoliczności czynu i wina oskarżonego nie budzą wątpliwości. Sąd wskazał również, że właściciel serwisu działał na szkodę ITI Neovision S.A. (operatora Platformy CANAL+) i jest winny popełnienia przestępstwa z art. 116 ust. 1 i 3 Ustawy z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Biorąc pod uwagę powyższe, sąd wymierzył oskarżonemu karę ośmiu miesięcy ograniczenia wolności.

- Właściciel serwisu chciał skorzystać z modelu, w którym operuje obecnie większość pirackich serwisów VOD, starając się uniknąć odpowiedzialności karnej. Celowo nie udostępniał treści poprzez własną infrastrukturę hostingową, tylko wykorzystywał odtwarzacze wideo zewnętrznych serwisów, osadzając je na stronie internetowej. W takiej sytuacji organy ścigania często były bezsilne i przyjmowały tłumaczenia sprawców, w których Ci informowali, że wszystkie treści pochodzą z zewnętrznych serwisów hostingowych i są zamieszczane przez użytkowników, na co właściciele stron nie mają wpływu. To pierwszy tak ważny wyrok, który może stać się punktem odniesienia przy kolejnych tego typu sprawach - mówi jeden z członków sekcji dw. z piractwem telewizyjnym Platformy CANAL+.

To kolejny głośny wyrok skazujący pirata na karę ograniczenia wolności. W maju 2018 roku właściciel serwisu futbolhd.tv został skazany na karę dziesięciu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres 3 lat oraz zapłatę 160 000 zł nawiązki na rzecz ITI Neovision S.A. za rozpowszechnianie transmisji meczów piłki nożnej bez uprawnień.

Komentarze (1 - 8 z 8)

MyCanal będzie remedium na piractwo. Na pewno nie całe ale w dużej mierze przyczyni się do upadku kolejnych bieda stronek.
 0  
Obniżyli by ceny i piractwo samo by umarło!
 20  
Ciekawe kiedy Netflix pójdzie po rozum i zlikwiduje okresu darmowe na całym świecie.
 14  
MyCanal będzie remedium na piractwo. Na pewno nie całe ale w dużej mierze przyczyni się do upadku kolejnych bieda stronek.
Kiedy MyCanal w Polsce? nie slyszaleś nic na ten temat?
 2  
Coś tam słyszałem, ze na przełomie roku. Być może już przed świętami.
 3  
MyCanal będzie remedium na piractwo. Na pewno nie całe ale w dużej mierze przyczyni się do upadku kolejnych bieda stronek.
buahahahha brednia stulecia kretynie
 0  
a co wogole chodzi? nie rozumiem
 0  
Potężny canal+ zablokował januszowi serwis z serialami.Gość był łatwym celem. Do takiego CDA to nie mają nawet podjazdu, serwis ma pieniądze na prawników. Usunięcie strony o której 99% internautów nie miało pojęcia, brawo to się nazywa skuteczność.
 0